Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin 2018 odbyły się w tym roku w dniach od 7 do 11 marca. ITB Berlin to największa impreza turystyczna na świecie i wielka atrakcja dla przedstawicieli z branży oraz dla tysięcy zwiedzających.  Odbyła się na terenach targowych Messe Berlin przy Messedamm 22. Tereny targowe to rozległa budowla, której początki sięgają roku 1936. Obejmuje ona 26 obszernych hal o całkowitej powierzchni 160 tysięcy metrów kwadratowych. W samym centrum tego kompleksu stoi wieża widokowa Funkturm Berlin, ciesząca się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

Cała powierzchnia wystawowa Messe Berlin została zajęta przez ITB 2018. Tegorocznym partnerem targów była Zambia. Impreza zgromadziła 10 tysięcy wystawców z ponad 180 krajów świata. Wystawa była podzielona według pięciu kontynentów i segmentów rynku turystycznego. Między innymi  na targach prezentowały się hotele z całego świata, organizacje turystyczne, linie lotnicze z poszczególnych krajów, biura podróży, organizatorzy podróży biznesowych i rejsów. Także różne firmy przewozowe, ubezpieczeniowe, różne wydawnictwa i firmy zajmujące się informacjami turystycznymi oraz nowoczesnymi technologiami i oprogramowaniem dla ruchu turystycznego.

Polska prezentowała się jak zawsze w hali nr 15. Nasze narodowe stoiska przygotowane zostały przez Polską Organizację Turystyczną i zajęły powierzchnię 752 metrów kwadratowych. Zaprezentowało sie 49 polskich wystawców. Po raz pierwszy w polskim pawilonie ITB Berlin 2018 zorganizowane zostało stoisko promujące polskie usługi prozdrowotne.  Na tym stoisku informacyjno-promocyjnym zaprezentowało się trzech wystawców: Olandia, Hotel Pestkownica oraz Pałac na wodzie Staniszew. Wszyscy goście mogli nabyć bezpłatne materiały promocyjne foldery i katalogi. Zwiedzający mogli też skorzystać z bogatej oferty masaży i zabiegów. Ogromnym zainteresowaniem w polskiej hali cieszyło się stoisko promujące Kanał Elbląsko-Ostródzki. To jedyny taki szlak wodny na świecie, gdzie statki płyną po wodzie ale również jadą lądem na specjalnych wózkach. Takie ciekawe rozwiązanie w żegludze sródlądowej można było oglądać na specjalnie prezentowanej makiecie. Poza tym na polskiej scenie głównej dla publiczności można było zobaczyć ciekawe atrakcje, między innymi Hydropolis-doświadczenia z suchym lodem oraz podziwiać można było ciekawego robota Pepper.

Targom ITB Berlin 2018 towarzyszyły konferencje eksperckie ITB Convention i Akademia ITB, w których ogólnie wzięło udział 28 tysięcy uczestników. Ogółem w tegorocznej imprezie ITB Berlin 2018 udział wzięło 160 tysięcy zwiedzających, z tego 109 tysięcy to profesjonaliści z branży turystycznej. W czasie trwania targów dokonano obrotu na łaczną  sumę 7 mrd euro. Targi obsługiwało 5 tysięcy dziennikarzy z całego świata.

Źródło: Materiały prasowe ITB Berlin 2018