W fundacji Konrada Adenauera w Berlinie w dniu 11.02.20 odbyła się konferencja z udziałem pana Przewodniczącego  izraelskiego parlamentu (Knesetu) oraz dwóch panelistów,doktorantów i publiczności. Mimo rangi gościa, drugiej osoby w Izraelu po prezydencie, rutynowa w takich okolicznościach obecność służb izraelskich była bardzo dyskretna, prawie niezauważalna. 

Dostojnego gościa i panelistów oraz  publiczność powitał były Prezydent Bundestagu, obecnie szef Fundacji dr Norbert Lammert.

W swoim wystąpieniu  zaznaczył  ,że nie chce  ukrywać specyfiki stosunków niemiecko-izraelskich. Bardzo wyraźnie podkreślił, że "normalne" to te stosunki między  oboma krajami nigdy nie były, nigdy nie mogą stać się "normalne", zawsze będą i muszą pozostać bardzo wyjątkowe.

Lammert przypomniał, że Niemcy ponoszą historycznie uzasadnioną szczególną odpowiedzialność za istnienie i bezpieczeństwo Izraela.

Z kolei Marszałek Knesetu wspomniał,że Niemcy i Izrael od 55 lat są połączone wspólnymi wartościami i zainteresowaniami,istnieje ożywiona wymiana społeczna, kulturalna, naukowa i gospodarcza, a parlamenty obu krajów współpracują intensywniej, niż z innymi.

Przewodniczący Knesetu  Yuli-Yoel Edelstein, dodał w swoim przemówieniu, że "przyjaźnie są darem, do których nie ma pretensji”!

Podkreśłił,że Niemicy i Izrael, połączone nie tylko bezprecedensową przeszłością, ale także wspólnymi wartościami, dziś mają także te same interesy i to jest wielkie osiągnięcie młodego pokolenia.

Marszałek   Edelstein mówił w Fundacji Adenauera  także o specyfice  przyjaźni niemiecko-izraelskiej i potrzebie lepszych stosunków z Unią Europejską.

1

Przedstawił Izrael jako kraj w niestabilnym regionie, mogący wytrzymać kryzysy i konflikty, wojny i ataki terrorystyczne, ale co najważniejsze  "nie odrzucający demokracji" i dodał : ”chcemy dać przykład, jak przezwyciężyć trudne okoliczności bez schodzenia z dróg podstawowych wartości".

Omówił  relacje z Niemcami i  pragnienie zacieśnienia współpracy w zakresie wspólnych projektów oraz wyraził nadzieję na lepszą współpracę z UE  w trakcie tegorocznej niemieckiej prezydencji. 

Podkeśłił znaczenie  nowoczesnych  technologii i mediów społecznościowych, ale też osobistych relacji między  młodymi  ludźmi z obu krajów.

Warto przypomnieć, że  niedawno prezydenci Niemiec i Izraela, wraz z wysokimi rangą politykami i ocalałymi z Holokaustu, upamiętnili 75 rocznicę wyzwolenie obozu zagłady Aauschwitz –Birkenau.

Po przemówieniach, dr Michaelem Borchard, szef służb naukowych i były szef biura fundacji Adenauer w Jerozolimie,  zaprosił pana Marszałka Izraela oraz dwoje doktorantów , panią Meyrav Levy i pana Jakoba Landwera, do dyskusji.

Omawiano kwestie związane z bezpieczeństwem, zmianami klimatu i migracją .Prelegenci zaznaczyli , że  pomimo trudnych rozmów ze względu na różne stanowiska w konflikcie palestyńskim lub kryzysie irańskim, Bruksela i Jerozolima mogłyby na przykład razem współpracować w zakresie ochrony klimatu, to jednak wymaga pragmatycznych relacji, a nie sporów z UE.

Po panelu dyskusyjnym organizator zaprosił prelegentów i  gości na smaczny poczęstunek oraz dalsze kuluarowe rozmowy.

Józef Galiński