Wirtschaft - Politik - Business

 • 1

Gesundheit - Ernährung - Sport

 • Erfahrungsbericht-BestWater +

 • Nierensteine – und was dann? +

  BestWater Jurij Aledort sitzt entspannt an seinem Tisch im Wohnzimmer in Berlin. Seine Frau hat den kleinen Jacob auf dem Schoß. „Wie Weiterlesen ...
 • Gastbeitrag von Dr. Manfred Doepp +

  Glas-Wasser Die meisten Menschen halten ihr Trinkwasser für sauber. Genauer gesagt, sind es laut einer Studie sogar neun von zehn Verbrauchern, Weiterlesen ...
 • Gesundheit durch meditativen Sport +

  Yogatraining Übergewicht ist ein vor allem im Westen und den Industrienationen zu einem gesellschaftlichen und medizinischen Problem geworden. Hauptursache für die Weiterlesen ...
 • Importierte chinesische Lebensmittel gesundheitsschädlich +

  China-Bauer-sprühen-Pestizide In deutschen Supermärkten finden sich immer mehr Lebensmittel aus China. Dem durchschnittlichen Verbraucher ist allerdings oftmals nicht bewusst wie diese Weiterlesen ...
 • Die WHO hat Fleisch in die Liste aufgenommen in der auch Tabak und Asbest stehen. +

  geräucherte-Wurstwaren Verarbeitetes Fleisch und rotes Fleisch sind nach der neuen, umfassenden Studie der Weltgesundheitsorganisation krebserregend. Ausgewertet wurden von den Wissenschaftlern der Weiterlesen ...
 • 1

Wissen - Forschung

 • Wasser schafft Arbeitsplätze +

  Weltkugel-Wasser Wasser ist ein wesentlicher Bestandteil der nationalen und lokalen Wirtschaft. Es wird für die Erhaltung und Schaffung von Arbeitsplätzen benötigt. Weiterlesen ...
 • 30 Jahre alter Umweltskandal fordert heute noch Opfer +

  Schutzanzug-Arbeiter-Giftmüllfässer Einer der größten Umweltskandale der deutschen Geschichte ist bis heute eine potenzielle Gefahr. Immer noch ist die Umweltverschmutzung nicht zufriedenstellend Weiterlesen ...
 • Jupiter-Monde voller Wasser +

  Jupiter-Mond-Wasser Im Januar 1610 wurden die vier größten Jupitermonde Europa, Io, Ganymed und Kallisto entdeckt. Seitdem faszinierten sie die Astronomen immer Weiterlesen ...
 • Bill Gates trinkt aus Fäkalien gewonnenes Wasser +

  Bill-Gates-Fäkalien-Trinkwasser Bill Gates hat es sich mit seiner Bill & Melinda Gates Foundation zur Aufgabe gemacht den Ärmsten dieser Welt zu Weiterlesen ...
 • Fassadenbeschichtungen geben hohe Mengen Biozide ab +

  Fassadenbeschichtungen geben hohe Mengen Biozide ab Das Problem von Pestiziden im Grund- und Oberflächenwasser ist nicht neu. Hauptverursacher ist immer noch die Landwirtschaft, und kommt es Weiterlesen ...
 • 1

Beiträge aus Polen

16.09.2019 w Berlinie odbył się panel dyskusyjny -„Vor der Wahl:Polen verstehen- „ https://www.rbb-online.de/…/die-diskussion-zum-nachschauen.… w języku niemieckim czterech prelegentów wspomaganych przez dwóch moderatorów przeciwko jednej obrończyni rządu Zjednoczonej Prawicy wspomaganej przez kilku jej Rodaków ,mieszkańców Berlina uczestników spotkania.Każde podium dyskusyjne w Berlinie jest tak ustawiane ,aby jak najmocniej uderzyć w PiS i Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i dobierani są przez organizatorów odpowiedni zaproszeni goście-dyskutanci.

W dniach 6-8 września 2019 r. w sali bankietowej ratusza Charlottenburg w Berlinie odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Ukraińskiego Światowego Kongresu. W czasie debat dokonano przeglądu prac zarządu Kongresu z poprzedniego roku od miesiąca listopada 2018 r. do Walnego Zebrania oraz wytyczono plan działania na następny rok.

Szanowny Panie Premierze,  

z niepokojeniem i smutkiem przyszło zarówno nam jak i wielu Polakom w Niemczech, oglądać czwartkowy występ pana Ambasadora RP w Berlinie w głównym porannym Magazynie niemieckiej telewizji publicznej ARD/ZDF "Morgenmagazin", wyemitowanym w bardzo dobrym czasie antenowym dla kilkumilionowej grupy niemieckich odbiorców. (Program gromadzi codziennie prawie 4 mln widzów i należy do najchętniej ogladanych porannych audycji telewizyjnych w RFN!)  

Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin 2019 odbyły się w dniach od 6 do 10 marca 2019 roku. Jak co roku targi zostały zorganizowane przez Messe Berlin GmbH, a odbyły się przy Messedamm 22, 14055 Berlin.

84 Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa, czyli Grüne Woche odbyły się w dniach od 18 do 27 stycznia 2019 roku w Berlinie. Organizatorem targów było Messe Berlin, a odbywały się na terenach wystawowych  Messe Berlin przy ulicy Messedamm 22.

W dniu 1 września 2019 roku odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Przemówienie wygłosił ambasador RP w Berlinie. Niestety nie było powitania w języku polskim ani nie było przedstawienia poczt sztandarowych, także nie przedstawiano ,kto właśnie składa wieńce lub wiązanki kwiatów.

 W dniu 30 sierpnia 2019 roku w sali parafii katolickiej pw. św. Elżbiety w Berlinie odbył panel dyskusyjny upamiętniający 80.rocznicę wybuchu najstraszniejszej z wojen, II wojny światowej .Ta godna najwyższego podziwu inicjatywa wpisuje się w sedno listu z dnia 18 listopada 1965 roku polskich biskupów do biskupów niemieckich ze słowami "przebaczamy i prosimy o przebaczenie", gestu , który miał prowadzić do pojednania między Polakami - dotkniętymi barbarzyńską ,nazistowską okupacją i całym złem, które Niemcy-naziści wyrządzili Polsce w latach 1939-1945 - a Niemcami.

W Instytucie Polskim w Berlinie dnia 29 sierpnia 2019 roku odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z panią Zofią Romaszewską,której jako małej dziewczynce szczęśliwie udało się przeżyć gehennę Powstania Warszawskiego.Okazją do dyskusji z byłą znaną działaczką Solidarności i doradczynią Pana Prezydenta Andrzeja Dudy są obchody upamiętniające 75.lecie heroicznej walki Warszawiaków z barbarzyńskim okupantem niemieckim-nazistowskim.Moderowała dyskusję pani brytyjska historyk dr Joanna Hanson.

Dnia 29 kwietnia 2019 roku, w poniedziałek o godzinie 23.15 w szpitalu Havelhöhe w Berlinie Kladow po ciężkiej chorobie odeszła do Domu Ojca nasza ukochana Koleżanka redakcyjna śp. Krystyna Rodowicz Jamrog.

Kiedy rozpoczęła się II Wojna Światowa?Po powitaniu przez przedstawicielkę fundacji Böll panią Ninę Happe,pana Corneliusa Ochmanna z fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i panią Zofię Wóycicką z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie w dniu 28.08.19 , zaproszonych gości i prelegentów na podium pojawili się moderator i czterej dyskutanci.

W dniu 25 sierpnia 2019 roku w Szczecinie, teren byłej II dzielnicy Związku Polaków w Niemczech odbyły się uroczystości obchodów 97.lecia założenia ZPwN(27.08.1922), tej najstarszej i najbardziej zasłużonej dla Polski i Polaków na terenie Niemiec organizacji.

W dniu 11sierpnia 2017 roku nawałnica wyrządziła ogromne szkody w miejscowość Rytel i okolicach(Bory Tucholskie).Ogromne połacie lasów zostały zniszczone. Przebywający na wakacjach harcerze i harcerki z Łodzi w miejscowości Suszek niedaleko Rytla doświadczyli najgorszego.

Dzisiaj w niedzielę dnia 21.07.19 na Ukrainie rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne, w których zdecydowanym faworytem jest prezydencka partia Sługa Narodu. Pan Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozwiązał parlament 21 maja 2019 roku , dzień po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta Ukrainy.

W niedzielę 26.11.2018 roku marynarka rosyjska zaatakowała trzy ukraińskie jednostki, kuter „Berdiańsk” i holownik „Jan Kapu” zostały przejęte przez Rosjan i odholowane do portu w Kerczu na anektowanym Krymie. Drugi kuter „Nikopol” sam przypłynął tam o własnych siłach. Warto podkreślić, że holownik „Jan Kapu” już raz trafił w putinowskie ręce i został aresztowany podczas aneksji Krymu  w 2014 roku i później zwrócony ukraińskiej marynarce wojennej.

12 czerwca 2019 r. w Friedrichssaal w niemieckim Deutsche Bank AG w Berlinie odbyła się konferencja finansowa „Ukraina - rynek bankowy w okresie przejściowym, widoki i perspektywy”. W spotkaniu wzięło udział prawie 100 gości w tym klubowicze GP B-B a zarazem członkowie klubu Rodło.


Uroczystości jubileuszowe 90-lecia założenia Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wielkopolskiej w dniu 7.06.2019 roku , zostały zorganizowane przez panią dyrektor Małgorzatę Gruchałę i osoby ją wspomagające. Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła położona jest na terenie Gminy Zbąszynek w województwie lubuskim i stanowi symbol walki Polaków z germanizacją i prześladowaniem Mniejszości Polskiej w zbrodniczej III Rzeszy.