Beiträge aus Polen

79 lat temu, w miejscowości Gardelegen na północ od Magdeburga, 13 kwietnia 1945 r., dwa dni przed wkroczeniem oddziałów amerykańskich, została dokonana jedna z najokrutniejszych zbrodni, w jakże obfitych w podobne akty zwyrodnialstwa, dziejach II wojny światowej. Tego dnia do obszernej, murowanej stodoły, której klepisko wyłożono do wysokości kolan słomą i ukrytymi materiałami palnymi zwabiono podstępem, albo wtłoczono siłą około 1.100 więźniów z „ewakuowanych” obozów koncentracyjnych, a także robotników przymusowych. Stodołę następnie zamknięto i podpalono. Do usiłujących się wyrwać z nagle rozpętanego piekła przez jedne z obluzowanych potężnych wrót, strzelano z broni maszynowej, zaś do środka wrzucano granaty zapalające. Któż tego dokonał? Bezpośrednimi sprawcami byli żołnierze SS, Luftwaffe, grupa około dwudziestu spadochroniarzy, młodzież z Hitlerjugend. Kiedy dwa dni później - 15 kwietnia 1945 r. żołnierze 102 Dywizji Piechoty IX Armii Stanów Zjednoczonych dotarli na to miejsce, znaleźli wypaloną stodołę i masę potwornie zniekształconych zwłok. Żołnierze amerykańscy udaremnili próbę zatarcia śladów zbrodni podjętą przez jej sprawców, czyli oddziały Straży Pożarnej, Technicznej Służby Ratowniczej, Służby Pracy Rzeszy, i inne, które rozpoczęły kopanie rowów i dołów, aby bez żadnego oznakowania zakopać ciała pomordowanych niewinnych więźniów. Na polecenie dowódcy 102 Dywizji Piechoty USA, generała Franka A. Keatinga, mężczyźni z Gardelegen zmuszeni zostali do przeprowadzenia ekshumacji zamordowanych i godnego ich pochówku. Prace pogrzebowe trwały wiele dni. Z ogólnej liczby 1016 spalonych ciał, udało się zidentyfikować niewiele ofiar. Większość z nich stanowili Polacy. Leżą wspólnie niedaleko miejsca ich kaźni, na ogromnym cmentarzysku w pojedynczych mogiłach oznaczonych białymi krzyżami: Polacy, Ukraińcy, Francuzi, Belgowie, Żydzi i inne narodowości. Spotkali się tylko raz. Cieszyli się wspólnie z pewnego już ocalenia, że udało się im umknąć piekłu, lecz złudną była ich radość, bo piekło ich dogoniło. Amerykanie zastrzelili w Gardelegen 20 schwytanych esesmanów, ale główny inicjator tej makabry, Gerhard Thiele, uciekł 14-tego kwietnia i żył posługując się fałszywymi dokumentami na nazwisko Gerhard Lindemann w zachodniej strefie okupacyjnej, a potem w RFN-w Kolonii, gdzie zmarł w 1994 roku. Dopiero w 1996 roku został zidentyfikowany przez Prokuraturę w Stendal.

4

Tylko nieliczne ofiary pogromu ocalały i mogły dać świadectwo prawdzie. Tej cząstce prawdy, bo na terenie naszego kraju są setki takich miejsc, gdzie niemieccy okupanci palili żywcem, przede wszystkim Polaków, dokonując gigantycznych ofiar całopalnych w rytuałach jakby wyjętych z germańskiej mitologii, kierowani narodowo-socjalistyczną ideologią, która stała się religią prawie całego narodu.

7

W czasach NRD na cmentarzu odbywały się masowe manifestacje w duchu antyfaszystowskiej kultury pamięci. Po zjednoczeniu Niemiec miejsce pamięci pozostaje pod zarządem miasta Gardelegen. Od maja 2015 roku podlega fundacji Miejsc Pamięci Saksonii-Anhalt i zostało przekształcone w miejsce pamięci i historii, a w 2020 roku wyposażone w nowe Centrum Dokumentacji i Obsługi Zwiedzających oraz stałą wystawę historyczną, które oferuje program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych.

9

Aby o tych zdarzeniach nie zapomnieć, aby nie mogły się więcej powtórzyć, organizacje: Klub Gazety Polskiej/Rodło Berlin-Brandenburg i Klub Rodło Szczecin zamówiły Mszę Świętą w intencji ofiar celebrowaną przez czcigodnego księdza Grzegorza 14 kwietnia 2024r.o godzinie10:15 w bazylice pw. św. Jana w Berlinie. We Mszy św. uczestniczyli parafiaie i organizatorzy uroczystości żałobnej. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Gardelegen.Po przybyciu na cmentarz

11

członkowie Klubów GP modlili się i zapalili znicze w barwach Ukrainy i Polski przed pomnikiem.O godz 15:00 procesją do pomnika rozpoczęła się oficjalna żałobna ceremonia 79.lecia masakry niewinnych więźniów przez Niemców-nazistów.Po przybyciu procesji osób pod pomnik przywitał gości muzyką i śpiewem utworu „Ver Hot Aza Yingele“ zespół Janet Flishman i Falk Kinderman,a następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce.Powital wszyskich uczestników dr.Kai Langer dyrektor fundacji Miejsc Pamięci Saksonii Anhalt.Prelekcję wprowadzającą wygłosił zarządca komisaryczny Muzeum Gardelegen pan Lukkas Busche.Następnie męski chór wykonał utwów „Unsterbliche Opfer“.Bardzo dobre i emocjonalne było przemówienie pani Mandy Schumacher Burmistrz ,(CDU)hanzeatyckiego miasta Gardelegen (Hansestadt Gardelegen).Wszyscy uczestnicy podniosłej afektacji uczcili minutą ciszy ofiary spalone w stodole.Uczniowie i uczennice gimnazium „Geschwister Scholl“przygotowali program informacyjny a

12

przedstawiciele wyznań ewangelickiego,katolickiego i żydowskiego odmówili modlitwy.Następnie piękną pieśnią „Das Lied der Moorsoldaten“ męskiego chóru zakończono artystystyczną część uroczystości.Słowo końcowe wygłosił pan Lukkas Buche.

14

Dramatyczny opis wydarzeń w Gardelegen dał mistrz felietonu, Melchior Wańkowicz, który długo zbierał materiały do swojego reportażu,a solidność jego pióra może być gwarantem prawdziwości świadectwa o tym, co się w Gardelegen wówczas tagicznego wydarzyło.

15

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W dniu 21.03.2024, w Berlinie odbyła się pt."Bądź człowiekiem ,Izrael po 7 października( 2023)-Sei a Mensch.Israel nach dem 7.Oktober" prelekcja z polską artystką,Panią Haliną Hildebrand i panel dyskusyjny o barbarzyństwie Hamasu( samo słowo oznacza "zapał ",powstał 1987 roku jako odgałęzienie egipskiego Bractwa Muzułmańskiego skrót od arabskiej nazwy Islamski Ruch Oporu,rządzi w Gazie od 2007 roku po wycofaniu się w 2005 roku armii izraelskiej i osadników) na niewinnych mieszkańcach południowego Izraela,wojnie w Gazie,kończący cykl spotkań o antysemityzmie w fundacji KAS związany z państwem Izrael.Pani Halina Hildebrand urodziła się w 1953 roku w Polsce,jest Żydówką,córką jedynego z rodziny ocalałego z Holokaustu, od 2010 roku znanym fotografemJej zdjęcia są wyjątkowe,pełne wyrazu, a spektrum jej pracy obejmuje od dokumentalisty,poprzez podróże,portrety,badania środowiskowe, aż po sztuczne dzieła poetyckie.Wzrastała w Monachium, przebywała u starszej siostry w Nowym Yorku i jako dorosła powróciła do Niemiec.Od 1993 roku pracowała w swojej firmie, jako terapeutka- naturopata( Heilpraktikerin),naturalnych metod leczenia w Monachium i Berlinie po ukończeniu szkoleń w tym zawodzie w Monachium,stolicy Bawarii,oraz w Tajpej ,stolicy Republiki China-Tajwan,ogrom sukcesów i 30.letnie doświadczenie w zawodzie.W panelu dyskusyjnym omawiano bardzo ważne sprawy,szczególnie odnośnie obecnej wojny w Strefie Gazy i związanych z tą wojną różnorodnych dezinformacji,wrastającego antysemityzmu islamskiego w krajach zachodnich Europy,gdzie istnieje ogromna diaspora palestyńska i nachodźctwa(imigracji ekonomicznej) islamskiego.

2

3
Przed inwazją islamu czyli przyjmowaniu nielegalnych imigrantów islamskich na tzw.socjal w krajach EWG ostrzegała znana lewicowa, włoska dziennikarka śp.Oriana Fallaci.Także słynny  Carl Lagerfeld,niemiecki projektant mody i fotograf przestrzegał przed tymi niby uciekinierami islamskimi.Zarzucił w programie telewizyjnym kanclerz dr Angeli Merkel ,że wpuściła zbyt wielu muzułmanów do RFN w 2015 roku.Warto zadać pytanie dlaczego imigranci muzułmańscy szturmują granice z UE a nie uciekają do bratnich,bogatych krajów muzułmańskich,Arabii Saudyjskiej,Kuwejtu Kataru,ZEA,Sułtanatu Omanu,Brunei itd.?Tam czekają na nich wille od szejków,petrodolary i meczety oraz oczywiście praca!

4

5
Operacja armii izraelskiej w Gazie przeciwko terrorystom pociąga niewinne ofiary wśród palestyńskiej ludności cywilnej i jest jeszcze nie zakończona.W rękach Hamasu jest jeszcze ok.130 zakładników.Czy po wojnie uda się stworzyć demokratyczne państwo palestyńskie,które uznałoby istnienie Izraela,jedynego demokratycznego państwa otoczonego wrogimi,dyktatorskimi państwami islamskimi,Egiptem,Jordanią ,Syrią oraz Hezbollahem libańskim?Efektem istnienia Wolnej Strefy Gazy de facto Państwa Palestyńskiego oprócz Zachodniego Jordanu ,rządzonego przez Hamas, hojnie finansowanego przez cyniczne gremia

6

EU,Katar i Iran jest napad 7.10.2023 na Izrael .Wymordowanie bezbronnej ludności,wystrzelenie 12tyś.rakiet na Izrael,porwania,zniszczenia i ukazanie tych wydarzeń jako akt wyzwolenia Palestyny to wyjątkowa perfidia.Także ONZ bardzo późno zareagowała na bestialstwa terrorystów z Hamasu. Ogromną destrukcyjną rolę w dawnym procesie pokojowym między Izraelem a Autonomią Palestyńską rządzoną przez świecką organizację Fatah odegrały islamski Iran i oczywiście imperialistyczna Rosja.Hamas uznaje Palestynę w tym obecny Izrael jako rdzennie arabski i muzułmański,wyklucza jakikolwiek trwały pokój z państwem żydowskim.Ideologią i praktyką Hamasu jest zabicie jak największej ilości Żydów,niekoniecznie żołnierzy,podobnie postępowali Niemcy-naziści.
8
Pani Halina jest bardzo miłą i uroczą kobietą, na przyjęciu rozmawiała po niemiecku z szacunku dla gospodarzy,gdy ci nas otaczali, a potem po polsku. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych między innymi w Berlinie,Jerozolimie ,Los Angeles.

10

W ostatnich miesiącach odwiedziła dwa razy Izrael żeby spotkać i porozmawiać z krewnymi ofiar Hamasu,oraz wykonać fotografie dokumentujące barbarzyństwo terrorystycznej organizacji palestyńskiej Hamas i Islamski Dżihad na ludności południowego Izraela.Wstrząsające zdjęcia obrazujące ogrom morderstw ok.1200 niewinnych ludzi ,zniszczeń,240 porwań ludzi, dokonanych przez islamskich "bojowników o wolność" na terenie Izraela.W swojej prezentacji pani Halina przedstawiła sporo fotografii z terenów zrujnowanego przez terrorystów Hamasu Izraela.Całą wystawę można obejrzeć w fundacji KAS,Tiergartenstraße 35.

11

12

13

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

27.02.2024 11:08:01

Czekamy z niecierpliwością na największe targi turystyczne. Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB Berlin 2024 odbędzie się w Berlinie w dniach od 5 do 7 marca 2024 roku.

Miejscem spotkania będzie berlińskie centrum wystawowe przy Messedamm 22, 14055 BerlinOrganizatorem targów jest Messe Berlin GmbH. Szkoda, że targi ITB Berlin 2024 będą trwały tylko 3 dni i będą udostępnione tylko dla specjalistów z branży turystycznej.

Odbywać się będą w godzinach od 10.00 do 18.00. Oficjalnym gościem, tzw. Krajem Partnerskim będzie w tym roku Oman.

Spodziewamy się w tym roku około 160.000 wystawców z ponad 180 krajów. Z wiadomych powodów w tegorocznych targach nie będzie uczestniczyć Rosja i Ukraina.

W 27 halach wystawowych przy wieży radiowej zgromadzą się międzynarodowe związki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróźy, organizatorzy wycieczek, przedstawiciele różnych hoteli z całego swiata z ofertą spa. Także firmy przewozowe i organizatorzy rejsów, firmy ubezpieczeniowe, wydawnictwa i w ogóle wszystko, co związane jest z informacją turystyczną, nowoczesnymi technologiami i oprogramowaniem służącym do obsługi ruchu turystycznego.

Jak, co roku w czasie targów odbywać się będą wydarzenia towarzyszące: konferencje eksperckie, liczne pokazy i różnego rodzaju warsztaty organizowane przez wystawców.

Po udanym debiucie na targach w roku 2023, Scena Hybrydowa w hali 5.3, będzie jedną z głównych atrakcji edycji ITB Berlin 2024Wszystkie wydarzenia na tej scenie będą transmitowane na żywo za pośrednictwem ITBxplore i na itb. com.

Natomiast Platforma B2B będzie doskonałą okazją do poznania partnerów branżowych i prowadzenia interesów.

Targi ITB Berlin mają już ponad 50 lat tradycji i doświadczenia. 

W tym roku targi będą zajmować  w 27 halach wystawowych 160.000 metrów kwadratowych powierzchni.

Polska Organizacja Turystyczna zajmie się polskimi stoiskami znowu w hali nr 15 po jej remoncie. Polskie regiony, a także hotele i biura podróży zajmujące się organizacją turystyki będą miały możliwość prezentacji bogatej oferty z Polski.

W czasie trwania ITB Berlin 2024 będziemy mieli możliwość zapoznania się z szeroką gamą produktów turystycznych z krajów arabskich i Europy. Na dużych stoiskach będą prezentować się takie kraje, jak Turcja, Maroko i przede wszystki kraj goszczący Oman. 

Zawsze dużym zainteresowaniem na targach ITB Berlin cieszą się takie kraje, jak Egipt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. 

Z europejskich krajów zwrócic uwagę trzeba na takie kraje, jak Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Malta, Czarnogóra i Azerbajdżan. 

Niemcy i wszystkie 16 krajów związkowych będą się prezentowały przez Deutsche Zentrale fuer Tourismus.

Zawsze ciekawie prezentują się też kraje Azji, a zwłaszcza Malediwy, Singapur, Malezja, Korea Południowa, Filipiny i Japonia. 

Oczywiście zaprezentują się też Indie i Australia.

Z drugiej strony Oceanu pojawią się też na targach USA oraz Wyspy Karaibskie, w tym Bahamy, Barbados, Dominikana, Jamajka i Kuba. 

Na koniec warto jescze wrócić do targów ITB Berli 2023. Wtedy w targach uczestniczyło 10.000 wystawców z 181 krajów. Pojawiło się ponad 90. 000  zwiedzających. Zarejestrowano 24.000 uczestników, łącznie 200 sesji z 400 czołowymi mówcami.

W tym roku targi ITB Berlin będą obsługiwane przez dziennikarzy z całego świata, którzy będą relacjonować wszystkie ważne wydarzenia. 

Zapowiada się ciekawa impreza ITB Berlin 2024 i wspaniała okazja, żeby w ciągu tych kilku dni odkryć cały turystyczny świat

Źródło: Materiały z internetu.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

19  grudnia 2022 roku w Berlinie, dwa dni przed  siódmą  rocznicą islamskiego zamachu terrorystycznego, dokonanego w centrum stolicy Niemiec, na Breitscheidplatz odprawiona została Msza św. w bazylice Polskiej Misji Katolickiej  w intencji  13 niewinnych ofiar zamordowanych w zamachu  islamskim w dniu 17.12.2016 roku w tym  polskiego kierowcy ciężarówki Łukasza Urbana.

2

17 grudnia 2022 roku w Berlinie, w siódmą  rocznicę islamskiego zamachu terrorystycznego, dokonanego w centrum stolicy Niemiec, na Breitscheidplatz odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające ofiary tego barbarzyństwa – trzynastu obywateli Niemiec, Polski, Czech, Ukrainy, Izraela i Włoch, kobiet i mężczyzn.

Pierwszą ofiarą był polski kierowca TIR-a, śp. Łukasz Urban, zamordowany strzałem w skroń podczas uprowadzenia ciężarówki przez terrorystów. Samochodu skardzionego  Polakowi użyli później bandyci do dokonania zamachu.

W sumie, 17 grudnie 2016r. poszkodowanych zostało ponad 70 osób,z których wiele do dziś nie wróciło do pełnego zdrowia. Dokładnie w miejscu, w którym doszło do zamachu, został odsłonięty monument upamiętniający ofiary. To symboliczna złota rysa. Na schodach prowadzących do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma widnieją nazwiska 13 śmiertelnych ofiar zamachu.

Dziś bezspornie wiadomo, że terrorysta nie był tzw. „samotnym wilkiem”, jak początkowo sugerowali niektórzy wysocy rangą niemieccy urzędnicy i niektóre media. Według aktualnych ustaleń dokonanych w toku prac speckomisji Bundestagu ds. okoliczności zamachu z 2016r., terroryście w organizacji zamachu pomagały osoby trzecie.

6

17 grudnia 2016 prawdopodobnie Anis Amri, tunezyjski emigrant, nielegalnie przebywający od 2015r. na terenie RFN, wjechał ciężarówką w tłum gości odwiedzających tradycyjny jarmark bożonarodzeniowym w centrum Berlina.

https://amp.n-tv.de/.../Sass-Amri-wirklich-am-Steuer...

Niemiecki dziennikarz i autor Thomas Moser twierdzi w swojej książce , że Anis Amri nie kierował uprowadzoną ciężarówką i nie dokonał zamachu,tylko był w kręgu grupy zamachowców, ludzi na usługach niemieckich służb, czyli agentów tzw. V-Leuten.Po zamachu nie uciekał z miejsca tragedii a po pięciu minutach jak widać na filmie, znajdującym się w aktach sprawy, zbliżał się do uszkodzonej ciężarówki. Tak nie postępuje zamachowiec. Przytacza też wiele innych dowodów na brak pobytu zamachowca w kabinie ciężarówki, brak jego odcisków palców,DNA, celowe porzucenie dokumentów, pozostawiona komórka bez karty sim, schowany, a raczej podrzucony przez niemieckie służby drugi telefon, itd.

Terrorysta islamski Anis Amri zbiegł do Włoch, do tej miejscowości Sesto San Giovanni w Lombardii

gdzie dokonano załadunku polskiego tira. Tam został zastrzelony cztery dni po dokonanej zbrodni przez włoskich policjantów próbujących ponoć go zatrzymać.

11

Zamach miał miejsce w czasie gdy totalna opozycja okupowała salę plenarną polskiego Sejmu i pragnęła siłą obalić rząd Premier Beaty Szydło.Narracja w niemieckiej TV od godz. 20:02 była taka, że polska ciężarówka, kierowana przez Polaka wjechała w tłum ludzi i zabiła niewinne osoby na jarmarku w Berlinie. Już po kilku minutach policja niemiecka ustaliła, że polski kierowca został zabity w uprowadzonej cieżarówce,ale fałszywa narracja w kłamliwej niemieckiej TV trwała do następnego dnia.

https://www.tagesschau.de/inland/breitscheidplatz-143.html

Do tego tragicznego zamachu nigdy by nie doszło,gdyby niemieckie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo stanęły na wysokości zadania i wydaliły do Tunezji znanego im niebezpiecznego islamistę.Służby niemieckie, żeby utrudnić ślamazarnie prowadzone śledztwo szybko wydaliły do Tunezji 1.02.2017 roku koleżkę terrorysty,jednego z głównych organizatorów zamachu, agenta niemieckiego BfV (V-Mann) Bilel Ben Ammara, żeby nie doszło do procesu sądowego.Terrorysta Anis Amri jak i pięciu agentów niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji odwiedzali znany z radykalnych postaw swoich wiernych meczet Fussilet.

https://www.youtube.com/watch?v=Cssj_exuN54&feature=share...

W szybkie wydalenie zaangażowana była zaufana urzędniczka pani kanclerz dr Angeli Kasner-Sauer, bliżej znanej jako dr Angela Merkel.

14

O nieznanych kulisach wydarzeń z 17 grudnia 2016r. pisze Stefan Schubert. W swej książce Anis Amri i rząd niemiecki, przedstawia porażające bezsporne fakty odnośnie terrorysty i zaniechania niemieckich służb i innych organów RFN,w tym niemieckiego rządu.

https://www.youtube.com/watch?v=fxSUK0gSJR8...

https://twitter.com/rbb24/status/1164753257274626048?s=19

Szczególną odpowiedzialność ponosi była kanclerz dr Angela Merkel ,która zaprosiła przeszło milion emigrantów islamskich w tym wielu terrorystów , bez żadnych podstaw , nie zważając na konsekwencje swojej pochopnej decyzji.

Trzeba podkreślić,że rodzina zabitego polskiego kierowcy otrzymała tylko ok.10tyś.euro zapomogi od rządu RFN. Koszty sprowadzenia zwłok,pogrzebu i stałej renty wziął na siebie polski rząd, który przecież nie ponosi żadnej odpowiedzialności za tragedię, jaka rozegrała się 7 lat temu w podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie.

16

Kuzyn zamordowanego Polaka, właściciel firmy przewozowej, który do dziś nie otrzymał pełnego odszkodowania, pan Ariel Żurawski mówi wprost: "Traktują nas tak tylko dlatego, że jesteśmy Polakami".

Równocześnie bardzo zastanawiające jest zachowanie wysokich urzędników państwa polskiego, w tym organów wymiaru sprawiedliwości. Do dziś nie wiadomo na jakim etapie jest polskie śledztwo w tej sprawie. Nieznany jest też powód braku polskich obserwatorów prac komisji Bundestagu ,która to komisja prowadziła, własne, niezależne dochodzenie.

Oficjalne uroczystości związane z siódmą rocznicą zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie rozpoczęły się wieczorem o godz.19:00.  nabożeństwem w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma .“ Na nabożeństwie żałobnym krewny Yaron Tsabari izraelskiej turystki, Dalia Elyakim z Herzlija która zginęła w ataku a jej mąż Rami został ciężko ranny, powiedział “każda z 13 ofiar śmiertelnych wyrwała dziurę w sercu“ ! W obliczu rosnącego terroru, który rzuca wyzwanie naszemu wolnemu społeczeństwu, "milczenie nie wchodzi w grę". Terroryzm próbuje wzbudzić strach i zmienić nasz sposób życia.

"Ale będziemy nadal pracować nad stworzeniem lepszego świata" – powiedział Tsabari. "Nadal będziemy chodzić na jarmarki bożonarodzeniowe i nadal będziemy tańczyć" – powiedział, odnosząc się do ataku terrorystycznego Hamasu z 7 października 2023, w którym terroryści z Hamasu i islamskiego dżihadu ,zamordowali również wielu uczestników festiwalu techno, oraz mieszkańców południowego Izraela.

W uroczystościach żałobnych wziął udział Pan Burmistrz Berlina Kai Wegner (CDU) oraz była Pani Burmistrz Franziska Giffey,obecnie Senator gospodarki (SPD) Pani Marszałek Senatu Berlina  Cornelia Seibeld (CDU) i inni politycy oraz wielu prominentnych gości,ofiary i krewni ofiar zamachu ,ale  nie zaproszono rodziców oraz wdowy i syna śp. Łukasza Urbana. Po nabożeństwie za ofiary ataku terrorystycznego ludzie zebrali się pod pomnikiem na tyłach kościoła, w którym doszło do ataku. Tam, gdzie nazwiska 13 ofiar są wypisane na schodach, uczestnicy uroczystości w tym klubowicze GP, zapalili znicze oraz złożyli wieńce i wiązanki kwiatów . Obchody zakończyły się 13 kurantami w momencie ataku o godzinie 20:02. których w kilkuminutowej ciszy słuchali uczestnicy uroczystości , oddający hołd ofiarom islamskiego terroru.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Po trudnym czasie spowodowanym przez Covid 19 startuje znowu w Berlinie IFA 2023 Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD. Targi odbędą się w dniach od 01 do 05 września 2023 roku. Organizatorem targów jest Messe Berlin GmbH, a tereny wystawowe to Messe Berlin przy Messedamm 22. Zwiedzać targi będzie można w godzinach od 10.00 do 18.00.

IFA Berlin to najstarsze targi organizowane od roku 1924.

Są to największe i najważniejsze na świecie targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Co roku targi te przyciągają uwagę międzynarodowych gości. W tym roku spodziewamy się 2.000 wystawców z ponad 130 krajów.

 Na targach IFA Berlin gromadzą się wystawcy z całego świata. Są to producenci, handlowcy i dystrybutorzy elektroniki użytkowej i sprzętu AGD oraz wszyscy zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami i przyszłością branży elektronicznej.

 Targi to także szeroki zakres różnego rodzaju usług związanych zarówno z elektroniką i informatyką. Oczywiście w ofercie targów przede wszystkim główne miejsce  zajmują  najnowsze osiągnięcia elektroniczne i informatyczne.

Na targach jest praktycznie wszystko. Co roku przede wszystkim największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne smartfony i tablety. Konkurecja w tej dziedzinie jest wielka. Prym wiodą tu takie firmy jak Samsung, Huawai  i inne.

Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszą się między innymi laptopy, Smartwatche, multimedialne okulary, nowoczesne ekrany i monitory. Ciekawostką jest, że pojawiają się na targach IFA Berlin urządzenia służące ochronie naszego zdrowia.

 Największe i najważniejsze targi Elektroniki Konsumpcyjnej i Sprzętu AGD na świecie odbywają się na terenach targowych Messe Berlin. Oprócz tego na STATION-Berlin odbędzie się IFA Global Markets. Jest to największa w Europie platforma zaopatrzeniowa B2B. IFA Global Markets dodatkowo wzbogaca informacje i różne wystawy przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów i ekspertów z branży elektronicznej.

Co roku targom IFA Berlin towarzyszy szeroki program rozrywkowy. Na dużej scenie i w pięknej scenerii odbywają się występy artystów i zwiedzający cieszyć się mogą piękną zabawą.

Tysiące akredytowanych  dziennikarzy krajowych i zagranicznych gwarantują maksymalne informacje i rozgłos na całym świecie tej wyjątkowej imprezy.

Jak będzie w tym roku na IFA Berlin przekonamy się już niedługo. Warto wybrać się, żeby zwiedzić tegoroczne targi.

Źródło: Materiały zaczerpnięte z internetu.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W Europie ponownie trwa wojna i miliony Ukraińców zmuszonych zostało do opuszczenia Ojczyzny.Najwięcej przybywa w Polsce,wielu przybyło do Niemiec.Oczywiście także w arcybiskupstwie berlińskim uchodźcy mogą liczyć na wszechstronną pomoc.Duża rzesza wolontariuszy z misji katolickich pomaga uchodźcom z Ukrainy. Kolekta z Eucharystii Bożego Ciała w dniu 8.06.2023 została przeznaczona na pomoc Ukrainie za pośrednictwem Caritasu.Zostaną sfinansowane różnorode projekty pomocowe.Mszę święta na Bebelplatz o godz 18:00 celebrował JE Ksiądz Arcybiskup Heiner Koch wspólnie z Biskupami i Księżmi z misji katolickich w Niemczech.Chór z katedry św. Jadwigi pięknymi pieśniami uświetnił muzykalną oprawę Eucharystii.Czcigodny Ksiadz Proboszcz Sergij Dankiv

3

z Ukraińskiego Kościoła Grecko-Katolickiego na początku Mszy św.wygłosił przemówienie,nagrodzone wielkimi brawami wiernych.W Eucharystii uczestniczyli katolicy z wielu krajów,poczty sztandarowe,dzieci pierwszokomunijne,przedstawiciele ambasad i władz,klubowicze GP .Po Mszy św. odbyła sie procesja Bożego Ciała(Fronleichnam) ulicami Berlina, Französische Straße,Friedrichstraße i Unter den Linden , która wzbudziła duże zainteresowanie Berlińczyków i turystów.Wielką uwagę zwracały obrazy z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie Najświętszej Maryi Panny i Jezusa Miłosiernego.Procesję Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sprawnie zabezpieczała policja i nie było incydentów z lewakami. Po procesji odbyły się spontaniczne śpiewanie pieśni religijnych przez wiernych z Meksyku i Chorwacji.

5

Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup osobiście podziękował chorwackim piosenkarzom,mile zaskoczony koncertem.

7

Następnie uczestnicy Eucharystii mogli na festynie zakosztować smacznych ,różnorodnych potraw serwowanych na stoiskach krajów z misji katolickich w RFN.

8

9

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

 „Człowiek, który wychodzi z domu na obczyznę, ciągnie za sobą przez świat cały cieniutką, niewidzialną niteczkę. Jej początek przywiązany jest do drzwi rodzinnego domu, a nic odwija się jak z czerwonego kłębka. Czasem tylko śmierć przecina nożycami tę nitkę purpurową."


Tym cytatem Karola Makuszyńskiego rozpoczął się w piątek 2.6.2023 niezwykle ciekawy koncert „Zwierzęce opowieści” podczas którego berlińska Polonia mogła cofnąć się w czasie do pełnego gwaru, humoru i splendoru okresu przedwojennych polskich kabaretów, a to za sprawą wykonanych tego wieczoru nastrojowych i zabawnych piosenek o tematyce „zwierzęcej”, pochodzących głównie z repertuaru działającego wówczas słynnego chóru Dana. Jednym z wieloletnich artystów tego chóru był późniejszy gwiazdor polskiej estrady Mieczysław Fogg. Piosenki te sworzone zostały przez najlepszych polskich twórców: teksty napisali tacy mistrzowie pióra jak Jan Brzechwa, Kornel Makuszyński czy Julian Tuwim, a muzykę skomponowali Hentryk Gold, Bronisław Kaper czy Fanny Gordon. Aranżerem i akompaniatorem chóru Dana był dyplomata i zarazem kompozytor Władysław Daniłowski.

1 be

W piątkowy wieczór usłyszeliśmy piosenki w nowych czterogłosowych wersjach, opracowanych przez Urszulę Borkowską. Wystąpili berlińscy śpiewacy: sopran Małgorzata Picz (Brandenburgisches Staatsorchester), alt Ewa Lopocz-Wardawy, bas Marek Picz (Deutsche Oper Berlin). Bardzo miłą niespodzianką był występ tenora Leszka Marciniaka, na co dzień członka słynnej polskiej grupy a cappella „Affabre Concinui”. Wokalistom towarzyszył mały zespół instrumentalny w składzie Heiko Kulenkampff (pianino), Dariusz Błaszkiewicz (skrzypce), Andrea Marcelli (perkusja) i Randall Nordstrom (kontrabas).

Publiczność bardzo ciepło przyjęla wykonania artystów, wzruszając się rozterkami miłosnymi kanarka, przysłuchując się mrocznym sekretom nietoperzy czy dzikim wrzaskom zwierząt w afrykańskiej dżungli. Największym powodzeniem cieszyły się zabawny „Koncert żab” z kumkaniem i rechotaniem żab, melancholijne tango o „Czarnym kocie” oraz zupełnie zwariowana wersja „Czerwonego Kapturka”.

2 be

Podczas koncertu zaprezentowała się także młodzieżowa grupa folklorystyczna „Krakowiacy”, która ubrana w polskie stroje ludowe żywiołowo wykonała trzy polskie tańce, za co została nagrodzona dużymi brawami. Dzięki moderacji prowadzonej w dwóch językach zarówno polscy, jak i niemieccy melomani mieli okazję poznać życiorysy przedwojennych twórców artystów, opowiedziano bowiem wiele angdot i ciekawostek z ich życia.

Projekt zorganizowało polonijne Stowarzyszenie Spotkań Międzykulturowych. Wsparcie finansowe zapewnił Pełnomocnik Rządu Niemieckiego do spraw Kultury i Mediów oraz Instytut Polski w Berlinie.

 

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Powołanie Młodzieżowego Sejmiku ma na celu łączenie różnych środowisk młodzieżowych, propagowanie idei samorządności wśród ludzi młodych oraz włączanie ich w szeroko rozumiane życie publiczne i prace na rzecz drugiego człowieka.

Do zadań nowo powołanych radnych należały: udział w opracowaniu dokumentów strategicznych województwa lubuskiego dotyczących młodzieży, opiniowanie projektów uchwał w sprawie młodych lubuszan, monitorowanie działań regionu w tej sferze. Młodzieżowy sejmik może formułować apele dotyczące podjęcia określonych działań oraz wyrażać opinie prezentujące stanowisko w danej sprawie.

 

AGA00882

 

Młodzieżowy Sejmik Województwa Lubuskiego zainaugurował swoją działalność uroczystą sesją,  podczas której nastąpiło  złożenie ślubowania przez nowych radnych oraz wybrano przewodniczącego i pozostałych członków prezydium. Podczas pierwszej sesji pani marszałek Elżbieta Polak przywitała młodych aktywistów dodając im zapału do pracy na rzecz środowiska młodzieżowego, a posłowie, senatorowie oraz radni Ziemi Lubuskiej w swoich przemówieniach zapewniali o pomocy w realizowaniu planów i przedsięwzięć młodych samorządowców.

AGA00883

Natomiast podczas II sesji młodzi radni spotkali się, aby przyjąć pierwsze uchwały, m.in. w sprawie powołania komisji stałych. Młodzieżowy Sejmik Województwa Lubuskiego  pełną parą ruszył do pracy, jednak młodzi samorządowcy muszą zapoznać się z zasadami i wieloma formalności związanymi z pracą na rzecz regionu, by skutecznie działać na rzecz swoich rówieśników. Podczas II sesji powołano następujące komisje stałe Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego:

image001

- Komisja ds. Promocji, Transportu i Turystyki

- Komisja ds. Sportu i Ochrony Zdrowia

- Komisja ds. Edukacji i Kultury

- Komisja ds. Młodzieży

- Komisja ds. Przedsiębiorczości i Praw Pracowniczych

- Komisja ds. Równości i Praw Człowieka

- Komisja Statutowa

image002

Urząd Marszałkowski wszystkie te działania zamierza realizować wraz z jednostkami podległymi oraz partnerami współpracującymi w realizacji programu: uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami.

image003

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

78 lat temu, w miejscowości Gardelegen na północ od Magdeburga, 13 kwietnia 1945 r., dwa dni przed wkroczeniem oddziałów amerykańskich, została dokonana jedna z najokrutniejszych zbrodni, w jakże obfitych w podobne akty zwyrodnialstwa, dziejach II wojny światowej. Tego dnia do obszernej, murowanej stodoły, której klepisko wyłożono do wysokości kolan słomą i ukrytymi materiałami palnymie zwabiono podstępem, albo wtłoczono siłą około 1.100 więźniów z „ewakuowanych” obozów koncentracyjnych, a także robotników przymusowych. Stodołę następnie zamknięto i podpalono. Do usiłujących się wyrwać z nagle rozpętanego piekła przez jedne z obluzowanych potężnych wrót, strzelano z broni maszynowej, zaś do środka wrzucano granaty zapalające. Któż tego dokonał? Bezpośrednimi sprawcami byli żołnierze SS, Luftwaffe, grupa około dwudziestu spadochroniarzy, młodzież z Hitlerjugend. Kiedy dwa dni później - 15 kwietnia 1945 r. żołnierze 102 Dywizji Piechoty IX Armii Stanów Zjednoczonych dotarli na to miejsce, znaleźli wypaloną stodołę i masę potwornie zniekształconych zwłok. Żołnierze amerykańscy udaremnili próbę zatarcia śladów zbrodni podjętą przez jej sprawców, czyli oddziały Straży Pożarnej, Technicznej Służby Ratowniczej, Służby Pracy Rzeszy, i inne, które rozpoczęły kopanie rowów i dołów, aby bez żadnego oznakowania zakopać ciała pomordowanych niewinnych więźniów. Na polecenie dowódcy 102 Dywizji Piechoty USA, generała Franka A. Keatinga, mężczyźni z Gardelegen zmuszeni zostali do przeprowadzenia ekshumacji zamordowanych i godnego ich pochówku. Prace pogrzebowe trwały wiele dni. Z ogólnej liczby 1016 spalonych ciał, udało się zidentyfikować niewiele ofiar. Większość z nich stanowili Polacy. Leżą wspólnie niedaleko miejsca ich kaźni, na ogromnym cmentarzysku w pojedynczych mogiłach oznaczonych białymi krzyżami: Polacy, Ukraińcy, Francuzi, Belgowie, Żydzi i inne narodowości. Spotkali się tylko raz. Cieszyli się wspólnie z pewnego już ocalenia, że udało się im umknąć piekłu, lecz złudną była ich radość, bo piekło ich dogoniło. Amerykanie zastrzelili w Gardelegen 20 schwytanych esesmanów, ale główny inicjator tej makabry, Gerhard Thiele, uciekł 14-tego kwietnia i żył posługując sią fałszywymi dokumentami na nazwisko Gerhard Lindemann w zachodniej strefie okupacyjnej, a potem w RFN – w Kolonii, gdzie zmarł w 1994 roku. Dopiero w 1996 roku został zidentyfikowany przez Prokuraturę w Stendal.

2

Tylko nieliczne ofiary pogromu ocalały i mogły dać świadectwo prawdzie. Tej cząstce prawdy, bo na terenie naszego kraju są setki takich miejsc, gdzie niemieccy okupanci palili żywcem, przede wszystkim Polaków, dokonując gigantycznych ofiar całopalnych w rytuałach jakby wyjętych z germańskiej mitologii, kierowani narodowo-socjalistyczną ideologią, która stała się religią całego narodu.

4

W czasach NRD na cmentarzu odbywały się masowe manifestacje w duchu antyfaszystowskiej kultury pamięci. Po zjednoczeniu Niemiec miejsce pamięci pozostaje pod zarządem miasta Gardelegen. Od maja 2015 roku podlega Fundacji Miejsc Pamięci Saksonii-Anhalt i zostało przekształcone w miejsce pamięci i historii, a w 2020 roku wyposażone w nowe Centrum Dokumentacji i Obsługi Zwiedzających oraz stałą wystawę historyczną, które oferuje program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych.

7

Aby o tych zdarzeniach nie zapomnieć, aby nie mogły się więcej powtórzyć, organizacje: Klub Gazety Polskiej/Rodło Berlin-Brandenburg i Polskie Towarzystwo Historyczne w Niemczech zamówiły Mszę Świętą w intencji ofiar celebrowaną 23  kwietnia br.o godzinie 12:00 w bazylice pw. św. Jana w Berlinie. We Mszy św. uczestniczyli oprócz parafian i  organizatorów uroczystości żałobnej przybyła specjalnie na tę okazję delegacja Klubu Rodło Szczecin oraz  przedstawiciele diaspory ukraińskiej z Berlina. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Gardelegen.

8

Przed modlitwą zapalono znicze w barwach Ukrainy i Polski i złożono wieńce przy pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Następnie uczestnicy przeszli na miejsce zbrodni czyli tam gdzie dawniej stała stodoła, a obecnie jest mur pamięci zbudowany z pozostałości po ścianach stodoły i modlili się za ofiary niemieckiego-nazistowskiego ludobójstwa . Kilka tygodni wcześniej w miejscu tym doszło do aktu wandalizm. Na cmentarzu,uszkodzono krzyże i gwiazdy Dawida na nagrobkach. Policja niemiecka prowadzi śledztwo.

9

Dramatyczny opis tamtych wydarzeń w Gardelegen dał mistrz reportażu, Melchior Wańkowicz, który długo zbierał materiały do swojego felietonu, a solidność jego pióra może być gwarantem prawdziwości świadectwa o tym, co się w Gardelegen wówczas wydarzyło.

12

11

13

https://gedenkstaette-gardelegen.sachsen-anhalt.de/...

https://m.youtube.com/watch?v=cmnTuZ7CxUc...

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

15.03.2023. odbył się w fundacji Konrada Adenauera bardzo interesujący panel dyskusyjny-Ku pamięci Hanny-Renate Laurien.

W dyskusji wzięli udział wybitni prelenci były pan premier kraju związkowego Nadrenia-Palatynat i honorowy przewodniczący Fundacji Konrad-Adenauer-V. prof. dr Bernhard Vogel oraz była pani minister federalna obrony i była przewodnicząca CDU w Niemczech Annegret Kramp-Karrenbauer a moderował dyskusję,

2

pan dr Joachim Klose, szef Forum Edukacji Politycznej w Berlinie. W ciekawej rozmowie przedstawił zaproszonym gościom śp.panią Laurien pan prof. dr Bernhard Vogel. Podkeślił ,że śp. Hanna-Renate Laurien była bardzo odważną polityk, przekonaną demokratką i głęboko religijną chrześcijanką,konwertynką,ale nie feministką, która przez 30 lat z ogromnym sercem i postawą kształtowała rozwój chrześcijańskiej demokracji na różnych stanowiskach, kształtowała niemiecką politykę. Była bardzo głęboko związana ze swoim rodzinnym Berlinem.

3

W rocznicę śmierci Hanny-Renate Laurien (12 marca 2010 r.) różne osoby publiczne w Republice Federalnej Niemiec proszone są o komentowanie bieżących wydarzeń politycznych. Rożne wydarzenia, kryzys uchodźczy, kryzys energetyczny,wojny i konflikty,te wydarzenia świata trzymają nas w ryzach od lat. Czy stoimy u progu fundamentalnej zmiany społecznej zapoczątkowanej przez kosmonautykę, cyfryzację i indywidualizację ? Czy Ku pamięci Hanny-Renate Laurien oraz zgodnie z jej wartościami i przekonaniami potrafimy żyć i dokonywać trafnych wyborów w trudnych czasach?

5

Przemówienie o silną demokrację w trudnych czasach oraz uwagi na temat sytuacji,politycznej ,gospodarczej, duchowej naszych czasów wygłosiła

była minister federalna i była przewodnicząca CDU w Niemczech Annegret Kramp-Karrenbauer.Cały wykład był silnie nacechowany wspomnieniami o śp. Hannie-Renate Laurien .W trudnych społecznie czasach konieczne jest zapewnienie orientacji i wskazanie perspektyw i prelegenci w swoich interesujących wypowiedziach tego dokonali.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Młodzież z województwa lubuskiego sąsiadującego z Niemcami wzięła udział w debacie organizowanej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Badania i spotkania, czyli projekt zatytułowany "My nie chcemy stąd wyjeżdżać" zorganizowało Stowarzyszenie ,,Matecznik Pomocniczości i Dobroci", które w ramach projektów Erasmus + podjęło temat wyludnienia regionu. Przedsięwzięciu patronował poseł Jacek Kurzępa, z wykształcenia socjolog.

5 1

Uczniowie lubuskich szkół dyskutowali o swojej przyszłości na Ziemi Lubuskiej. Poruszono tematy związane z potrzebami młodych, edukacją oraz życiem kulturalnym. Debata była bardzo gorąca, ponieważ młodzi ludzie mieli możliwość zadawania pytań włodarzom lubuskich miast o dalszy rozwój miejscowości, w których mieszkają lub w przyszłości chcieliby zamieszkać. Celem tego spotkania było zwrócenie uwagi na atuty i słabości regionu oraz poznanie opinii młodzieży na temat osiedlenia się na stałe i podjęcia pracy w województwie lubuskim. Uczniowie szkół mówili o tym, co sprawia, że chcą tu zostać lub wyjechać.

6

Poruszono wiele wątków, m.in. o dobrej lokalizacji pozwalającej na wymianę towarów i usług z sąsiadującymi Niemcami, o licznych jeziorach i lasach, co przyciąga turystów z Polski i zagranicy, a przede wszystkim amatorów spływów kajakowych czy żeglarstwa, a także stanowi raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Natomiast słabością regionu okazała się źle funkcjonująca komunikacja PKP i PKS, ponieważ wiele osób z małych miejscowości ma trudności z dojazdem do szkoły i pracy, co przyczynia się do ograniczeń w codziennym życiu.

7

 W województwie lubuskim nie ma ogromnych, hałaśliwych miast, głównymi centrami miejskimi są: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, gdzie znajduje się szeroki wachlarz sklepów i usług, zabytków, ośrodków kultury a przede wszystkim istnieje wiele możliwości edukacyjnych od przedszkola aż po szkoły wyższe.

8

Ponadto w Lubuskiem znajduje się sporo średniej wielkości miast, którym niczego nie brakuje do życia, takich jak Świebodzin, Sulechów, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól czy Żary.  Niestety w dyskusji uczniowie zwracali uwagę na brak wystarczającej infrastruktury i miejsc zachęcających młodych do społecznych aktywności poza własnym domem. Zaproszeni goście – poseł, burmistrz, wójt, profesorzy uczelni – przedstawiali młodzieży wiele rozwiązań i możliwości rozwoju na uczelniach zielonogórskich, a także w podjęciu pracy zawodowej i naukowej oraz odpowiadali na liczne pytania związane ze wzrostem szans zdobycia zatrudnienia w regionie, zachęcając tym młodzież do pozostania w województwie lubuskim.

11 1

Na zakończenie debaty zorganizowano konkurs wiedzy o Ziemi Lubuskiej, gdzie uczniowie dzięki wykazanej wiedzy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W dniu 3.03.2023.w siedzibie fundacji Böll w Berlinie została przekazana Nagroda Kobiet im. Anny Klein 2023 w wysokości 10 tysięcy euro dla syryjskiej obrończyni praw człowieka,pani mecenas Joumany Seif.Po ucieczce z Syrii w 2012 roku zamieszkała w Berlinie i angażuje się w ściganie oprawców reżimu Assada,pomaga prześladowanym rodakom w Syrii.5

Przyjmuje się ,że w wojnie domowej zginęło około pół miliona Syryjczyków a około 5,6 miliona uciekło z kraju.

Pani Joumana urodziła się w Damaszku w 1970 roku,żyła z rodziną w ciągłym strachu ze względu na represje reżimu ojca Hafiza al-Assada, obecnego prezydenta Syrii Baszszara Hafiz al-Assada. Studia prawnicze  ukończyła na Uniwersytecie Arabskim w stolicy Libanu Bejrucie. Była aktywną działaczką na rzecz praw człowieka w syryjskim ruchu demokratycznym i musiała opuścić Syrię, rok po rozpoczęciu powstań przeciwko reżimowi Baszszara Assada, po nasileniu represji wobec opozycji. Pani Seif jest współzałożycielką "Syrian Women's Network“ oraz zaangażowana w "Syryjskim Ruchu Politycznym Kobiet“którego celem jest zapewnienie, aby kobiety stanowiły co najmniej 30 procent osób aktywnie zaangażowanych w podejmowanie decyzji politycznych. W maju 2017 r. dołączyła do Europejskiego Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR) jako pracownik naukowy w obszarze programu przestępstwa międzynarodowe i odpowiedzialność prawna. Od marca 2022 r. jest doradcą prawnym ECCHR ds. Syrii oraz przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

6

Dzięki jej ogromnej pracy i zaangażowaniu udało się skazać w procesie przed  Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji oficera tajnych służb prezydenta Baszszara Assada niejakiego Al-Khatiba na dożywotnie więzienie za zbrodnie przeciw ludzkości,za tortury,mordy, gwałty na kobietach. Jej raport "Słowa przeciwko milczeniu" analizuje przyczyny i skutki zatrzymań politycznych i tortur z perspektywy kobiet, które po uwolnieniu doświadczają stygmatyzacji społecznej i dyskryminacji, a także traumy i poczucia winy. Znaczenie pracy Joumany Seifa wykracza daleko poza kontekst syryjski,

7

Po laudacji pani Lotte Leicht pani Joumana otrzymała piękny bukiet kwiatów, statuetkę z nagrodą oraz  nagrodzona została brawami na stojąco przez zaproszonych gości.W emocjonalnym wypowiedzi podziękowała za nagrodę oraz wszystkim uczestnikom podniosłej uroczystości oraz jej współpracownikom.Oświadczyła, że przyznane środki pieniężne przeznaczy na pomoc poszkodowanym Syryczykom.Specjalne utwory dla zacnej laureatki zaprezentował znany bart Wassim Mukdat .Oganizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek dla gości i prelegentów.Oczywiście nie zabrakło arabskiej muzyki prezentowanej przez diskjockeya.

8

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Targi ITB Berlin wracają po trzech latach ograniczeń związanych z pandemią. Odbędą się na żywo w dniach od 7 do 9 maja 2023 roku.

Organizatorem targów jest Messe Berlin, a odbywać się będą przy Messedamm 22, 14055 Berlin.

Zamiast, jak dotąd przed pandemią, a więc od środy do niedzieli ITB Berlin potrwają tylko 3 dni od wtorku 7 marca do czwartku 9 marca.

Druga zmiana to ta, że targi bedą  udostępnione tylko dla wystawców i odwiedzających z branży turystycznej. Wielka szkoda, że nie będzie w tym roku możliwości zwiedzania targów przez turystów.

Krajem partnerskim ITB Berlin 2023 będzie Gruzja. W poniedziałek 6 marca odbędzie się uroczysta gala otwarcia w City Cube Berlin. Uroczystość ta będzie transmitowana na żywo.

Targi ITB Berlin to największa i najważniejsza tego typu impreza na całym świecie. Wystawcy na tych targach prezentują wszystkie produkty i usługi związane z turystyką i podróżami. Poszczególne kraje prezentują na targach swoje oferty turystyczne na stoiskach narodowych.

W targach biorą też udział międzynarodowe i regionalne związki turystyczne, a także krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, różnego rodzaju firmy przewozowe i organizatorzy wyjazdów biznesowych.

Na targach prezentuje się też branża hotelarska z całego świata, wszelkiego rodzaju ubezpieczenia  i wydawnictwa, a także firmy zajmujące się informacją turystyczną, nowoczesnymi technologiami i oprogramowaniem komputerowym dla obsługi ruchu turystycznego na całym swiecie.

Targom ITB Berlin towarzyszy też wiele profesjonalnych imprez, wszelkiego rodzaju prezentacje, wykłady, dyskusje i warsztaty, a wszystko to w ramach Akademii ITB oraz w ramach ITB Berlin Convention.

Targi ITB Berlin to już ponad 50 lat tradycji i doświadczenia.

W tym roku zajmować będą około 160. 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej w 27 halach wystawowych.

Przed pandemią w targach ITB Berlin brało udział 10. 000 wystawców z 188 krajów i regionów świata. Zwiedzających było 170.000, w tym 45 % za granicy i 110,000 specjalistów z branży turystycznej.

Targi obsługiwało 5.000 dziennikarzy z 70 krajów oraz 400 blogerów z 30 krajów.

W tym roku Polska Organizacja Turystyczna organizuje polskie stoisko narodowe 500 metrów kwadratowych w hali nr 27. Polskie regiony, hotele  i biura podróży zajmujące się organizacją turystyki będą miały możliwość prezentacji bogatej oferty z Polski.

W czasie trwania ITB Berlin 2023 będzie też możliwość zapoznania się z szeroką gamą produktów turystycznych z krajów arabskich i Europy.

Na dużych stoiskach będą się prezentować takie kraje, jak Turcja, Maroko i przede wszystkim kraj goszczący Gruzja.

Oprócz tego dużym zainteresowaniem na targach ITB Berlin cieszą się takie kraje, jak Egipt, Katar, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Arabia Saudyjska.

Na europejskie kraje na uwagę zasługują regiony wakacyjne z takich krajów, jak Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Chorwacja, Malta, Czarnogóra i Azerbajdżan.

Mocno wyróżnione będa Niemcy. Wszystkie 16 krajów związkowych będzie reprezentowane na własnych stoiskach przez Deutsche Zentrale fuer Tourismus.

Na ITB Berlin zawsze prezentują się też kraje z Azji, a przede wszystkim Malediwy, Singapur. Malezja, Korea Południowa, Filipiny i Japonia.

Wracaja na targi Indie i Australia.

Z drugiej strony Atlantyku zdecydowały się wystawić na targach  USA oraz wyspy karaibskie, w tym Bahamy, Barbados, Dominikana, Jamajka i Kuba.

Z wiadomych powodów w tegorocznych targach ITB Berlin nie będzie uczestniczyć Rosja i Ukraina.

Wielka szkoda, że tegoroczne targi ITB Berlin 2023 potrwają tylko trzy dni i udostępnione będą tylko dla przedstawicieli z branży turystycznej. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku 2024 ITB Berlin powrócą znowu w tradycyjnej formie.

Źródło: Materiały z internetu

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Pan Prezydent RP Lech Kaczyński ,zamordowany w upozorowanrj katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010 roku wielokrotnie ostrzegał przed odradzającym się imperializmem rosyjskim,ale przywódcy zachodniej Europy byli głusi na te nawoływania. Od czasu rosyjskiej wojny, agresji przeciwko Ukrainie bezpieczeństwo państw Europy Wschodniej, Środkowej i Północnej znalazło się w centrum uwagi przywódców USA, NATO.UE.Rosja coraz bardziej zagraża integralności terytorialnej swoich sąsiadów,państw postsowieckich dlatego nasiliło się ich  dążenie do rzeczywistej niepodległości i suwerenności na tradycyjnym rosyjskim podwórku.Dotyczy to w szczególności tzw."szarej strefy" między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, w której znajduje się wiele państw postsowieckich spoza UE i NATO. W dniu 10.02.2023 odbyła się 23. doroczna konferencja poświęcona polityce zagranicznej,a w szczególności wyzwaniom polityki bezpieczeństwa, przed którymi stoi Europa. Odbyła się w formie bezpośredniego wydarzenia w siedzibie Fundacji Böll w Berlinie w języku niemieckim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.Konferencja miała na celu znalezienie odpowiedzi na pytaniea, w jaki sposób RFN i jego partnerzy z EU i USA  mogą poprawić bezpieczeństwo w "szarej strefie" między NATO a Rosją, jakie gwarancje bezpieczeństwa UE, NATO i społeczność międzynarodowa mogą dać temu regionowi.

W dwóch panelach dyskusyjnych wzięli udział wysokiej rangi eksperci i decydenci : w pierwszym panelu po powitaniu przez Imme Scholza, członka zarządu, z Fundacji Heinricha Bölla oraz po wykładzie

Andersa Fogh Rasmussena, niezależnego eksperta, byłego premiera Danii i byłego sekretarza generalnego NATO, pani

2

Agnieszka Brugger, poseł, wiceprzewodnicząca grupy Bundestagu, Bündnis 90/Die Grünen, pani Orysia Lutsevych, Chatham House, z Londynu oraz pani Minna Alander z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Helsinkach.Moderował dyskusję z panelistami i publicznością pan Frank Sauer.

W drugim panelu moderowanym przez Giorgio Franceschini,po powitaniu przez Jana Philippa Albrechta z Rady Dyrektorów, Fundacji Heinricha Bölla, brali udział w dyskusji

pani Justyna Gotkowska, OSW, z Warszawy,

4

pan Jürgen Trittin, poseł do Bundestagu, rzecznik ds. polityki zagranicznej, Bündnis 90/Die Grünen pani

Annalena Baerbock, niemiecka minister spraw zagranicznych,

5

pani Garima Mohan dr nauk politycznych ,stypendystka German Marshal Found, oraz pani Sopia Besch naukowiec,stypendystka z Carnegie Endowment for International Peace Washington D.C.

Bardzo jasne stanowisko bylego sekrtarza generalnego NATO, pani minister spraw zagranicznych  oraz polskiej uczestniczki dyskusji,że konieczna jest dalsza wszechstronna pomoc szczególnie wojskowa udzielana walczącej Ukrainie.

Tylko zwycięstwo armii ukraińskiej na rosyjskim agresorem zagwarantuje pokój w Europie. Niemcy mają szczególne zadanie udzielić bez zbędnego

11

wahania  różnorodnej pomocy wojskowej walczącej Ukrainie. Klubowicze GP/Rodło przekazali pani minister Annalenie

Baerbock podarunek-książkę o Solidarności jak podziękowanie za jej niezłomne stanowisko w sprawie  pomocy wojskowej w tym dostarczenia nowoczesnych czołgów Leopard 2 Ukrainie.To właśnie dzięki polskiej inicjatywie  udało się zjednoczyć państwa NATO w celu dostarczenia zachodnich,nowoczesnych różnych czołgów dla krwawiącej  armii ukraińskiej walczącej z putinowskimi barbarzyńcami. 

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W czasie liturgii Mszy św. w niedzielę 15 stycznia 2023 o godz 12 słychać było piękne pieśni wykonywane przez nieznany chór. Uczestnicy Eucharystii byli mile zaskoczeni gdy czcigodny ksiądz celebrant Janusz pod koniec Mszy św.przedstawił i zapowiedział występ szczecińskiego chóru męskiego „Słowiki 60“ pod dyrekcją Ryszarda Handke im. Jana Szyrockiego.

Z przykrością trzeba zaznaczyć,że wielu parafian opuściło bazylikę świętego Jana Chrzciciela i nie zostało aby wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu 18 osobowego chóru.Jeszcze większym nietaktem było wychodzenie w trakcie tego cudownego Koncertu Kolęd.

Każda kolęda zaśpiewana przez chór była nagradzan gromkimi brawami.Ostatnia kolęda była wykonywana wspólnie z parafianami.Drugi koncert odbył się po Mszy św. o godz.18.

5

Wielka szkoda ,że nikt z placówki dyplomatycznej w Berlinie nie podziękował za Koncert Kolęd dla Polonii berlińskiej.Natomiast wielkie podziękowania należą się czcigodnemu Księdzu Proboszczowi Przemysławowi i księdzu Januszowi za zaproszenie i ugoszczenie chórzystów.W imieniu klubu GP/Rodło i Towarzystwa Roberta Schumumana zostały przekazane upominki i podziękowanie dyrygentowi chóru.

Warto przedstawić ten wyjątkowy chór męski „Słowiki 60“ im Jana Szyrockiego.Został powołany w październiku 2007 roku a tworzą go byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki“ który istniał w latach 1960-1974.Nieodżałowany śp.pan profesor Jan Szyrocki,wpoił młodym chłopcom, ogromne zamiłowanie do śpiewania. Dyrygentem tego wspaniałego zespołu śpiewaków jest obecnie pan profesor Ryszard Handke ,wcześniej był w latach 2013-2021 śp.Jacek Kraszewski a w latach 2007-2013 pan Grzegorz Handke.Chór występował w Polscem,Niemczech,Włoszech i może się poszczycić licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Jest nadzieja ,że dzięki zacnemu księdzu Proboszczowi Przemkowi ten wspaniały męski chór przyjedzie i wystąpi ponownie przed berlińską Polonią.

https://www.slowiki60.pl/chapter_95052.asp

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W poniedziałek 9 stycznia 2023 o godzinie 18.00 w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie została odprawiona

Msza Ṧwięta żałobna -uroczyste Requiem w intencji Śp.Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI z udziałem Ich Ekscelencji Nuncjusza Apostolskiego Biskupa dr Nikola Eterovicia, Biskupa Ordynariatu Polowego Franza-Josefa Overbecka i Arcybiskupa Berlina dr Heinera Kocha, który wygłosił homilię .We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz państwowych RFN i samorządowych Berlina ,korpusu dyplomatycznego,poczty sztandarowe, hierarchowie różnych wyznań ,zaproszeni goście,parafianie.JE ks.Arcybiskup Koch w kazaniu przedstawił sylwetkę zmarłego Papieża Benedykta XVI.

Zmarły śp.Papież Benedykt XVI, to Joseph Ratzinger ,który urodził się 16 kwietnia 1927 roku w niemieckim Marktl am Inn w miejscowości znajdującej się w Górnej Bawarii. Rodzina przyszłego papieża była bardzo religijna, ojciec w niedzielę uczęszczał na trzy nabożeństwa. Wiarę w Boga przyszłemu papieżowi a także jego rodzeństwu siostrze i bratu zaszczepiła również matka.Przyszły Ojciec Ṧwięty już od dziecka pragnął wraz ze swym bratem Georgem zostać księdzem. W 1939 roku wstąpił do seminarium duchownego ,ale wojenna zawierucha zmusiła go do wstąpienia do Hitlerjugend, następnie musiał służyć w wojsku w latach 1943-1945. Po wojnie kontynuował naukę w seminarium duchownym , dzięki czemu w 1951 otrzymał święcenia kapłańskie wraz z bratem . Dwa lata później otrzymał stopień doktora, w 1957 roku się habilitował, a rok później objął profesurę Uniwersytetu w Bonn, wykładał także w Münsterze.

25 marca 1977 roku Joseph Ratzinger przyjął od papieża Pawła VI sakrę arcybiskupią miast Monachium i Fryzyngi. Konsekracja biskupia odbyła się 28 maja 1977 roku a dnia 27 czerwca1977 otrzymuje od papieża godność kardynała.

Jego Eminencja ks.kardynał Joseph Ratzinger w 1981 roku został prefektem Kongregacji Nauki iWiary, od tego czasu pracował również dla Jana Pawła II jako najbardziej zaufany kardynał i przyjaciel .Sprawował wiele funkcji w Kurii Rzymskiej, był m.in. przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Papieskiej Komisji Biblijnej, zajmował też stanowisko dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Jako prefekt broni doktryny i nauczania Kościoła w m.in. w takich dziedzinach jak: dialog międzyreligijny, planowanie poczęć, homoseksualizm oraz prawne regulacje związków partnerskich. W czasie jego prefektury Kongregacja poczyniła kroki mające na celu zdyscyplinowanie teologów głoszących nieortodoksyjne poglądy w Ameryce Łacińskiej w latach 80.

 19

19 kwietnia 2005 roku Joseph Ratzinger został wybrany na Stolicę Piotrową,został 265. biskupem Rzymu przyjął imię Benedykt XVI,został głową Kościoła katolickiego po śmierci Jana Pawła II. W czasie swego pontyfikatu odbył 24 zagraniczne podróże apostolskie, w tym jedną do Polski, przyleciał 25 maja 2006 roku.

Benedykt XVI jako trzeci papież w historii odwiedził były niemiecki- nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W czasie tej historycznej wizyty papież z Niemiec modlił się w ciszy. Chwile później deszczowe niebo zaczęło się rozpogadzać i pojawiła się na nim wielka tęcza-cud Boży.

Podczas swojej drugiej wizyty jako papież w Niemczech, Benedykt XVI wygłosił wykład dla naukowców na Uniwersytecie w Ratyzbonie 12 września 2006 r. Powiedzenie znane jako cytat papieża z Ratyzbony jest stwierdzeniem w tym wykładzie. Papież zacytował wypowiedź na temat roli przemocy w islamie wygłoszoną przez cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa (1350–1425) w rozmowie z perskim uczonym:

"Pokaż mi, co Mahomet przyniósł nowego, a znajdziesz tam tylko złe i nieludzkie rzeczy, takie jak te, które zalecił, aby szerzyć wiarę, którą głosił mieczem".Ten wykład papieża spotkał się z krytyką świata muzułmańskiego. W celu iniknięcia nieporozumieć z wyznawcami islamu Stolica Apostolska zajęła pojednawcze stanowisko.

7

Ojciec Ṧwięty odbył także 33 podróże apostolskie na terenie Włoch. Podczas swego pontyfikatu ogłoszono 44. świętych i 289. błogosławionych. Benedykt XVI przewodniczył osobiście wszystkim uroczystościom kanonizacyjnym. Dnia 1 maja 2011 roku w Watykanie beatyfikował śp.Jana Pawła II. Pierwszy raz w historii Kościoła katolickiego następca beatyfikował swojego poprzednika.

14

Stanowisko sprawował do lutego 2013 roku. Wówczas to abdykował i od 28 lutego 2013 roku był emerytowanym papieżem. Mówił, że ustępuje ze względu na swój stan zdrowia ,który nie pozwala mu skutecznie pełnić funkcji głowy kościoła. Był pierwszym papieżem od 1415 roku, który podjął taką decyzję.

17

Papież senior zamieszkał w watykańskim klasztorze Mater Ecclesia,w Ogrodach Watykańskich. Czas swojej emerytury poświęcał modlitwie szczególnie za swojego następcę Franciszka, za Kościół i świat,często wspólnie modlił się ze swym bratem Georgem.Na zaproszenie papieża Franciszka uczestniczył w wybranych ważniejszych wydarzeniach odbywających się w Watykanie. Dnia 27 kwietnia był jednym z koncelebransów uroczystości kanonizacyjnych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.W dniu 8 grudnia 2015 roku towarzyszył papieżowi Franciszkowi podczas kulminacyjnego punktu rozpoczęcia Roku Miłosierdzia, jakim było otwarcie Drzwi Świętych. Papież emeryt pięciokrotnie w latach 2016-2020 przyjmował w swojej rezydencji nowo mianowanych kardynałów. Jego Ṧwiatobliwość Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, miał 95 lat,tym samym był najdłużej żyjącym papieżem w historii.. Zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym, bardzo dokuczliwą chorobą, która prowadzi do zwyrodnienia mięśni. Na całym świecie wierni opłakują byłego papieża. Był wybitnym filozofem, teologiem, a przede wszystkim był skromnym człowiekiem. Był jednym z najważniejszych ludzi Kościoła obok papieża Jana Pawła II. Obaj rządzili Kościołem przez ostatnie prawie 30 lat i dobrze zasłużyli się Kościołowi Chrystusowemu.Papież był postrzegany jako ten , który właściwie troszczy się o doktrynę Kościoła rzymskokatolickiego, by katolicy wiedzieli, w co i jak mają wierzyć. Benedykt XVI na zawsze zapisał się na kartach historii Kościoła katolickiego. Odszedł do Domu Ojca śp.papież Benedykt XVI ,jeden z najwybitniejszych obrońców wiary katolickiej.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Wir nutzen Cookies auf unserer Website. Einige von ihnen sind essenziell für den Betrieb der Seite, während andere uns helfen, diese Website und die Nutzererfahrung zu verbessern (Tracking Cookies). Sie können selbst entscheiden, ob Sie die Cookies zulassen möchten. Bitte beachten Sie, dass bei einer Ablehnung womöglich nicht mehr alle Funktionalitäten der Seite zur Verfügung stehen.