Start Weltweit Beiträge aus Polen ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH

0

Zabytkowa  Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna, która umożliwia zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebrnonośnych w triasowych dolomitach i wapieniach. Kopalnia znajduje się w Tarnowskich Górach przy ulicy Szczęść Boże nr 81. Do zwiedzania zostały udostępnione jedne z dwóch fragmentów podziemnych wyrobisk Królewskiej kopalni Fryderyk. 

Jest to część olbrzymiego podziemnego labiryntu górniczych wyrobisk o długości ponad 150 km. Natomiast  szlak  turystyczny powstał na głębokości 40 m. Liczy  1740 m długości i tworzy kształt trójkonta łączącego trzy szyby: Anioł, Żmija i Szczęść Boże.

Na całej trasie do zwiedzania można podziwiać przodki górnicze, stanowiska pracy i narzędzia używane w tej kopalni w XVIII i XIX wieku. Ze szlakiem do zwiedzania połączone są trzy olbrzymie komory o wielkości od 500 do 2000 m kwadratowych. Wyjątkową atrakcją jest to, że 300 m trasy do zwiedzania trzeba pokonać łodzią. W podziemiach kopalni panuje specyficzny klimat o stałej temperaturze 10 stopni.

Aby przybliżyć panujące dawniej w kopalni warunki pracy , w roku 2012 trasa do zwiedzania została udźwiękowiona w                                        

autentyczne odgłosy pracy górników, jadących wózków, robót strzałowych i efekty zawału kopalnianego.

Dla wszystkich zwiedzających w budynku nadszybia kopalni srebra została otwarta 20 kwietnia 2012 roku multimedialna wystawa. Prezentuje ona historię związaną z geologią i technikami wydobywania srebra w podziemiach tarnowskiej kopalni.  Na tej wystawie można zobaczyć między innymi dawne narzędzia kopalniane,  takie jak stare lampy górnicze używane w tym czasie pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, płuczkę, a także przenośną górniczą toaletę.  Ciekawym elementem tej wystawy jest pierwsza na Górnym Śląsku zainstalowana tam maszyna parowa pochodząca z 1788 roku.

Przy budynku kopalni znajduje się  Skansen Maszyn Parowych. Jest to bardzo ciekawa i bogata kolekcja maszyn parowych. Nawiązuje ona do historii tarnogórskiego górnictwa, które zaczęło się dynamicznie rozwijać kiedy w wieku XIX wprowadzono nowoczesną na tamte czasy technikę parową. W Skansenie Maszyn Parowych zobaczyć można liczne parowozy, różne pompy parowe oraz maszyny

wyciągowe, a także dźwig kolejowy, walec drogowy i agregat prądotwórczy.                                         

Wielką atrakcją dla zwiedzających jest przejażdżka małą koleją skansenową na trasie o długości 500 m.                                       

Na terenie kopalni znajduje się też sala kinowo-konferencyjna, restauracja, a także sklepy z pamiątkami i minerałami. Kopalnia przystosowana jest do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych.  Dla zmotoryzowanych dostępny jest obszerny parking.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach od lipca 2017 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jedną z czterech Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Natomiast od roku 2014 kopalnia należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH jako tzw. Punkt Kotwiczny.

Ubiegłoroczny wpis do Światowego Dziedzictwa UNESCO zapewnił kopalni międzynarodowy rozgłos. Blisko 90 tysięcy turystów zwiedziło kopalnię w minionym roku.

Źródło:  zdjęcie i materiały  z internetu.

Die mobile Version verlassen