W Instytucie Polskim w Berlinie dnia 29 sierpnia 2019 roku odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z panią Zofią Romaszewską,której jako małej dziewczynce szczęśliwie udało się przeżyć gehennę Powstania Warszawskiego.Okazją do dyskusji z byłą znaną działaczką Solidarności i doradczynią Pana Prezydenta Andrzeja Dudy są obchody upamiętniające 75.lecie heroicznej walki Warszawiaków z barbarzyńskim okupantem niemieckim-nazistowskim.Moderowała dyskusję pani brytyjska historyk dr Joanna Hanson.

Warto przypomnieć,że podczas dwumiesięcznych walk straty polskich żołnierzy wyniosły około 16 000 zabitych, 20 000 rannych i 15 000 więźniów.Niemcy naziści zabili poprzez bombardowania, ostrzał artyleryjski, a przede wszystkim poprzez masakry SS, Wehrmachtu, prawie 200 000 cywilów .Po 63 dniach walk 3 października 1944 r. wobec braku pomocy ze strony sowieckiej armi ,Armia Powstańcza podpisała kapitulację. Powstanie Warszawskie ,które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku uważane jest za jedno z najważniejszych i zarazem bardzo tragicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Wspaniałą atmosferę rozmowy z zasłużoną działaczką upiększył występ znakomitego ,młodego pianisty ze Słubic pana Macieja Smoląga .Wykonane przez Niego dwa utwory i trzeci na prośbę publiczności (bis) na fortepianie na długo pozostaną w pamięci zaproszonych gości .Pani Zofia córka Powstańców Warszawskich przytoczyła z pamięci kilka osobistych przeżyć z okresu Powstania .Jako małe 5-cio letnie dziecko utkwiło jej w pamięci, kilka faktów: cyt. „Moja mama idąc do Powstania zabrała mój plecaczek, z czego nie byłam zadowolona „ ;uciekłam z pociągu ześlizgując się po uchwycie przy drzwiach pociągu pozostałam sama na peronie ,zatem uniknęłam wywiezienia przez Niemców do obozu w Pruszkowie, dzięki pewnej pani dotarłam z nią do krewnych ; po wojnie rodzina się odnalazła i zamieszkała w zrujnowanej stolicy”. Na zadane pytanie od członka klubu GP B-B w sprawie należnych Polsce reparacji wojennych od RFN i budowy pomnika w Berlinie upamiętniającego polskie ofiary nazizmu niemieckiego wyraziła swoją aprobatę .Bardzo interesujące spotkanie zorganizowane dzięki pani dyrektor Instytutu Polskiego Małgorzacie Bochwic-Ivanovskiej ,która powitała uczestników spotkania i podziękowała zaproszonym gościom jak i publiczności zakończyło się miłym przyjęciem ,poczęstunkiem napojami i dobrym winem.

https://www.facebook.com/jozef.galinski.5/posts/1315655748615535

DSCI0253 bearbeitet

Comments powered by CComment' target='_blank'>CComment