GRÜNE   WOCHE   2018

Największe  światowe targi  żywności, rolnictwa i ogrodnictwa Grüne Woche, czyli Zielony Tydzień odbyły się w tym roku w Berlinie w dniach od 19 do 28 stycznia. Miejscem imprezy były tereny wystawowe Messe Berlin przy Messedamm 22. Krajem partnerskim tegorocznych targów Grüne Woche była Bułgaria, która zaprezentowała się w hali nr 10.2 pod hasłem „Zapach Słońca“. Były to wspaniałe występy, które na długo pozostaną w pamięci zwiedzających targi.

Historia Grüne Woche sięga roku 1926.  W  roku 2018 były to już 83 targi. Pojawiły się na nich znowu  takie państwa jak Rosja, Japonia, Szwecja i Słowacja. Po raz pierwszy też na targach zaprezentował się Katar.

W tegorocznych targach Grüne Woche wzięło udział  aż 1660 wystawców z 66 krajów świata. Zwiedzających było 400 tysięcy, w tym 90 tysięcy specjalistów z branży. Uczestniczyli w targach ministrowie rolnictwa z 70 państw, w tym polski minister rolnictwa pan Krzysztof Jurgiel.

Targi Grüne Woche 2018 zajęły prawie całą powierzchnię wystawową Messe Berlin, tj. 116 tysięcy m kw. W tym roku padła też rekordowa kwota aż 50 milionów euro zakupu produktów  na targach przez zwiedzających.

Polska prezentowała się w hali nr 11.2 pod hasłem „Polska smakuje“.  Nasze stoiska były oblegane przez chętnych chcących zapoznać się z naszymi wyrobami i skosztować specjałów polskiej kuchni.  

Zakres imprezy Grüne Woche obejmował bogatą, międzynarodową ofertę artykułów spożywczych i używek;

artykuły delikatesowe i świeże produkty, pieczywo, mięso, wędliny, sery i  nabiał , ryby oraz owoce morza. Także  napoje, w tym zwłaszcza różne gatunki piwa, wina,  szampany i miody. Można też było zapoznać się i nabyć wszelkiego rodzaju przyprawy, zioła i herbaty.

Bardzo ciekawa była prezentacja narzędzi i maszyn rolniczych oraz urządzeń produkcyjnych dla rolnictwa i ogrodnictwa. Ogromna część wystawy poświęcona też była sprzętowi kuchennemu oraz wyposażeniu domów, ogrodów i gospodarstw domowych.

Nowością tegorocznych targów Grüne Woche była

 Hippologica, czyli  wszystko co związane jest z hodowlą i korzystaniem z koni. Tę ekspozycję można było zwiedzać w dniach od 25 do 28 stycznia.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt domowych w hali nr 1.2a. Niestety w tym roku zabrakło na targach wystawy psów, co było wielkim zaskoczeniem i smutkiem dla  czworonożnych wielbicieli.

W hali nr 25 zorganizowana została wystawa zwierząt hodowlanych. W tej hali na arenie odbywały się ciekawe występy i pokazy z końmi. Przyciągały one rzesze zwiedzających.

Prawdziwym cudem natury zorganizowanym na tegorocznych targach była hala kwiatów. Wspaniała wystawa w hali nr 2.2 różnych kwiatów i roślin wzbudzała powszechne zainteresowanie, podziw i zachwyt.

W trakcie trwania targów Grüne Woche 2018 odbywały się też ciekawe sympozja i seminaria oraz fora dyskusyjne.

Źródło:  Eröffnungsbericht Messe Berlin Grüne Woche i

               Messemagazin 2018