9.11.19 w Miejscu Pamięci i Muzeum Sachsenhausen delegacja Klubu Rodło, a zarazem KGP B-B wspólnie z szefem Stronictwa Narodowego oddali hołd pomordowanym przez Niemców-hitlerowców niewinnym więźniom .Wspólnie z przybyłymi delegacjami z Polski i Niemiec uczcili pomordowanych  przed tablicą  upamiętniającą 33 rozstrzelanych Polaków.

Był to pierwszy masowy mord w tym obozie zagłady dokonany  dnia 9.11.1940 roku na terenie byłej żwirowni.

Warto podkreślić, tak uroczyste upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia było inicjatywą dyrekcji Muzeum. Uczestników uroczystości żałobnych  powitała pani  zastępca dyrektora ds. Miejsca Pamięci Astrid Ley. Wspólnie z prezesem Klubu Rodło i zarazem przewodniczącym  KGPB-B przed tablicą pamiątkową umieszczoną w miejscu zbrodni przypomnieli historię obozu i martyrologię więźniów. Następnie delegacja  klubów Rodło zapaliła dwa znicze biały i czerwony oraz złożyła  wiązankę kwiatów przed tablicą pamiątkową. Należy zaznaczyć , że do Muzeum Sachenhausen przyjechała też Burmistrz Dobiegniewa Pani Sylwia Łaźniewska wraz ze swoimi pracownikami  oraz małżeństwo Krzyżanowscy ze Stowarzyszenia „NE CEDAT ACADEMIA” z  Krakowa , by również oddać hołd pomordowanym Rodakom, składając wieńce przed tablicą .

Po złożeniu wieńców zebrani wspólnie modlili się w języku polskim i niemieckim za dusze pomordowanych więźniów. Następnie członkowie Klubu Rodło /GP udali się wspólnie z znanym działaczem SPD i posłem do sejmiku krajowego Brandenburgii  Andreasem Noack pod pomnik śp.generała Stefana „Grota” Roweckiego ,dowódcy AK ,zamordowanego w obozie na osobisty rozkaz H.Himlera już po wybuch Powstania Warszawskiego 1.08.1944 roku.Po zapaleniu zniczy w biało /czerwonych barwach  i złożeniu wiązanki kwiatów uczestniczy modlili się w intencji zamordowanego generała, wielkiego Patrioty. Klubowicze  dumnie nosili  polskie flagi na prawdziwych drzewcach w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Sachsenhausen ,w czasie normalnych godzin funkcjonowania Muzeum, przy licznych grupach zwiedzających obóz zagłady z Niemiec i zza granicy.

Kiedy to, co jest bez specjalnych pozwoleń, możliwe w niemieckim Muzeum w byłym KL Sachsenhausen stanie się możliwe w polskim Muzeum KL Auschwitz Birkenau ?

W oczekiwaniu na przybycie Pana Prezydenta przebyli goście udali się do restauracji.Wspólnie z panem posłem i panią zastępcą dyrektora przy kawce posili się smacznym ciastem.Tuż przed przybyciem Pana Prezydenta klubowicze zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskiej Akademii Górniczej i Hutniczej deportowanych do Sachsenhausen w dniu 9 listopada 1939 r.

Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w obecności pana dyrektora  Muzeum Axela Drecolla  i pani zastępcy dyrektora ds. Pamięci Astrid Ley jako pierwszy Prezydent RP złożył bukiet kwiatów przy tablicy upamiętniającej 33 polskich więźniów zastrzelonych przez SS, dokładnie 79 lat temu 9 listopada 1940 ”Station Z”, a następnie złożył wieńce przed  tablicą  pamiątkową ku czci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego osadzonych w obozie , a wcześniej podstępnie aresztowanych w Krakowie w dniu 6.11.1939 roku, oraz przed tablicą pomordowanych  Polaków  w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Po przywitaniu się z klubowiczami Rodła, a zarazem klubu GPB-B, podziękował za pamięć i udział w tej podniosłej uroczystości. Klubowicze jak i pozostałe delegacje złożyli wiązanki kwiatów oraz wieńce przed tablicą upamiętniającą krakowskich profesorów uwięzionych w ramach Sonderaktion Krakau w dniu 6.11.1939 , akcji skierowanej przeciwko polskiej inteligencji.

Pan Prezydent  odwiedził specjalną wystawę o komendancie  Armii Krajowej  („Heimatarmee)” Stefanie „Grot” Roweckim, który był więziony od lipca 1943 r. jako „Sonderhäftling- więzień specjalny” w budynku, celi obozu koncentracyjnego .

Wizyta w Sachsenhausen była ostatnim punktem programu pobytu głowy naszego państwa w RFN. Wcześniej polski Prezydent gościł w Berlinie, by przed południem, wspólnie z prezydentami Czech, Słowacji i Węgier, na zaproszenie prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera, wziąć udział w uroczystości z okazji 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Wszyscy prezydenci z Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydent Niemiec złożyli  róże pod pomnikiem upamiętniającym wkład Polski, Czech, Słowacji i Węgier w upadek Muru Berlińskiego, który przez wiele lat dzielił  niemiecką stolicę na dwie strefy okupacyjne.