10 marca 2020 w fundacji Konrada Adenauera w Berlinie odbył się panel dyskusyjny pt:” Hub Niemcy - Defender Europe 20”.

Panelistów jak i zaproszonych gości powitał pan dr Gerhard Wahlers, zastępca sekretarza generalnego i szef Departamentu Współpracy Europejskiej i Międzynarodowej, fundacji Konrada Adenauera e.V. Następnie wykład wygłosił pan generał-porucznik Martin Schelleis, Inspektor Bazy Sił Zbrojnych .W dyskusji panelowej wzięli udział  generał, poseł dr Johann Wadephul wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu i prof. dr Johannes Varwick, pracownik katedry stosunków międzynarodowych i polityki europejskiej na Uniwersytecie Marcina Lutra Halle-Wittenberg. Moderowała dyskusję z prelegentami i publicznością pani Svenja Sinjen z fundacji Nauki i Demokracji. Paneliści przedstawili kontekst polityczny i strategiczny manewrów ,rolę Niemiec i współpracę UE-NATO. Podkreślano, kluczową rolę USA, jako gwaranta bezpieczeństwa i stabilności Europy. Wielkie zagrożenie dla pokoju w Europie i na świecie stwarza imperialistyczna polityka prezydenta Rosji Putina, cytat :”największą katastrofą geopolityczną XX wieku był rozpad... Związku Radzieckiego w 1991 roku” - stwierdził w 2005r. prezydent Rosji Władimir Putin w dorocznym orędziu o stanie państwa.
W 2008 roku Rosjanie napadli na Gruzję, a w 2014 roku zajęli ukraiński Krym i rozpętali wojnę w Donbasie, która trwa do dzisiaj i końca jej nie widać. Defender-Europe 2020 zakładał udział w manewrach 37 tysięcy żołnierzy USA.

4

Te wielkie ćwiczenia wojskowe rozpoczęły się na terenie 10 państw NATO, nie zostały całkowicie odwołane z powodu koronawirusa, jednak USA zapowiedziała ograniczenie sił wojskowych, przerzucanych w tym celu do Europy.

Miał to być  największy przerzut sił wielkości dywizji w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od 25 lat. Głównym celem Defender-Europe 2020 było zwiększenie gotowości do działania w sytuacji kryzysowej poprzez sprawdzenie nie tylko zdolności armii USA do szybkiego przerzutu dużej liczby żołnierzy i sprzętu z USA. Warto przypomnieć, że wcześniej w czasie „zimnej wojny” w 1987 roku przerzucono z USA przeszło 125 tysięcy żołnierzy. Obecnie planowano przybycie  do  Europy 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy. W piewrszej fazie przetransportowano 5,5 tysięcy , do tego jednak trzeba doliczyć 9 tysięcy marines stacjonujących na codzień w Europie, oraz 8 tysięcy żołnierzy z państw NATO. Prelegenci podkreślali wagę Niemiec w ćwiczeniach jako centrum logistycznego operacji w geostrategicznie położonym kraju. Z drugiej strony przypominano o niedostaczenym finansowaniu armii niemieckiej, ciągle poniżej ustalonego przez kierownictwo NATO 2% PKB Niemiec. Wszyscy paneliści podkreślali zgodnie, że ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są wymierzone przeciwko komukolwiek.Nagłe rozprzestrzenianie się koronwirusa tak w Europie jak i w USA, skłoniło władze amerykańskie do decyzji o stopniowym, ale przedterminowym zakończeniu manewrów. Zawrócono statki płynące do Europy, ale ruch wojsk i transport sprzętu wojskowego potrwa, wg zapowiedzi, do czerwca 2020 roku.

Józef Galiński