Spotkanie z ministrem spraw zagranicznym Republiki Cypryjskiej.

Dnia 11.09.18 przybył na spotkanie i dyskusję z publicznością do fundacji Konrada Adenauera pan minister spraw zagranicznych Republiki Cypryjskiej Nikos Christodoulides.

Mija właśnie 40 lat od podziału wyspy Cypr na dwa państwa:Republikę Cypryjską i Republikę Turecką Cypru Północnego. Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu, graniczy z suwerennymi brytyjskimi bazami Akrotiri i Dhekelia . Największymi miastami kraju są: Nikozja, Limassol, Larnaka.Do podbicia w 1191roku przez Krzyżowców wyspa zamieszkiwana była przez Greków i znajdowała się pod wpływem kultury greckiej ,ludość była wyznania  prawosławnego.W 1570 roku wyspę podbili Turcy i napłynęła ludność wyznająca islam.W 1887 roku Wielka Brytania objęła w posiadanie Cypr.16 sierpnia 1960 r. Cypr odzyskał niepodległość. 20 lipca 1974 r. Turcja rozpoczęła inwazję na Cypr i doszło do podziału wyspy na część grecką i turecką. 16 sierpnia 1974 podpisano zawieszenie broni, wyznaczono  granicę na linii „Attyli” i powstało,drugie państwo na wyspie Cypr , nieuznawane przez nikogo prócz Turcji - Republika Turecka Cypru Północnego. 1 maja 2004 roku Republika Cypryjska  stała się członkiem UE a od 1 stycznia 2008  weszła  do strefy euro.

 Powitał zaproszonego gościa i publiczność pan dr Gerhard Wahlers zastępca sekretarza generalnego i szef oddziału Europy i współpracy międzynarodowej fundacji KA.Następnie zabrał głos pan Jürgen Hardt rzecznik frakcji CDU/CSU niemieckiego parlamentu.Obszerny referat na temat „Geopolityki we wschodniej części Morza Środziemnego” wygłosił zaproszony dostojny gość ,pan minister spraw zagranicznych Republiki Cypryjskiej. Po bardzo ciekawym  referacie moderował dyskusję z zaproszonym gościem , panem Jürgen Hardt z frakcji CDU/CSU oraz publicznością  znany  redaktor dr Lars Hänsel szef zespołu Europa i Północna Ameryka, fundacji KA.Po interesującej dyskusji  na temat emigracji do UE ,problemów ze zjednoczeniem obu państw cypryjskich,większej prezentacji  FRONTEXU-Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej na Cyprze,walce z mafiami przemytniczymi ludzi,itd ,organizatorzy zaprosili uczestników spotkania na wyśmienity poczęstunek.

Comments powered by CComment' target='_blank'>CComment