Głodu na Ukrainie.

Co roku w czwartą sobotę listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu (ukr. День пам'яті жертв голодоморів )od 1998 roku dzień ten jest świętem państwowym Ukrainy, a od roku 2000 upamiętnia on również ofiary represji politycznych. W tym roku przypada 85. rocznica ludobójstwa sowieckiego-stalinowskiego na Ukraińcach.

Kilkudniowe uroczystości upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu rozpoczęły się w dniu 22.11.17. w niemieckiej rzymsko-katolickiej parafii pw. Świętej Rodziny,Wichertstrasse 23,10439 Berlin, gdzie o godz. 19:00.odprawione zostało nabożeństwo przez pasterzy,niemieckiego proboszcza ks.dr Michaela Höhle   i ukraińskiego duchownego o.Olega w intencji ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz niemieckich ,Jego Ekscelencja pan Ambasador RP w Berlinie  prof.dr.hab. Andrzej Przyłębski i klubowicze Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg,pracownicy  placówki dyplomatycznej Ukrainy w Berlinie na czele z żoną Jego Ekcelencji pana Ambasadora Ukrainy Svitlaną Melnyk ,członkowie i pani prezes ZVUD e.V.,członkowie diaspory ukraińskiej,niemieccy parafianie.

Upamiętnienie ofiar Wielkiego Głodu w Berlinie  manifestacją przed Bramą Brandenburską odbyło się w dniu 25listopada 2017 roku od godz.16:00. W pikecie zorganizowanej przez panią prezes Ludmilę Mlosch  i członków ukraińskiej organizacji   ZVUD e.V. wzięło udział wielu sympatyków i przyjaciół Ukrainy, nie zabrakło członków Klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg.Z przykrością trzeba poinformować,że ok.10 metrów obok ukraińskiej manifestacji  odbyła się  demonstracja zorganizowana przez  przeciwników wolnej Ukrainy z flagami Federacji Rosyjskiej  i separatystycznej  Donieckiej Republiki Ludowej.

W niedzielę 26.11.17. odprawiona została Msza św. przez czcigodnego Księdza Proboszcza Sergiya Dankiva w intencji ofiar Wielkiego Głodu i ofiar Majdanu w ukraińskiej parafi pw. św.Mikołaja,Kościoła Grecko-Katolickiego,mieszczącej się przy niemieckiej parafii rzymsko-katolickiej św. Jana Ewangelisty, Waldstr.11;12487 Berlin.

Naród ukraiński aż trzy razy dotknięty został przez głód w latach (1921-1922, 1932-1933, 1946-1947), ale najwięcej ludzi od 7 do 10 milionów wg różnych obliczeń zginęło wskutek Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Historycy są zgodni w ocenie tego tragicznego wydarzenia ,że nie była to zwykła klęska żywiołowa, lecz zaplanowane i dokonane  z premedytacją wymordowanie Ukraińców(szczególnie włościan) przez reżim sowiecki.To było ludobójstwo , wskutek którego miliony Ukraińców (ale też  kilka innych narodów) straciło życie. W opinii władz wolnej Ukrainy odpowiedzialność za Wielki Głód na Ukrainie ponoszą ówczesne władze Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na czele ze Stalinem.26 państw w tym Polska uznaje Wielki Głód na Ukrainie jako ludobójstwo dokonane przez sowietów na ludności ukraińskiej.