IFA 2018

IFA, czyli Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD odbyła się w dniach 31. 08 – 05. 09. 2018 roku w Berlinie. Organizator to Messe Berlin GmbH i GFUubH. Od roku 2017 zostały wprowadzone zmiany w strukturze targów. Zmiany te spowodowane są ogromną liczbą chętnych. Dotychczasowa powierzchnia targów była za mała. Zatem zamiast jednej imprezy o charakterze mieszanym wprowadzono dwie o wyrazistych profilach. Jedna wystawa macierzysta odbyła się na terenach Messe Berlin, Messedamm 22, 14055 Berlin, a druga przeznaczona wyłącznie dla specjalistów z tej branży odbywała się w tym samym czasie, a była to Station Berlin przy Lockenwalder Strasse 4 – 6, 10963 Berlin.

IFA to największe targi elektroniki użytkowej i największa impreza techniczna w Europie i jedna z największych na świecie. Co roku wystawiają się na niej wszystkie najważniejsze liczące się na świecie firmy związane z rynkami audio, wideo, AGD, telekomunikacyjnymi i urzadzeń mobilnych. Oprócz tego na targach tych pojawiaja się też mniejsze firmy i producenci starający się zaistnieć na rynkach światowych. IFA 2018 towarzyszyły też imprezy dodatkowe, które przedstawiały szeroki przegląd obecnych trendów i przyszłych kierunków rozwoju elektroniki użytkowej. IFA NEXT to było miejsce spotkań firm badawczo – rozwojowych i liderów inowacji. IFA + Summit był kongresem poświęconym nadchodzącym trendom i wizjom przyszłości. Na IFA Keynotes odbywały się prezentacje i wykłady prowadzone przez znaczące postacie z branży elektronicznej oraz też liczne koncerty, zwłaszcza na dużej scenie, na wolnym powietrzu.

Specjaliści z branży elektronicznej twierdzą, że w tym roku na targach IFA nie pokazano zbyt wiele nowych produktów, zwłaszcza na rynku smartfonowym. Najważniejsze firmy, które prezentowały się na IFA 2018 to Samsung, Sony i Philips. Samsung promował najnowszy Galaxy 9 z bardzo dobrym ekranem oraz Galaxy Watch, wodoszczelny i z baterią wystarczającą na 80 godzin pracy. Huawai ograniczył się do swego najnowszego produktu chipsetu Kirin 980. LG pokazało smartfony G 7 One oraz G 7 Fit. Firma Sony na targach IFA 2018 pokazała nowe smartfony Xperia X23 z ekranem OLED QHD oraz model ZTE Axon Pro. Firma Asus zaprezentowała laptopy z ekranem LCD. Natomiast Lenovo zaprezentowało mały ważący zaledwie 775 gramów ultrabook Yoga Book z piorkiem i dwoma wyświetlaczami.

Przede wszystkim na tegorocznych targach IFA można było zobaczyć różnego rodzaju telewizory, zwłaszcza te najnowsze z ekranem o rozdzielczości 8 K. Koreański Samsung zaprezentował się tu najlepiej z serią najnowszych modeli, które już jesienią mają sie pokazać w naszych sklepach. Warto dodać, że na IFA 2018 pojawiły się informacje, że firma Samsung wprowadza w technologii Micro LED ekran The Wall w swojej europejskiej ofercie. Natomiast firma LG pokazała, że pracuje nad urządzeniami Micro LED. Na razie są to eksluzywne produkty i bardzo drogie. Ogólnie stwierdzić trzeba, że na tegorocznych targach IFA 2018 producenci telewizorów, oprócz ekranów o rozdzielczości 8 K nie pokazali nic przełomowego.

W tym roku firma Panasonic obchodzi 100 lecie. Z tej okazji Japończycy oprócz swoich nowych produktów sięgneli do historii i pokazali na targach IFA swoje ważniejsze wyprodukowane urządzenia.
Warto odwiedzać targi IFA Berlin, bo każdy może tam zobaczyć coś interesującego dla siebie i dlatego z wielką ciekawością oczekujemy na następne targi.