Dnia 18.11.18. w Nowym Kramsku odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcie pomnika z okazji 100.lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli ,po Eucharystii w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny .


Mszę św.za wszystkich bojowników walczących o polskość Ziem spod znaku Rodło celebrowali ks.proboszcz wraz zaproszonymi dwoma księżmi współbraćmi . Podczas Mszy świętej w przejmującej homilii ksiądz wspominał o tych bohaterach , którzy „stanęli na wysokości zadania, gdy trzeba było bronić patriotycznych wartości”. W Mszy św. wzięli udział pan poseł PiS i zarazem Sekretarz Stanu Jerzy Materna ,pan dr Marcin Tujdowski główny analityk z Instytutu Zachodniego z siedzibą w Poznaniu, przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych ,członkowie klubu Rodło Berlin-Brandenburg a zarazem członkowie klubu Gazety Polskiej B-B, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Babimostu , klubu Rodło Ziemi Babimojskiej, który był organizatorem uroczystości, przedstawiciel z CDU pan Volker z Berlina oraz rzesza mieszkańców Ziemi Babimojskiej.Po Eucharystii nastąpił przemarsz uczestników z pocztami sztandarowymi na miejscowy cmentarz parafialny.W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia obelisku na cmentarzu ,na którym umieszczona jest tablica pamiątkowa, wzięły udział dzieci zamordowanych przez Niemców-nazistów mieszkańców Babimojszczyzny ,tego pięknego zakątka Polski,który II rozbiorze Polski w 1793 roku dostał się pod panowanie Prus a po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku nie powrócił do Macierzy-II Rzeczpospolitej. Biało-czerwoną wstęgę z obeliska zdejmowały dzieci ofiar niemieckiego-nazistowskiego obozu zagłady Sachsenhausen: Pan Roman Brzeziński oraz rodzeństwo pani Irena Wencel i pan Teodor Kwaśnik.Tablica na pomniku jest o następującej treści : „ 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ PAŃSTWO POLSKIE MIESZKAŃCY BABIMOJSZCZYZNY SKUPIENI POD ZNAKIEM RODŁA PIELĘGNOWALI POLSKĄ WIARĘ, MOWĘ I OBYCZAJE, A W POTRZEBIE ODDAWALI ŻYCIE. POLSKA BYŁA IM MATKĄ, KTÓRĄ KOCHALI, SZANOWALI, O KTÓREJ NIGDY NIE MÓWILI ŹLE. CZCZĄC PAMIĘĆ TYCH, KTÓRZY JEJ NIE DOCZEKALI KLUB RODŁA ZIEMI BABIMOJSKIEJ.”
Obelisk odsłonięty w niedzielę usytuowany jest obok ośmiu symbolicznych mogił z małymi pomnikami w jednym rzędzie,bohaterów z powiatu Babimojskiego pomordowanych w niemieckim obozie zagłady Sachsenhausen. Po apelu pamięci delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów w barwach biało-czerwonych i zapalili znicze przed pomnikiem.W czasie uroczystości odśpiewano hymn państwowy i rotę .Organizatorzy czyli członkowie klubu Rodła Ziemi Babimojskiej na czele z ich prezesem Panem Stanisławem Fabisiem zaprosili wszystkich uczestników na smaczny obiad i podwieczorek.
Wszyscy uczestnicząc w tym podniosłym wydarzeniu oddali hołd mieszkańcom Ziemi Babimojskiej,którzy na różne sposoby walczyli o Polskę wolną i niepodległą,przeciwstawiali się germanizacji i strzegli polskiej wiary mowy i obyczajów w zaborze pruskim i zbrodniczej III Rzeszy.