Netzwerk der Kiewer Gespräche

W dniu 13.09.2017 roku w Berlinie w siedzibie fundacji H.Böll odbyło się bardzo interesujące dwupanelowe spotkanie z gośćmi z Ukrainy. Przywitała wszystkich uczestników spotkania prezydent fundacj Heinrich Böll pani Ellen Ueberschär.Omawiano walkę ukraińskich organizacji pozarządowych z Fake-News(kłamstwami informacyjnymi) rozpowszechnianymi przez rosyjskie instytucje propagandowe i tajne służby w kontekście wojny w Donbasie i putinowskiej okupacji ukraińskiego Krymu.

To właśnie organizacje pozarządowe są motorem przemian demokratycznych na Ukrainie po demonstracjach na Majdanie i ucieczce znienawidzonego sługusa Moskwy,byłego prezydenta W.Janukowycza .Na instytucjach obywatelskich spoczywa obecnie także ciężar walki o przejrzystość i transparentość podejmowanych decyzji przez obecne władze Ukrainy wyłonione w demokratycznych wyborach 2014 roku.Przybyli na spotkanie m.in.pan Dmytro Zolotukhin z ukraińskiego Ministerstwa Informacji,Rostyslav Ogryzko z Ambasady Ukrainy w Berlinie ,Andrey Kurkov niezależny działacz ,Oleg Rybachuk z Civil Movement „Chesno”.

Natomiast w fundacji Roberta Boscha w ramach tzw. „Netzwerk der Kiewer Gespräche“ w dniu 19.09.2017 w Berlinie dyskutowano o przeprowadzanych reformach w regionach Ukrainy a w szczególności w 35 małych i średnich miastach w okręgach: Odessy,Charkowa,Słowiańska,Mariupola,Lwowa,Czerkas. Powitała zaproszonych gości z Ukrainy i publiczność pani Stefanie Schiffer z niemieckiego MSZ. Przyjechali z Ukrainy pan Ruslan Rokhov z Kijowa prowadzący szkołę dla burmistrzów,pani Olga Altunina ze Słowiańska członkini Rady Miasta i pan Vadislav Zaitsev z Mariupola,działacz organizacji ”Creativ Space Vezha”. Do bardzo obszernych odpowiedzi na stawiane pytania przez panią moderatorkę Miriam Kosmehl z fundacji F.Naumanna zaproszonym gościom z Ukrainy dołączyła publiczność ,która zadawał prelegentom pytania np. o przejrzystość finansowania policji,urzędników państwowych, czy rozwój infrastruktury.

Warto uczestniczyć w różnorodnych spotkaniach i prelekcjach dotyczących przemian na Ukrainie.Jest ze wszech miar uczciwe i szlachetne wspieranie Ukraińców w ich dążeniach i aspiracjach dołączenia do grona demokratycznych państw Europy,obronienia przez Ukraińców swojej suwerenności ,niepdległości i integralności terytorialnej przed zachłannością rosyjskiego ,dyktatora i satrapy Putina.