Beiträge aus Polen

Po trudnym czasie spowodowanym przez Covid 19 startuje znowu w Berlinie IFA 2023 Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD. Targi odbędą się w dniach od 01 do 05 września 2023 roku. Organizatorem targów jest Messe Berlin GmbH, a tereny wystawowe to Messe Berlin przy Messedamm 22. Zwiedzać targi będzie można w godzinach od 10.00 do 18.00.

IFA Berlin to najstarsze targi organizowane od roku 1924.

Są to największe i najważniejsze na świecie targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Co roku targi te przyciągają uwagę międzynarodowych gości. W tym roku spodziewamy się 2.000 wystawców z ponad 130 krajów.

 Na targach IFA Berlin gromadzą się wystawcy z całego świata. Są to producenci, handlowcy i dystrybutorzy elektroniki użytkowej i sprzętu AGD oraz wszyscy zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami i przyszłością branży elektronicznej.

 Targi to także szeroki zakres różnego rodzaju usług związanych zarówno z elektroniką i informatyką. Oczywiście w ofercie targów przede wszystkim główne miejsce  zajmują  najnowsze osiągnięcia elektroniczne i informatyczne.

Na targach jest praktycznie wszystko. Co roku przede wszystkim największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne smartfony i tablety. Konkurecja w tej dziedzinie jest wielka. Prym wiodą tu takie firmy jak Samsung, Huawai  i inne.

Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszą się między innymi laptopy, Smartwatche, multimedialne okulary, nowoczesne ekrany i monitory. Ciekawostką jest, że pojawiają się na targach IFA Berlin urządzenia służące ochronie naszego zdrowia.

 Największe i najważniejsze targi Elektroniki Konsumpcyjnej i Sprzętu AGD na świecie odbywają się na terenach targowych Messe Berlin. Oprócz tego na STATION-Berlin odbędzie się IFA Global Markets. Jest to największa w Europie platforma zaopatrzeniowa B2B. IFA Global Markets dodatkowo wzbogaca informacje i różne wystawy przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów i ekspertów z branży elektronicznej.

Co roku targom IFA Berlin towarzyszy szeroki program rozrywkowy. Na dużej scenie i w pięknej scenerii odbywają się występy artystów i zwiedzający cieszyć się mogą piękną zabawą.

Tysiące akredytowanych  dziennikarzy krajowych i zagranicznych gwarantują maksymalne informacje i rozgłos na całym świecie tej wyjątkowej imprezy.

Jak będzie w tym roku na IFA Berlin przekonamy się już niedługo. Warto wybrać się, żeby zwiedzić tegoroczne targi.

Źródło: Materiały zaczerpnięte z internetu.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W Europie ponownie trwa wojna i miliony Ukraińców zmuszonych zostało do opuszczenia Ojczyzny.Najwięcej przybywa w Polsce,wielu przybyło do Niemiec.Oczywiście także w arcybiskupstwie berlińskim uchodźcy mogą liczyć na wszechstronną pomoc.Duża rzesza wolontariuszy z misji katolickich pomaga uchodźcom z Ukrainy. Kolekta z Eucharystii Bożego Ciała w dniu 8.06.2023 została przeznaczona na pomoc Ukrainie za pośrednictwem Caritasu.Zostaną sfinansowane różnorode projekty pomocowe.Mszę święta na Bebelplatz o godz 18:00 celebrował JE Ksiądz Arcybiskup Heiner Koch wspólnie z Biskupami i Księżmi z misji katolickich w Niemczech.Chór z katedry św. Jadwigi pięknymi pieśniami uświetnił muzykalną oprawę Eucharystii.Czcigodny Ksiadz Proboszcz Sergij Dankiv

3

z Ukraińskiego Kościoła Grecko-Katolickiego na początku Mszy św.wygłosił przemówienie,nagrodzone wielkimi brawami wiernych.W Eucharystii uczestniczyli katolicy z wielu krajów,poczty sztandarowe,dzieci pierwszokomunijne,przedstawiciele ambasad i władz,klubowicze GP .Po Mszy św. odbyła sie procesja Bożego Ciała(Fronleichnam) ulicami Berlina, Französische Straße,Friedrichstraße i Unter den Linden , która wzbudziła duże zainteresowanie Berlińczyków i turystów.Wielką uwagę zwracały obrazy z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie Najświętszej Maryi Panny i Jezusa Miłosiernego.Procesję Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sprawnie zabezpieczała policja i nie było incydentów z lewakami. Po procesji odbyły się spontaniczne śpiewanie pieśni religijnych przez wiernych z Meksyku i Chorwacji.

5

Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup osobiście podziękował chorwackim piosenkarzom,mile zaskoczony koncertem.

7

Następnie uczestnicy Eucharystii mogli na festynie zakosztować smacznych ,różnorodnych potraw serwowanych na stoiskach krajów z misji katolickich w RFN.

8

9

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

 „Człowiek, który wychodzi z domu na obczyznę, ciągnie za sobą przez świat cały cieniutką, niewidzialną niteczkę. Jej początek przywiązany jest do drzwi rodzinnego domu, a nic odwija się jak z czerwonego kłębka. Czasem tylko śmierć przecina nożycami tę nitkę purpurową."


Tym cytatem Karola Makuszyńskiego rozpoczął się w piątek 2.6.2023 niezwykle ciekawy koncert „Zwierzęce opowieści” podczas którego berlińska Polonia mogła cofnąć się w czasie do pełnego gwaru, humoru i splendoru okresu przedwojennych polskich kabaretów, a to za sprawą wykonanych tego wieczoru nastrojowych i zabawnych piosenek o tematyce „zwierzęcej”, pochodzących głównie z repertuaru działającego wówczas słynnego chóru Dana. Jednym z wieloletnich artystów tego chóru był późniejszy gwiazdor polskiej estrady Mieczysław Fogg. Piosenki te sworzone zostały przez najlepszych polskich twórców: teksty napisali tacy mistrzowie pióra jak Jan Brzechwa, Kornel Makuszyński czy Julian Tuwim, a muzykę skomponowali Hentryk Gold, Bronisław Kaper czy Fanny Gordon. Aranżerem i akompaniatorem chóru Dana był dyplomata i zarazem kompozytor Władysław Daniłowski.

1 be

W piątkowy wieczór usłyszeliśmy piosenki w nowych czterogłosowych wersjach, opracowanych przez Urszulę Borkowską. Wystąpili berlińscy śpiewacy: sopran Małgorzata Picz (Brandenburgisches Staatsorchester), alt Ewa Lopocz-Wardawy, bas Marek Picz (Deutsche Oper Berlin). Bardzo miłą niespodzianką był występ tenora Leszka Marciniaka, na co dzień członka słynnej polskiej grupy a cappella „Affabre Concinui”. Wokalistom towarzyszył mały zespół instrumentalny w składzie Heiko Kulenkampff (pianino), Dariusz Błaszkiewicz (skrzypce), Andrea Marcelli (perkusja) i Randall Nordstrom (kontrabas).

Publiczność bardzo ciepło przyjęla wykonania artystów, wzruszając się rozterkami miłosnymi kanarka, przysłuchując się mrocznym sekretom nietoperzy czy dzikim wrzaskom zwierząt w afrykańskiej dżungli. Największym powodzeniem cieszyły się zabawny „Koncert żab” z kumkaniem i rechotaniem żab, melancholijne tango o „Czarnym kocie” oraz zupełnie zwariowana wersja „Czerwonego Kapturka”.

2 be

Podczas koncertu zaprezentowała się także młodzieżowa grupa folklorystyczna „Krakowiacy”, która ubrana w polskie stroje ludowe żywiołowo wykonała trzy polskie tańce, za co została nagrodzona dużymi brawami. Dzięki moderacji prowadzonej w dwóch językach zarówno polscy, jak i niemieccy melomani mieli okazję poznać życiorysy przedwojennych twórców artystów, opowiedziano bowiem wiele angdot i ciekawostek z ich życia.

Projekt zorganizowało polonijne Stowarzyszenie Spotkań Międzykulturowych. Wsparcie finansowe zapewnił Pełnomocnik Rządu Niemieckiego do spraw Kultury i Mediów oraz Instytut Polski w Berlinie.

 

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Powołanie Młodzieżowego Sejmiku ma na celu łączenie różnych środowisk młodzieżowych, propagowanie idei samorządności wśród ludzi młodych oraz włączanie ich w szeroko rozumiane życie publiczne i prace na rzecz drugiego człowieka.

Do zadań nowo powołanych radnych należały: udział w opracowaniu dokumentów strategicznych województwa lubuskiego dotyczących młodzieży, opiniowanie projektów uchwał w sprawie młodych lubuszan, monitorowanie działań regionu w tej sferze. Młodzieżowy sejmik może formułować apele dotyczące podjęcia określonych działań oraz wyrażać opinie prezentujące stanowisko w danej sprawie.

 

AGA00882

 

Młodzieżowy Sejmik Województwa Lubuskiego zainaugurował swoją działalność uroczystą sesją,  podczas której nastąpiło  złożenie ślubowania przez nowych radnych oraz wybrano przewodniczącego i pozostałych członków prezydium. Podczas pierwszej sesji pani marszałek Elżbieta Polak przywitała młodych aktywistów dodając im zapału do pracy na rzecz środowiska młodzieżowego, a posłowie, senatorowie oraz radni Ziemi Lubuskiej w swoich przemówieniach zapewniali o pomocy w realizowaniu planów i przedsięwzięć młodych samorządowców.

AGA00883

Natomiast podczas II sesji młodzi radni spotkali się, aby przyjąć pierwsze uchwały, m.in. w sprawie powołania komisji stałych. Młodzieżowy Sejmik Województwa Lubuskiego  pełną parą ruszył do pracy, jednak młodzi samorządowcy muszą zapoznać się z zasadami i wieloma formalności związanymi z pracą na rzecz regionu, by skutecznie działać na rzecz swoich rówieśników. Podczas II sesji powołano następujące komisje stałe Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego:

image001

- Komisja ds. Promocji, Transportu i Turystyki

- Komisja ds. Sportu i Ochrony Zdrowia

- Komisja ds. Edukacji i Kultury

- Komisja ds. Młodzieży

- Komisja ds. Przedsiębiorczości i Praw Pracowniczych

- Komisja ds. Równości i Praw Człowieka

- Komisja Statutowa

image002

Urząd Marszałkowski wszystkie te działania zamierza realizować wraz z jednostkami podległymi oraz partnerami współpracującymi w realizacji programu: uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami.

image003

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

78 lat temu, w miejscowości Gardelegen na północ od Magdeburga, 13 kwietnia 1945 r., dwa dni przed wkroczeniem oddziałów amerykańskich, została dokonana jedna z najokrutniejszych zbrodni, w jakże obfitych w podobne akty zwyrodnialstwa, dziejach II wojny światowej. Tego dnia do obszernej, murowanej stodoły, której klepisko wyłożono do wysokości kolan słomą i ukrytymi materiałami palnymie zwabiono podstępem, albo wtłoczono siłą około 1.100 więźniów z „ewakuowanych” obozów koncentracyjnych, a także robotników przymusowych. Stodołę następnie zamknięto i podpalono. Do usiłujących się wyrwać z nagle rozpętanego piekła przez jedne z obluzowanych potężnych wrót, strzelano z broni maszynowej, zaś do środka wrzucano granaty zapalające. Któż tego dokonał? Bezpośrednimi sprawcami byli żołnierze SS, Luftwaffe, grupa około dwudziestu spadochroniarzy, młodzież z Hitlerjugend. Kiedy dwa dni później - 15 kwietnia 1945 r. żołnierze 102 Dywizji Piechoty IX Armii Stanów Zjednoczonych dotarli na to miejsce, znaleźli wypaloną stodołę i masę potwornie zniekształconych zwłok. Żołnierze amerykańscy udaremnili próbę zatarcia śladów zbrodni podjętą przez jej sprawców, czyli oddziały Straży Pożarnej, Technicznej Służby Ratowniczej, Służby Pracy Rzeszy, i inne, które rozpoczęły kopanie rowów i dołów, aby bez żadnego oznakowania zakopać ciała pomordowanych niewinnych więźniów. Na polecenie dowódcy 102 Dywizji Piechoty USA, generała Franka A. Keatinga, mężczyźni z Gardelegen zmuszeni zostali do przeprowadzenia ekshumacji zamordowanych i godnego ich pochówku. Prace pogrzebowe trwały wiele dni. Z ogólnej liczby 1016 spalonych ciał, udało się zidentyfikować niewiele ofiar. Większość z nich stanowili Polacy. Leżą wspólnie niedaleko miejsca ich kaźni, na ogromnym cmentarzysku w pojedynczych mogiłach oznaczonych białymi krzyżami: Polacy, Ukraińcy, Francuzi, Belgowie, Żydzi i inne narodowości. Spotkali się tylko raz. Cieszyli się wspólnie z pewnego już ocalenia, że udało się im umknąć piekłu, lecz złudną była ich radość, bo piekło ich dogoniło. Amerykanie zastrzelili w Gardelegen 20 schwytanych esesmanów, ale główny inicjator tej makabry, Gerhard Thiele, uciekł 14-tego kwietnia i żył posługując sią fałszywymi dokumentami na nazwisko Gerhard Lindemann w zachodniej strefie okupacyjnej, a potem w RFN – w Kolonii, gdzie zmarł w 1994 roku. Dopiero w 1996 roku został zidentyfikowany przez Prokuraturę w Stendal.

2

Tylko nieliczne ofiary pogromu ocalały i mogły dać świadectwo prawdzie. Tej cząstce prawdy, bo na terenie naszego kraju są setki takich miejsc, gdzie niemieccy okupanci palili żywcem, przede wszystkim Polaków, dokonując gigantycznych ofiar całopalnych w rytuałach jakby wyjętych z germańskiej mitologii, kierowani narodowo-socjalistyczną ideologią, która stała się religią całego narodu.

4

W czasach NRD na cmentarzu odbywały się masowe manifestacje w duchu antyfaszystowskiej kultury pamięci. Po zjednoczeniu Niemiec miejsce pamięci pozostaje pod zarządem miasta Gardelegen. Od maja 2015 roku podlega Fundacji Miejsc Pamięci Saksonii-Anhalt i zostało przekształcone w miejsce pamięci i historii, a w 2020 roku wyposażone w nowe Centrum Dokumentacji i Obsługi Zwiedzających oraz stałą wystawę historyczną, które oferuje program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych.

7

Aby o tych zdarzeniach nie zapomnieć, aby nie mogły się więcej powtórzyć, organizacje: Klub Gazety Polskiej/Rodło Berlin-Brandenburg i Polskie Towarzystwo Historyczne w Niemczech zamówiły Mszę Świętą w intencji ofiar celebrowaną 23  kwietnia br.o godzinie 12:00 w bazylice pw. św. Jana w Berlinie. We Mszy św. uczestniczyli oprócz parafian i  organizatorów uroczystości żałobnej przybyła specjalnie na tę okazję delegacja Klubu Rodło Szczecin oraz  przedstawiciele diaspory ukraińskiej z Berlina. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Gardelegen.

8

Przed modlitwą zapalono znicze w barwach Ukrainy i Polski i złożono wieńce przy pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Następnie uczestnicy przeszli na miejsce zbrodni czyli tam gdzie dawniej stała stodoła, a obecnie jest mur pamięci zbudowany z pozostałości po ścianach stodoły i modlili się za ofiary niemieckiego-nazistowskiego ludobójstwa . Kilka tygodni wcześniej w miejscu tym doszło do aktu wandalizm. Na cmentarzu,uszkodzono krzyże i gwiazdy Dawida na nagrobkach. Policja niemiecka prowadzi śledztwo.

9

Dramatyczny opis tamtych wydarzeń w Gardelegen dał mistrz reportażu, Melchior Wańkowicz, który długo zbierał materiały do swojego felietonu, a solidność jego pióra może być gwarantem prawdziwości świadectwa o tym, co się w Gardelegen wówczas wydarzyło.

12

11

13

https://gedenkstaette-gardelegen.sachsen-anhalt.de/...

https://m.youtube.com/watch?v=cmnTuZ7CxUc...

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

15.03.2023. odbył się w fundacji Konrada Adenauera bardzo interesujący panel dyskusyjny-Ku pamięci Hanny-Renate Laurien.

W dyskusji wzięli udział wybitni prelenci były pan premier kraju związkowego Nadrenia-Palatynat i honorowy przewodniczący Fundacji Konrad-Adenauer-V. prof. dr Bernhard Vogel oraz była pani minister federalna obrony i była przewodnicząca CDU w Niemczech Annegret Kramp-Karrenbauer a moderował dyskusję,

2

pan dr Joachim Klose, szef Forum Edukacji Politycznej w Berlinie. W ciekawej rozmowie przedstawił zaproszonym gościom śp.panią Laurien pan prof. dr Bernhard Vogel. Podkeślił ,że śp. Hanna-Renate Laurien była bardzo odważną polityk, przekonaną demokratką i głęboko religijną chrześcijanką,konwertynką,ale nie feministką, która przez 30 lat z ogromnym sercem i postawą kształtowała rozwój chrześcijańskiej demokracji na różnych stanowiskach, kształtowała niemiecką politykę. Była bardzo głęboko związana ze swoim rodzinnym Berlinem.

3

W rocznicę śmierci Hanny-Renate Laurien (12 marca 2010 r.) różne osoby publiczne w Republice Federalnej Niemiec proszone są o komentowanie bieżących wydarzeń politycznych. Rożne wydarzenia, kryzys uchodźczy, kryzys energetyczny,wojny i konflikty,te wydarzenia świata trzymają nas w ryzach od lat. Czy stoimy u progu fundamentalnej zmiany społecznej zapoczątkowanej przez kosmonautykę, cyfryzację i indywidualizację ? Czy Ku pamięci Hanny-Renate Laurien oraz zgodnie z jej wartościami i przekonaniami potrafimy żyć i dokonywać trafnych wyborów w trudnych czasach?

5

Przemówienie o silną demokrację w trudnych czasach oraz uwagi na temat sytuacji,politycznej ,gospodarczej, duchowej naszych czasów wygłosiła

była minister federalna i była przewodnicząca CDU w Niemczech Annegret Kramp-Karrenbauer.Cały wykład był silnie nacechowany wspomnieniami o śp. Hannie-Renate Laurien .W trudnych społecznie czasach konieczne jest zapewnienie orientacji i wskazanie perspektyw i prelegenci w swoich interesujących wypowiedziach tego dokonali.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Młodzież z województwa lubuskiego sąsiadującego z Niemcami wzięła udział w debacie organizowanej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Badania i spotkania, czyli projekt zatytułowany "My nie chcemy stąd wyjeżdżać" zorganizowało Stowarzyszenie ,,Matecznik Pomocniczości i Dobroci", które w ramach projektów Erasmus + podjęło temat wyludnienia regionu. Przedsięwzięciu patronował poseł Jacek Kurzępa, z wykształcenia socjolog.

5 1

Uczniowie lubuskich szkół dyskutowali o swojej przyszłości na Ziemi Lubuskiej. Poruszono tematy związane z potrzebami młodych, edukacją oraz życiem kulturalnym. Debata była bardzo gorąca, ponieważ młodzi ludzie mieli możliwość zadawania pytań włodarzom lubuskich miast o dalszy rozwój miejscowości, w których mieszkają lub w przyszłości chcieliby zamieszkać. Celem tego spotkania było zwrócenie uwagi na atuty i słabości regionu oraz poznanie opinii młodzieży na temat osiedlenia się na stałe i podjęcia pracy w województwie lubuskim. Uczniowie szkół mówili o tym, co sprawia, że chcą tu zostać lub wyjechać.

6

Poruszono wiele wątków, m.in. o dobrej lokalizacji pozwalającej na wymianę towarów i usług z sąsiadującymi Niemcami, o licznych jeziorach i lasach, co przyciąga turystów z Polski i zagranicy, a przede wszystkim amatorów spływów kajakowych czy żeglarstwa, a także stanowi raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Natomiast słabością regionu okazała się źle funkcjonująca komunikacja PKP i PKS, ponieważ wiele osób z małych miejscowości ma trudności z dojazdem do szkoły i pracy, co przyczynia się do ograniczeń w codziennym życiu.

7

 W województwie lubuskim nie ma ogromnych, hałaśliwych miast, głównymi centrami miejskimi są: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, gdzie znajduje się szeroki wachlarz sklepów i usług, zabytków, ośrodków kultury a przede wszystkim istnieje wiele możliwości edukacyjnych od przedszkola aż po szkoły wyższe.

8

Ponadto w Lubuskiem znajduje się sporo średniej wielkości miast, którym niczego nie brakuje do życia, takich jak Świebodzin, Sulechów, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól czy Żary.  Niestety w dyskusji uczniowie zwracali uwagę na brak wystarczającej infrastruktury i miejsc zachęcających młodych do społecznych aktywności poza własnym domem. Zaproszeni goście – poseł, burmistrz, wójt, profesorzy uczelni – przedstawiali młodzieży wiele rozwiązań i możliwości rozwoju na uczelniach zielonogórskich, a także w podjęciu pracy zawodowej i naukowej oraz odpowiadali na liczne pytania związane ze wzrostem szans zdobycia zatrudnienia w regionie, zachęcając tym młodzież do pozostania w województwie lubuskim.

11 1

Na zakończenie debaty zorganizowano konkurs wiedzy o Ziemi Lubuskiej, gdzie uczniowie dzięki wykazanej wiedzy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W dniu 3.03.2023.w siedzibie fundacji Böll w Berlinie została przekazana Nagroda Kobiet im. Anny Klein 2023 w wysokości 10 tysięcy euro dla syryjskiej obrończyni praw człowieka,pani mecenas Joumany Seif.Po ucieczce z Syrii w 2012 roku zamieszkała w Berlinie i angażuje się w ściganie oprawców reżimu Assada,pomaga prześladowanym rodakom w Syrii.5

Przyjmuje się ,że w wojnie domowej zginęło około pół miliona Syryjczyków a około 5,6 miliona uciekło z kraju.

Pani Joumana urodziła się w Damaszku w 1970 roku,żyła z rodziną w ciągłym strachu ze względu na represje reżimu ojca Hafiza al-Assada, obecnego prezydenta Syrii Baszszara Hafiz al-Assada. Studia prawnicze  ukończyła na Uniwersytecie Arabskim w stolicy Libanu Bejrucie. Była aktywną działaczką na rzecz praw człowieka w syryjskim ruchu demokratycznym i musiała opuścić Syrię, rok po rozpoczęciu powstań przeciwko reżimowi Baszszara Assada, po nasileniu represji wobec opozycji. Pani Seif jest współzałożycielką "Syrian Women's Network“ oraz zaangażowana w "Syryjskim Ruchu Politycznym Kobiet“którego celem jest zapewnienie, aby kobiety stanowiły co najmniej 30 procent osób aktywnie zaangażowanych w podejmowanie decyzji politycznych. W maju 2017 r. dołączyła do Europejskiego Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR) jako pracownik naukowy w obszarze programu przestępstwa międzynarodowe i odpowiedzialność prawna. Od marca 2022 r. jest doradcą prawnym ECCHR ds. Syrii oraz przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

6

Dzięki jej ogromnej pracy i zaangażowaniu udało się skazać w procesie przed  Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji oficera tajnych służb prezydenta Baszszara Assada niejakiego Al-Khatiba na dożywotnie więzienie za zbrodnie przeciw ludzkości,za tortury,mordy, gwałty na kobietach. Jej raport "Słowa przeciwko milczeniu" analizuje przyczyny i skutki zatrzymań politycznych i tortur z perspektywy kobiet, które po uwolnieniu doświadczają stygmatyzacji społecznej i dyskryminacji, a także traumy i poczucia winy. Znaczenie pracy Joumany Seifa wykracza daleko poza kontekst syryjski,

7

Po laudacji pani Lotte Leicht pani Joumana otrzymała piękny bukiet kwiatów, statuetkę z nagrodą oraz  nagrodzona została brawami na stojąco przez zaproszonych gości.W emocjonalnym wypowiedzi podziękowała za nagrodę oraz wszystkim uczestnikom podniosłej uroczystości oraz jej współpracownikom.Oświadczyła, że przyznane środki pieniężne przeznaczy na pomoc poszkodowanym Syryczykom.Specjalne utwory dla zacnej laureatki zaprezentował znany bart Wassim Mukdat .Oganizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek dla gości i prelegentów.Oczywiście nie zabrakło arabskiej muzyki prezentowanej przez diskjockeya.

8

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Targi ITB Berlin wracają po trzech latach ograniczeń związanych z pandemią. Odbędą się na żywo w dniach od 7 do 9 maja 2023 roku.

Organizatorem targów jest Messe Berlin, a odbywać się będą przy Messedamm 22, 14055 Berlin.

Zamiast, jak dotąd przed pandemią, a więc od środy do niedzieli ITB Berlin potrwają tylko 3 dni od wtorku 7 marca do czwartku 9 marca.

Druga zmiana to ta, że targi bedą  udostępnione tylko dla wystawców i odwiedzających z branży turystycznej. Wielka szkoda, że nie będzie w tym roku możliwości zwiedzania targów przez turystów.

Krajem partnerskim ITB Berlin 2023 będzie Gruzja. W poniedziałek 6 marca odbędzie się uroczysta gala otwarcia w City Cube Berlin. Uroczystość ta będzie transmitowana na żywo.

Targi ITB Berlin to największa i najważniejsza tego typu impreza na całym świecie. Wystawcy na tych targach prezentują wszystkie produkty i usługi związane z turystyką i podróżami. Poszczególne kraje prezentują na targach swoje oferty turystyczne na stoiskach narodowych.

W targach biorą też udział międzynarodowe i regionalne związki turystyczne, a także krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podróży, różnego rodzaju firmy przewozowe i organizatorzy wyjazdów biznesowych.

Na targach prezentuje się też branża hotelarska z całego świata, wszelkiego rodzaju ubezpieczenia  i wydawnictwa, a także firmy zajmujące się informacją turystyczną, nowoczesnymi technologiami i oprogramowaniem komputerowym dla obsługi ruchu turystycznego na całym swiecie.

Targom ITB Berlin towarzyszy też wiele profesjonalnych imprez, wszelkiego rodzaju prezentacje, wykłady, dyskusje i warsztaty, a wszystko to w ramach Akademii ITB oraz w ramach ITB Berlin Convention.

Targi ITB Berlin to już ponad 50 lat tradycji i doświadczenia.

W tym roku zajmować będą około 160. 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej w 27 halach wystawowych.

Przed pandemią w targach ITB Berlin brało udział 10. 000 wystawców z 188 krajów i regionów świata. Zwiedzających było 170.000, w tym 45 % za granicy i 110,000 specjalistów z branży turystycznej.

Targi obsługiwało 5.000 dziennikarzy z 70 krajów oraz 400 blogerów z 30 krajów.

W tym roku Polska Organizacja Turystyczna organizuje polskie stoisko narodowe 500 metrów kwadratowych w hali nr 27. Polskie regiony, hotele  i biura podróży zajmujące się organizacją turystyki będą miały możliwość prezentacji bogatej oferty z Polski.

W czasie trwania ITB Berlin 2023 będzie też możliwość zapoznania się z szeroką gamą produktów turystycznych z krajów arabskich i Europy.

Na dużych stoiskach będą się prezentować takie kraje, jak Turcja, Maroko i przede wszystkim kraj goszczący Gruzja.

Oprócz tego dużym zainteresowaniem na targach ITB Berlin cieszą się takie kraje, jak Egipt, Katar, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Arabia Saudyjska.

Na europejskie kraje na uwagę zasługują regiony wakacyjne z takich krajów, jak Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Chorwacja, Malta, Czarnogóra i Azerbajdżan.

Mocno wyróżnione będa Niemcy. Wszystkie 16 krajów związkowych będzie reprezentowane na własnych stoiskach przez Deutsche Zentrale fuer Tourismus.

Na ITB Berlin zawsze prezentują się też kraje z Azji, a przede wszystkim Malediwy, Singapur. Malezja, Korea Południowa, Filipiny i Japonia.

Wracaja na targi Indie i Australia.

Z drugiej strony Atlantyku zdecydowały się wystawić na targach  USA oraz wyspy karaibskie, w tym Bahamy, Barbados, Dominikana, Jamajka i Kuba.

Z wiadomych powodów w tegorocznych targach ITB Berlin nie będzie uczestniczyć Rosja i Ukraina.

Wielka szkoda, że tegoroczne targi ITB Berlin 2023 potrwają tylko trzy dni i udostępnione będą tylko dla przedstawicieli z branży turystycznej. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku 2024 ITB Berlin powrócą znowu w tradycyjnej formie.

Źródło: Materiały z internetu

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Pan Prezydent RP Lech Kaczyński ,zamordowany w upozorowanrj katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010 roku wielokrotnie ostrzegał przed odradzającym się imperializmem rosyjskim,ale przywódcy zachodniej Europy byli głusi na te nawoływania. Od czasu rosyjskiej wojny, agresji przeciwko Ukrainie bezpieczeństwo państw Europy Wschodniej, Środkowej i Północnej znalazło się w centrum uwagi przywódców USA, NATO.UE.Rosja coraz bardziej zagraża integralności terytorialnej swoich sąsiadów,państw postsowieckich dlatego nasiliło się ich  dążenie do rzeczywistej niepodległości i suwerenności na tradycyjnym rosyjskim podwórku.Dotyczy to w szczególności tzw."szarej strefy" między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, w której znajduje się wiele państw postsowieckich spoza UE i NATO. W dniu 10.02.2023 odbyła się 23. doroczna konferencja poświęcona polityce zagranicznej,a w szczególności wyzwaniom polityki bezpieczeństwa, przed którymi stoi Europa. Odbyła się w formie bezpośredniego wydarzenia w siedzibie Fundacji Böll w Berlinie w języku niemieckim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.Konferencja miała na celu znalezienie odpowiedzi na pytaniea, w jaki sposób RFN i jego partnerzy z EU i USA  mogą poprawić bezpieczeństwo w "szarej strefie" między NATO a Rosją, jakie gwarancje bezpieczeństwa UE, NATO i społeczność międzynarodowa mogą dać temu regionowi.

W dwóch panelach dyskusyjnych wzięli udział wysokiej rangi eksperci i decydenci : w pierwszym panelu po powitaniu przez Imme Scholza, członka zarządu, z Fundacji Heinricha Bölla oraz po wykładzie

Andersa Fogh Rasmussena, niezależnego eksperta, byłego premiera Danii i byłego sekretarza generalnego NATO, pani

2

Agnieszka Brugger, poseł, wiceprzewodnicząca grupy Bundestagu, Bündnis 90/Die Grünen, pani Orysia Lutsevych, Chatham House, z Londynu oraz pani Minna Alander z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Helsinkach.Moderował dyskusję z panelistami i publicznością pan Frank Sauer.

W drugim panelu moderowanym przez Giorgio Franceschini,po powitaniu przez Jana Philippa Albrechta z Rady Dyrektorów, Fundacji Heinricha Bölla, brali udział w dyskusji

pani Justyna Gotkowska, OSW, z Warszawy,

4

pan Jürgen Trittin, poseł do Bundestagu, rzecznik ds. polityki zagranicznej, Bündnis 90/Die Grünen pani

Annalena Baerbock, niemiecka minister spraw zagranicznych,

5

pani Garima Mohan dr nauk politycznych ,stypendystka German Marshal Found, oraz pani Sopia Besch naukowiec,stypendystka z Carnegie Endowment for International Peace Washington D.C.

Bardzo jasne stanowisko bylego sekrtarza generalnego NATO, pani minister spraw zagranicznych  oraz polskiej uczestniczki dyskusji,że konieczna jest dalsza wszechstronna pomoc szczególnie wojskowa udzielana walczącej Ukrainie.

Tylko zwycięstwo armii ukraińskiej na rosyjskim agresorem zagwarantuje pokój w Europie. Niemcy mają szczególne zadanie udzielić bez zbędnego

11

wahania  różnorodnej pomocy wojskowej walczącej Ukrainie. Klubowicze GP/Rodło przekazali pani minister Annalenie

Baerbock podarunek-książkę o Solidarności jak podziękowanie za jej niezłomne stanowisko w sprawie  pomocy wojskowej w tym dostarczenia nowoczesnych czołgów Leopard 2 Ukrainie.To właśnie dzięki polskiej inicjatywie  udało się zjednoczyć państwa NATO w celu dostarczenia zachodnich,nowoczesnych różnych czołgów dla krwawiącej  armii ukraińskiej walczącej z putinowskimi barbarzyńcami. 

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W czasie liturgii Mszy św. w niedzielę 15 stycznia 2023 o godz 12 słychać było piękne pieśni wykonywane przez nieznany chór. Uczestnicy Eucharystii byli mile zaskoczeni gdy czcigodny ksiądz celebrant Janusz pod koniec Mszy św.przedstawił i zapowiedział występ szczecińskiego chóru męskiego „Słowiki 60“ pod dyrekcją Ryszarda Handke im. Jana Szyrockiego.

Z przykrością trzeba zaznaczyć,że wielu parafian opuściło bazylikę świętego Jana Chrzciciela i nie zostało aby wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu 18 osobowego chóru.Jeszcze większym nietaktem było wychodzenie w trakcie tego cudownego Koncertu Kolęd.

Każda kolęda zaśpiewana przez chór była nagradzan gromkimi brawami.Ostatnia kolęda była wykonywana wspólnie z parafianami.Drugi koncert odbył się po Mszy św. o godz.18.

5

Wielka szkoda ,że nikt z placówki dyplomatycznej w Berlinie nie podziękował za Koncert Kolęd dla Polonii berlińskiej.Natomiast wielkie podziękowania należą się czcigodnemu Księdzu Proboszczowi Przemysławowi i księdzu Januszowi za zaproszenie i ugoszczenie chórzystów.W imieniu klubu GP/Rodło i Towarzystwa Roberta Schumumana zostały przekazane upominki i podziękowanie dyrygentowi chóru.

Warto przedstawić ten wyjątkowy chór męski „Słowiki 60“ im Jana Szyrockiego.Został powołany w październiku 2007 roku a tworzą go byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki“ który istniał w latach 1960-1974.Nieodżałowany śp.pan profesor Jan Szyrocki,wpoił młodym chłopcom, ogromne zamiłowanie do śpiewania. Dyrygentem tego wspaniałego zespołu śpiewaków jest obecnie pan profesor Ryszard Handke ,wcześniej był w latach 2013-2021 śp.Jacek Kraszewski a w latach 2007-2013 pan Grzegorz Handke.Chór występował w Polscem,Niemczech,Włoszech i może się poszczycić licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Jest nadzieja ,że dzięki zacnemu księdzu Proboszczowi Przemkowi ten wspaniały męski chór przyjedzie i wystąpi ponownie przed berlińską Polonią.

https://www.slowiki60.pl/chapter_95052.asp

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W poniedziałek 9 stycznia 2023 o godzinie 18.00 w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie została odprawiona

Msza Ṧwięta żałobna -uroczyste Requiem w intencji Śp.Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI z udziałem Ich Ekscelencji Nuncjusza Apostolskiego Biskupa dr Nikola Eterovicia, Biskupa Ordynariatu Polowego Franza-Josefa Overbecka i Arcybiskupa Berlina dr Heinera Kocha, który wygłosił homilię .We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz państwowych RFN i samorządowych Berlina ,korpusu dyplomatycznego,poczty sztandarowe, hierarchowie różnych wyznań ,zaproszeni goście,parafianie.JE ks.Arcybiskup Koch w kazaniu przedstawił sylwetkę zmarłego Papieża Benedykta XVI.

Zmarły śp.Papież Benedykt XVI, to Joseph Ratzinger ,który urodził się 16 kwietnia 1927 roku w niemieckim Marktl am Inn w miejscowości znajdującej się w Górnej Bawarii. Rodzina przyszłego papieża była bardzo religijna, ojciec w niedzielę uczęszczał na trzy nabożeństwa. Wiarę w Boga przyszłemu papieżowi a także jego rodzeństwu siostrze i bratu zaszczepiła również matka.Przyszły Ojciec Ṧwięty już od dziecka pragnął wraz ze swym bratem Georgem zostać księdzem. W 1939 roku wstąpił do seminarium duchownego ,ale wojenna zawierucha zmusiła go do wstąpienia do Hitlerjugend, następnie musiał służyć w wojsku w latach 1943-1945. Po wojnie kontynuował naukę w seminarium duchownym , dzięki czemu w 1951 otrzymał święcenia kapłańskie wraz z bratem . Dwa lata później otrzymał stopień doktora, w 1957 roku się habilitował, a rok później objął profesurę Uniwersytetu w Bonn, wykładał także w Münsterze.

25 marca 1977 roku Joseph Ratzinger przyjął od papieża Pawła VI sakrę arcybiskupią miast Monachium i Fryzyngi. Konsekracja biskupia odbyła się 28 maja 1977 roku a dnia 27 czerwca1977 otrzymuje od papieża godność kardynała.

Jego Eminencja ks.kardynał Joseph Ratzinger w 1981 roku został prefektem Kongregacji Nauki iWiary, od tego czasu pracował również dla Jana Pawła II jako najbardziej zaufany kardynał i przyjaciel .Sprawował wiele funkcji w Kurii Rzymskiej, był m.in. przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Papieskiej Komisji Biblijnej, zajmował też stanowisko dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Jako prefekt broni doktryny i nauczania Kościoła w m.in. w takich dziedzinach jak: dialog międzyreligijny, planowanie poczęć, homoseksualizm oraz prawne regulacje związków partnerskich. W czasie jego prefektury Kongregacja poczyniła kroki mające na celu zdyscyplinowanie teologów głoszących nieortodoksyjne poglądy w Ameryce Łacińskiej w latach 80.

 19

19 kwietnia 2005 roku Joseph Ratzinger został wybrany na Stolicę Piotrową,został 265. biskupem Rzymu przyjął imię Benedykt XVI,został głową Kościoła katolickiego po śmierci Jana Pawła II. W czasie swego pontyfikatu odbył 24 zagraniczne podróże apostolskie, w tym jedną do Polski, przyleciał 25 maja 2006 roku.

Benedykt XVI jako trzeci papież w historii odwiedził były niemiecki- nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W czasie tej historycznej wizyty papież z Niemiec modlił się w ciszy. Chwile później deszczowe niebo zaczęło się rozpogadzać i pojawiła się na nim wielka tęcza-cud Boży.

Podczas swojej drugiej wizyty jako papież w Niemczech, Benedykt XVI wygłosił wykład dla naukowców na Uniwersytecie w Ratyzbonie 12 września 2006 r. Powiedzenie znane jako cytat papieża z Ratyzbony jest stwierdzeniem w tym wykładzie. Papież zacytował wypowiedź na temat roli przemocy w islamie wygłoszoną przez cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa (1350–1425) w rozmowie z perskim uczonym:

"Pokaż mi, co Mahomet przyniósł nowego, a znajdziesz tam tylko złe i nieludzkie rzeczy, takie jak te, które zalecił, aby szerzyć wiarę, którą głosił mieczem".Ten wykład papieża spotkał się z krytyką świata muzułmańskiego. W celu iniknięcia nieporozumieć z wyznawcami islamu Stolica Apostolska zajęła pojednawcze stanowisko.

7

Ojciec Ṧwięty odbył także 33 podróże apostolskie na terenie Włoch. Podczas swego pontyfikatu ogłoszono 44. świętych i 289. błogosławionych. Benedykt XVI przewodniczył osobiście wszystkim uroczystościom kanonizacyjnym. Dnia 1 maja 2011 roku w Watykanie beatyfikował śp.Jana Pawła II. Pierwszy raz w historii Kościoła katolickiego następca beatyfikował swojego poprzednika.

14

Stanowisko sprawował do lutego 2013 roku. Wówczas to abdykował i od 28 lutego 2013 roku był emerytowanym papieżem. Mówił, że ustępuje ze względu na swój stan zdrowia ,który nie pozwala mu skutecznie pełnić funkcji głowy kościoła. Był pierwszym papieżem od 1415 roku, który podjął taką decyzję.

17

Papież senior zamieszkał w watykańskim klasztorze Mater Ecclesia,w Ogrodach Watykańskich. Czas swojej emerytury poświęcał modlitwie szczególnie za swojego następcę Franciszka, za Kościół i świat,często wspólnie modlił się ze swym bratem Georgem.Na zaproszenie papieża Franciszka uczestniczył w wybranych ważniejszych wydarzeniach odbywających się w Watykanie. Dnia 27 kwietnia był jednym z koncelebransów uroczystości kanonizacyjnych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.W dniu 8 grudnia 2015 roku towarzyszył papieżowi Franciszkowi podczas kulminacyjnego punktu rozpoczęcia Roku Miłosierdzia, jakim było otwarcie Drzwi Świętych. Papież emeryt pięciokrotnie w latach 2016-2020 przyjmował w swojej rezydencji nowo mianowanych kardynałów. Jego Ṧwiatobliwość Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, miał 95 lat,tym samym był najdłużej żyjącym papieżem w historii.. Zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym, bardzo dokuczliwą chorobą, która prowadzi do zwyrodnienia mięśni. Na całym świecie wierni opłakują byłego papieża. Był wybitnym filozofem, teologiem, a przede wszystkim był skromnym człowiekiem. Był jednym z najważniejszych ludzi Kościoła obok papieża Jana Pawła II. Obaj rządzili Kościołem przez ostatnie prawie 30 lat i dobrze zasłużyli się Kościołowi Chrystusowemu.Papież był postrzegany jako ten , który właściwie troszczy się o doktrynę Kościoła rzymskokatolickiego, by katolicy wiedzieli, w co i jak mają wierzyć. Benedykt XVI na zawsze zapisał się na kartach historii Kościoła katolickiego. Odszedł do Domu Ojca śp.papież Benedykt XVI ,jeden z najwybitniejszych obrońców wiary katolickiej.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W Berlinie odbyła się kolejna demonstracja diaspory irańskiej tym razem przed Bramą Brandenburską przeciwko reżimowi mułłów w Iranie ,po straceniu dwójki demonstrantów.Przez Iran przetacza się fala demonstracji a przyczyna obecnych masowych protestów

w Iranie była śmierć 22-letniej irańskiej kurdyjki Mahsy Amini .Policja moralna aresztowała ją, ponieważ rzekomo nie przestrzegała obowiązkowych przepisów dotyczących noszenia chusty na głowie. Jednostka policji obyczajowej aresztowały młodą dziewczynę 13 września 2022 roku. Aresztowanie miało miejsce w rejonie stacji metra Shahid Haqqani w Teheranie, gdzie Mahsa Amini przebywała wraz ze swoim bratem Kiareshem. Według naocznych świadków została pobita w policyjnym  radiowozie, czemu władze Islamskiej Republiki IranuI( irańska rewolucja-rewolucja, która w 1979 roku doprowadziła do przekształcenia Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, w następstwie obalenia szacha Mohammada Rezy Pahlawiego)stanowczo zaprzeczyły. Kiedy jej brat zaczął protestować przed posterunkiem policji po aresztowaniu siostry , powiedziano mu, że siostra została aresztowana na "odprawę edukacyjną" i zostanie zwolniona godzinę później. Tak się jednak nie stało,zamiast tego aresztowana została później zabrana karetką do szpitala Kasra z posterunku policji. Według policji moralnej doznała zawału serca i udaru mózgu podczas aresztowania. Jednak w mediach społecznościowych poinformowano, że policja obyczajowa  pobiła aresztowaną  po tym, jak ponoć opierała się aresztowaniu. Jej rodzina poinformowała, że Mahsa Amini nie miała żadnych problemów zdrowotnych. Według doniesień medialnych, brat Amini i inni słyszeli krzyki bitej dziewczyny podczas oczekiwania przed posterunkiem policji, a kobiety, które opuszczały posterunek policji powiedziały: "właśnie zabili tam kogoś“. Amini zapadła w śpiączkę i zmarła trzy dni po aresztowaniu na oddziale intensywnej terapii szpitala Kasra w Teheranie. Według półoficjalnej agencji informacyjnej Fars stało się to 16 września 2022.Tomografia komputerowa jej głowy pokazuje krwawienie, obrzęk mózgu i – wbrew oficjalnym danym władz irańskich  – złamanie kości.

11

Po śmierci niewinnej dziewczyny 19 września 2022 roku tysiące ludzi wyszło na ulice wTeheranie a także  w rodzinnej prowincji Amini,Kurdystanie. Według doniesień medialnych doszło do starć między siłami bezpieczeństwa a demonstrantami.Kurdyjska organizacja praw człowieka podała ,że pięć osób zginęło w wyniku strzelaniny policyjnej. Dalsze brutalne tłumienie protestów przy użyciu broni palnej zwiększyło liczbę zabitych cywilów do ponad 50 do 23 września 2022 roku. Tego samego dnia irańskie władze aresztowały m.in. fotoreportera, który dokumentował protesty oraz dziennikarza, który relacjonował sprawę Mahsy Amini.

12

Rząd USA nałożył sankcje na urzędników reżimu w Iranie. Niemiecki rząd zażądał, aby ONZ zbadała okoliczności śmierci dziewczyny. Niedziela 8.01.2023 roku,to kolejny dzień protestów  po śmierci Mahsa Amini w stolicy Teheranie i innych miastach Iranu,oraz wielu miastach Europy,demonstranci wyszli na ulice w solidarności z protestami przeciwko reżimowi mułłów w Iranie. Hasło protestów "Kobieta, życie, wolność" ,“precz z dyktaturą mułłów “,“ precz z ambasadorem“ było wyraźnie wykrzykiwane przed Bramą Brandenburską. Śmierć Chameiniemu, śmierć dyktatorowi": to jedno z haseł protestów w Iranie "Marg bar Chamenei" – dosłownie przetłumaczone "Śmierć Chameneiego" to "slogan polityczny“, a nie wiarygodne zagrożenie. Na wiecu przeciwko reżimowi mułłów w Iranie  demostranci w Berlinie wyraźnie żądają praw dla kobiet ,reform demokratycznych i co zaskakuje,widać protestujących młodych Irańczyków

16

,okrytych tęczowymi flagami. W poprzednich latach także odbywały się ogromne demonstracje w Iranie ,ale reżim mułłów zawsze je spacyfikował. Protesty mają trwać tak długo, aż upadnie reżim ajatollachów,na co się obecnie nie zanosi.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

19 grudnia 2022 roku w Berlinie, w szóstą rocznicę islamskiego zamachu terrorystycznego, dokonanego w centrum stolicy Niemiec, na Breitscheidplatz odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające ofiary tego barbarzyństwa – trzynastu obywateli Niemiec, Polski, Czech, Ukrainy, Izraela i Włoch, kobiet i mężczyzn.

5 października 2021 roku zmarł na skutek urazu głowy doznanego w dniu 19.12.2016 roku w wieku 49 lat Sascha Hüsgens.Jak oświadczył jego przyjaciel Hartmut Klösters,Sacha po zamachu pośpieszył z pomocą dla poszkodowanych. W czasie udzielania pomocy został uderzony spadającą belką w głowę i sparaliżowany.W tym roku jego nazwisko już widnieje na schodach, gdzie upamiętniono ofiary zamachu.Rozmawialiśmy z Hartmutem i jego ojcem ,mężem zamordowanej w zamachu Angeliki Klösters.

Pierwszą ofiarą był polski kierowca TIR-a, śp. Łukasz Urban, zamordowany strzałem w skroń podczas uprowadzenia ciężarówki przez terrorystów. Samochodu skardzioengo Polakowi użyli później do dokonania zamachu.

W sumie, 19 grudnie 2016r. poszkodowanych zostało ponad 70 osób,z których wiele do dziś nie wróciło do pełnego zdrowia. Dokładnie w miejscu, w którym doszło do zamachu, został odsłonięty monument upamiętniający ofiary. To symboliczna złota rysa. Na schodach prowadzących do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma widnieją nazwiska 13 śmiertelnych ofiar zamachu.

Dziś bezspornie wiadomo, że terrorysta nie był tzw. „samotnym wilkiem”, jak początkowo sugerowali niektórzy wysocy rangą niemieccy urzędnicy i niektóre media. Według aktualnych ustaleń dokonanych w toku prac speckomisji Bundestagu ds. okoliczności zamachu z 2016r., terroryście w organizacji zamachu pomagały osoby trzecie.

19 grudnia 2016 prawdopodobnie Anis Amri, tunezyjski emigrant, nielegalnie przebywający od 2015r. na terenie RFN, wjechał ciężarówką w tłum gości odwiedzających tradycyjny jarmark bożonarodzeniowym w centrum Berlina.

https://amp.n-tv.de/.../Sass-Amri-wirklich-am-Steuer...

Niemiecki dziennikarz i autor Thomas Moser twierdzi w swojej książce , że Anis Amri nie kierował uprowadzoną ciężarówką i nie dokonał zamachu,tylko był w kręgu grupy zamachowców, ludzi na usługach niemieckich służb, czyli agentów tzw. V-Leuten.Po zamachu nie uciekał z miejsca tragedii a po pięciu minutach jak widać na filmie, znajdującym się w aktach sprawy, zbliżał się do uszkodzonej ciężarówki. Tak nie postępuje zamachowiec. Przytacza też wiele innych dowodów na brak pobytu zamachowca w kabinie ciężarówki, brak jego odcisków palców,DNA, celowe porzucenie dokumentów, pozostawiona komórka bez karty sim, schowany, a raczej podrzucony przez niemieckie służby drugi telefon, itd.

Terrorysta islamski Anis Amri zbiegł do Włoch, do tej miejscowości Sesto San Giovanni w Lombardii

gdzie dokonano załadunku polskiego tira. Tam został zastrzelony cztery dni po dokonanej zbrodni przez włoskich policjantów próbujących ponoć go zatrzymać.

Zamach miał miejsce w czasie gdy totalna opozycja okupowała salę plenarną polskiego Sejmu i pragnęła siłą obalić rząd Premier Beaty Szydło.Narracja w niemieckiej TV od godz. 20:02 była taka, że polska ciężarówka, kierowana przez Polaka wjechała w tłum ludzi i zabiła niewinne osoby na jarmarku w Berlinie. Już po kilku minutach policja niemiecka ustaliła, że polski kierowca został zabity w uprowadzonej cieżarówce,ale fałszywa narracja w kłamliwej niemieckiej TV trwała do następnego dnia.

https://www.tagesschau.de/inland/breitscheidplatz-143.html

Do tego tragicznego zamachu nigdy by nie doszło,gdyby niemieckie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo stanęły na wysokości zadania i wydaliły do Tunezji znanego im niebezpiecznego islamistę.Służby niemieckie, żeby utrudnić ślamazarnie prowadzone śledztwo szybko wydaliły do Tunezji 1.02.2017 roku koleżkę terrorysty,jednego z głównych organizatorów zamachu, agenta niemieckiego BfV (V-Mann) Bilel Ben Ammara, żeby nie doszło do procesu sądowego.Terrorysta Anis Amri jak i pięciu agentów niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji odwiedzali znany z radykalnych postaw swoich wiernych meczet Fussilet.

https://www.youtube.com/watch?v=Cssj_exuN54&feature=share...

W szybkie wydalenie zaangażowana była zaufana urzędniczka pani kanclerz dr Angeli Kasner-Sauer, bliżej znanej jako dr Angela Merkel.

 O nieznanych kulisach wydarzeń z 19 grudnia 2016r. pisze Stefan Schubert. W swej książce Anis Amri i rząd niemiecki, przedstawia porażające bezsporne fakty odnośnie terrorysty i zaniechania niemieckich służb i innych organów RFN,w tym niemieckiego rządu.

https://www.youtube.com/watch?v=fxSUK0gSJR8...

https://twitter.com/rbb24/status/1164753257274626048?s=19

Szczególną odpowiedzialność ponosi była kanclerz dr Angela Merkel ,która zaprosiła przeszło milion emigrantów islamskich w tym wielu terrorystów , bez żadnych podstaw , nie zważając na konsekwencje swojej pochopnej decyzji.

Trzeba podkreślić,że rodzina zabitego polskiego kierowcy otrzymała tylko ok.10tyś.euro zapomogi od rządu RFN. Koszty sprowadzenia zwłok,pogrzebu i stałej renty wziął na siebie polski rząd, który przecież nie ponosi żadnej odpowiedzialności za tragedię, jaka rozegrała się 6 lat temu w podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie.

Kuzyn zamordowanego Polaka, właściciel firmy przewozowej, który do dziś nie otrzymał pełnego odszkodowania, pan Ariel Żurawski mówi wprost: "Traktują nas tak tylko dlatego, że jesteśmy Polakami".

Równocześnie bardzo zastanawiające jest zachowanie wysokich urzędników państwa polskiego, w tym organów wymiaru sprawiedliwości. Do dziś nie wiadomo na jakim etapie jest polskie śledztwo w tej sprawie. Nieznany jest też powód braku polskich obserwatorów prac komisji Bundestagu ,kt#ra to komisja prowadziła, własne, niezależne dochodzenie.

Oficjalne uroczystości związane z szóstą rocznicą zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie rozpoczęły się wieczorem o godz.19:00. W nabożeństwie w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma wzięła udział Pani Burmistrz Berlina Franziska Giffey i inni politycy oraz wielu prominentnych gości,ofiary i krewni ofiar zamachu. Protestancki biskup Christian Stäblein zapewnił ofiary i ich bliskich, że nigdy nie zostanie zapomniane ich cierpienie. Pani Astrid Passin, która straciła ojca w ataku terrorystycznym, zabrała głos jako rzeczniczka pogrążonych w żałobie i zaznaczyła ,że "Nadal potrzebujemy dedykowanej pomocy“.

Po nabożeństwie za ofiary ataku terrorystycznego ludzie zebrali się pod pomnikiem na tyłach kościoła, w którym doszło do ataku. Tam, gdzie nazwiska 13 ofiar są wypisane na schodach, krewni złożyli 13 białych róż i zapalili świece. Nazwiska ofiar odczytała nadinspektor generalna Ulrike Trautwein. Obchody zakończyły się 13 kurantami w momencie ataku o godzinie 20:02. których w kilkuminutowej ciszy słuchali uczestnicy uroczystości , oddający hołd ofiarom islamskiego terroru.

Podczas uroczystości zawieszono działalność na jarmarku bożonarodzeniowym.

Pani Burmistrz długo i rzeczowo rozmawiala po uroczystości z jej uczestnikami. Bardzo jest zainteresowana odwiedzeniem rodziny śp. Łukasza Urbana,a pani Anna-Maria Träsnea Pełnomocnik Kraju Związkowego Berlina przy Rządzie Federalnym, Sekretarz Stanu ds. Zaangażowania, Wspierania Demokracji i Spraw Międzynarodowych,prosiła o kontakt przekazując swoją wizytówkę. Klubowicze Rodło/GP złożyli piękną wiązanką kwiatów poświęconą przez JE Księdza Biskupa Bohdana i zapalili Znicze Pamięci w barwach Polski przy wypisanym śp.Łukaszu Urbanie. Znicze w barwach Ukrainy klubowicze zapalili przy wypisanej zabitej rodzinie z Ukrainy. Pan prezydent RP spotykając się 13 grudnia 2022 roku z prezydentem RFN F.W. Steinmeierem w Berline, nie raczyl odwiedzić pomnik ofiar na Britscheidplatz, po oficjalnych rozmowach, mimo, że był w dniu 30.12.2016 osobiście na pogrzebie Łukasza Urbana i klęczał przy jego trumnie. Odwiedził za to budowę nowego gmachu ambasady RP za horrendalną sumę 60,3 mln euro,który to gmach buduje firma Strabag a kontrakt podpisał byly agent SB o pseudonimie Wolfgang,zaś inwestorem strategicznym koncernu Strabag jest oligarcha rosyjski Oleg Deripaska,koleżka ludobójcy Putina.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

W dniu 18.12.2022 roku w parafii p.w.św. Mikołaja,Ukraińskiego Kościoła Grecko-katolickiego mieszczącej się przy niemieckiej wspólnocie parafialnej, rzymsko-katolickiej św. Jana Ewangelisty w Berlinie(12487) przy ulicy Waldstrasse 11, celebrowana była uroczysta Msza św. o godz. 11:00 (Chrysostomusliturgie) przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Bohdana i Księży Celebrantów ,czcigodnego księdza wikariusza Sergiya i księdza niemieckiego ojca Markusa,a także w intencji pokoju na Ukrainie . Szczególnie zachwycające w Mszy św. obrządku grecko-katolickiego są piękne pieśni i cudowna muzyka wielbiące Stwórcę-Pana Boga.

Jego Ekscelencja poświecił dwie wiązanki kwiatów w barwach Polski i Ukrainy ,które jutro zostaną złożone na Breitscheidplatz w 6.rocznicę zamachu islamskiego.

W Mszy św. uczestniczyli wspólnie z parafianami zaproszeni członkowie Klubu GP/Rodło B-B. Po uroczystej Mszy św. przybył św. Mikołaj i przekazał upominki dzieciom,przy pięknej muzyce i śpiewie zgromadzonej wspólnoty parafialnej i zaproszonych gości. Dzieci otrzymały podarunki, czasami ze łzami w oczach je odbierały zapewne z radości, że Je św. Mikołaj nagradzał.

Przybyli goście podzielili się opłatkiem z gospodarzami i wiernymi,kosztując smacznych potraw z Ukrainy i Polski,życząc, szczęścia, zdrowia, upragnionego pokoju i błogosławieństwa Bożego.

Polacy, wspólnie w wielkiej przyjaźni z parafianami Ukraińcami modlą się o pokój na Ukrainie i na świecie, świętują i oczekują Świąt Bożego Narodzenia.

Gospodarze i zaproszeni goście-Polacy zadbali o smaczny poczęstunek dla wszystkich uczestników tego pięknego mikołajkowo-opłatkowego spotkania Polaków i Ukraińców w Berlinie.

Warto podkreślić, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki miał ogromny wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej Ukraińców od XIX wieku. Kościół Geckokatolicki zachowuje własny ryt liturgiczny, duchowość, tradycję, uznaje prymat papieża, pozostaje w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską.

Mimo ogromnych trudności i wcześniejszych prześladowań cechuje Ukraiński Kościół Grecko-katolicki, który jest jednym z 22 wschodnich Kościołów katolickich, największy na kontynencie wskaźnik praktyk religijnych i powołań kapłańskich.

Wielkie podziękowanie dla organizatorów tej niezwykłej uroczystości JE Księdza Biskupa ,Księdza Proboszcza Sergiya i pani Olgi.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Po trzyletniej przerwie z powodu Covid 19 startują w Berlinie targi Zielony Tydzień - Grüne Woche 2023. Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Zielony Tydzień to największe światowe targi. Czas trwania targów  od 20 do 29 stycznia 2023 roku. Organizatorem targów jest Messe Berlin GmbH, a tereny wystawowe to Messe Berlin, przy  Messedamm 22. Godziny otwarcia targów od 10.00 do 18.00  (piątek, 27 stycznia od godziny 10.00 do 20.00).

Ważna informacja, żeby uczestniczyć w najbliższych  targach to trzeba nabyć bilety tylko online przez internet.

Zielony Tydzień to największa międzynarodowa oferta artykułów spożywczych. W roku 2023 spodziewamy się 1880 wystawców z 72 krajów. Przewidywana powierzchnia użytkowa to okolo 128 tysięcy metrów kwadratowych. W zakres imprezy wchodzą artykuły delikatesowe. Świeże produkty, a więc pieczywo, nabiał, mieso i wędliny, ryby i owoce morza. Także napoje: przede wszystkim piwo, wino, szampany.

Różnego rodzaju miody, przyprawy, herbaty i zioła. Na targach zobaczyć można najnowsze maszyny rolnicze, wyposażenia i urządzenia slużące do produkcji w rolnictwie i ogrodnictwie. Ciekawą częścią wystawy jest zawsze bydło hodowlane i zwierzęta domowe oraz myślistwo i wędkarstwo. Część wystawy poświęcona jest przede wszystkim sprzętowi domowemu, a więc wyposażenie kuchni i akcesoria techniczne dla gospodarstw domowych.

Trzeba zaznaczyć, że w ofercie targów jest coraz więcej miejsca na usługi, które świadczą rolnicy na wsi, a jest to przede wszystkim wypoczynek w środowisku wiejskim i zdrowa żywność.

Co roku na targach Grüne Woche z bogatą ofertą prezentuje się Polska. Nasze stoisko narodowe organizują przede wszystkim Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Targom towarzyszą też bogate imprezy dodatkowe. Są to różnego rodzaju wykłady, a także pokazy połączone z ciekawymi dyskusjami.

Zawsze Targi gromadzą niezliczone rzesze zwiedzających z różnych krajów z całego świata. Obsługiwane są przez  licznych dziennikarzy  ze wszystkich stron świata. Łączna wartość produktów sprzedanych podczas targów jest ogromna. Dzięki temu targi przynoszą ogromne zyski.

Jak będą wyglądały targi Grüne Woche w  roku 2023, po tak długiej  przerwie przekonamy się już niedługo i dużo zależeć też  będzie  od nas zwiedzających. Dlatego warto wybrać się i uczestniczyć w tych targach.

Żródło: materiały zaczerpnięte z internetu.

Kommentar schreiben (0 Kommentare)

Wir nutzen Cookies auf unserer Website. Einige von ihnen sind essenziell für den Betrieb der Seite, während andere uns helfen, diese Website und die Nutzererfahrung zu verbessern (Tracking Cookies). Sie können selbst entscheiden, ob Sie die Cookies zulassen möchten. Bitte beachten Sie, dass bei einer Ablehnung womöglich nicht mehr alle Funktionalitäten der Seite zur Verfügung stehen.