Z cyklu spotkań „Europabilder -obrazy Europy„została zaproszona do siedziby fundacji Konrada Adenauera w dniu 15.11.18. Jej Ekscelencja Pani Ambasador Republiki Finlandii Ritva Koukku-Ronde.Jest trzecią przedstawicielką kraju UE w tym roku , co wypowiedziała się w tym temacie.

Ojczyzna Pani Ambasador obchodzi w tym roku 101.lecie odzyskania Niepodległości ,wyzwoliła się spod uciszku rosyjskiego. Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej w Rosji,a stolicą są Helsinki. Wcześniej była pod obcym panowaniem, 600lat pod szwedzkim do roku 1809, a następnie ponad 100 lat pod jarzmem  rosyjskim.Od ponad 100 lat Finlandia  jest nieprzerwanie  wolnym i suwerennym krajem,pomimo prób podbicia przez Rosję sowiecką w latach  1939/40 w tzw.105- dniowej wojnie zimowej.W wyniku tej wojny Finlandia utraciła Karelię na rzecz zbrodniczego ZSRR ,ale obroniła Niepodległość.W latach 1941-1944  u boku Niemiec hitlerowskich walczyła z ZSRR.Po II wojnie światowej rząd fiński prowadził wymuszoną przez ZSRR politykę neutralności.Po upadku imperium zła czyli ZSRR ,Finlandia od 1 stycznia 1995 roku  została członkiem  UE  a od 1999 roku należy do strefy euro.

Ojczyzna Pani Ambasador  przoduje w UE   szczególnie w sferze telekomunikacji (internetu)i  tzw. nowych technologii.Powszechnie znane są produkty fińskiej firmy Nokia,która jest liderem rynku  telefonów komorkowych . Finlandia została uznana według World Happiness Report – jak informuje  "The Economist". za jeden z najszczęśliwszych krajów ,najbardziej stabilny. Znane fińskie powiedzenie dobrze to podsumowuje: "Szczęście ma swoją własną ,czerwoną letnią chatkę i pole ziemniaków"To szczęście zawdzięcza zahartowanym ludziom,ich wytężonej pracy ,uczciwości,serdeczności,wysokiemu poziomowi kultury,hojności i otwartości. W Finlandii dużą wagę przywiązuje się do silnych więzów rodzinnych.Ludzie są tam szczęśliwy pomimo, iż ten podbiegunowy kraj zamieszkały przez ok.5,5mln ludności,  ma   temperatury regularnie oscylujące  wokół -2 C,tylko latem ok.15-17 C a znaczna część jego  terytorium leży przez większą część roku w strefie ciągłego mroku.

W  dyskusji z moderatorem panem Malte Zeeck oraz z publicznością Pani Ambasador podkreślała ,że w Finlandii pod szczególną troską rządów jest obszar  nauki i innowacyjności .Poziom nauczania jest jednym z najwyższych w EU,a to przekłada się na sferę nowych technologii(dygitalizację,tworzenie sztucznej inteligencji itd.). Około 80% fińskiego społeczeństwa używa Internetu, a wszystkie fińskie szkoły i biblioteki publiczne posiadają łącza internetowe

Należą się wielkie podziękowanie  organizatorom za zaproszenie tak miłego prelegenta i dobry poczęstunek zaserwowany gościom ,a  JE Pani Ambasador za dobry wykład i wyważone odpowiedzi na zadane pytania.