W dniu 17.02.2019.w Opolu odbyły się uroczystości z okazji 96-rocznicy powołania I dzielnicy Związku Polaków w Niemczech,oddanie hołdu Rodłakom . Organizatorem tego podniosłego wydarzenia były władze miasta Opola na czele z panem Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim i panem Przewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Sowadą.

Mszę św. celebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Rudolfa ,Leona Pierskały w katedrze p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i następnie złożeniem wieńców i kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego rozpoczęło się to piękne upamiętnienie założenia I dzielnicy ZPwN w Opolu. Następnie zaproszeni goście w tym klubowicze Rodła Ziemi Babimojskiej z panem prezesem Stanisławem Fabisiem , Berlina, Berlina-Brandenburgii, Szczecina, Opola, klubu Gazety Polskiej, organizatorzy udali się Spotkanie Okolicznościowe w opolskim ratuszu w sali im.Karola Musioła. Prezes Klubu Rodło mgr Henryk Wierny wspólnie panem prof.Franciszkiem Markiem wręczyli legitymacje nowym członkom klubu Rodło. Wspaniale zaprezentował się ,muzyką i pięknymi pieśniami umilił spotkanie Zespół Camerton Towarzystwa Przyjaciół Opola pod dyrekcją pani Marii Przybindowskiej. Przejmujący i zapewne na zawsze pozostanie w pamięci uczestników uroczystości wykład o Rodłakach ,który wygłosiła pani Urszula Zajączkowska.

Przed II wojną światową tak w Republice Weimarskiej jak i zbrodniczej III Rzeszy istniała uznana Mniejszość Polska, która została zdelegalizowana dekretem zbrodniarza wojennego Hermana Göringa z dnia 27.02.1940 roku. Majątek Mniejszości Polskiej(Związku Polaków w Niemczech)został przez Niemców-nazistów skonfiskowany. Działacze ZPwN zostali aresztowani przez gestapo ,policję polityczną III Rzeszy lub SS zbrodniczą formację hitlerowską. Część członków ZPwN od razu rozstrzelało gestapo lub SS, część zamordowało SS w niemieckich obozach koncentracyjnych. Warto podkreślić, że  demokratyczne władze RFN nie uznają Mniejszości Polskiej. Obecnie w Niemczech Polonia liczy ok. 2 mln.Polaków.

https://opole.tvp.pl/41353061/walczyli-o-polskosc-wspomnienie-o-rodlakach?fbclid=IwAR04swRQc3gIt5napvqsy5yvZwjyltZwOhjV35vPFGYfE-OT4qENjEEa3JU

Comments powered by CComment' target='_blank'>CComment