Dnia Rezerwisty

W dniach 2 i 3 września 2017 roku na terenie Muzeum Lotnictwa wojskowego Berlin-Gatow jak co roku ,w ramach „Dnia Rezerwisty“ miała miejsce wystawa sprzętu i wyposażenia Polskich Wojsk Powietrzno-desantowych zorganizowana przez Związek Polskich Spadochroniarzy w Niemczech.

W tym roku przypada 60-rocznica powstania Związku, utworzonego w 1957 roku przez spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej im.śp.gen. Stanisława,Franciszka Sosabowskiego oraz 80 lat istnienia spadochroniarstwa wojskowego.W związku z powyższymi faktami uroczystości te nabrały szczególnego znaczenia jak i miały dodatkową oprawę. Na zaproszenie Prezesa Związku pana Lecha Prieff przybyli przedstawicile MON na czele z dyrektorem Departamentu panem Sławomirem Frątczakiem, Attache Wojskowy Ambasady RP w Berlinie pan płk Artur Romanowski, pan Konsul Polonijny w Berlinie Marek Sorgowicki. Oficjalni goście przekazali na ręce Prezesa Związku pana Lecha Prieff, pamiątkowe medale i ryngrafy od pana Ministra Obrony Narodowej i D-cy 6 Batalionu Logistycznego . Na uroczystości przybył bohater walk z Talibami z sierpnia 2013 roku w Afganistanie pan por. Karol Cierpica , żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz przedstawiciele spadochroniarzy z Austrii i Włoch. Wśrod zaproszonych gości nie zabraklo przedstawicieli organizacji polonijnych oraz członków Klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg.

1 4
Przy słonecznej,jesiennej pogodzie odwiedzilo teren lotniska łącznie ok.18 tyś. zwiedzających. Znaczna część przybyłych gości oglądała wspólne stoisko wystawowe zawierające sprzęt , umundurowanie oraz uzbrojenie spadochroniarzy z armii dawnej NRD(NVA), Bundeswehry jak i Wojska Polskiego. Magnesem dla zwiedzających były dwa samochody typu „Honker“ , którymi przybyli z Krakowa żołnierze 6 Batalionu Logistycznego & Brygady Powietrzno-desantowej oraz możliwość przymierzenia współczesnych spadochronów desantowych jak i przede wszystkim dla młodej publiczności , przejażdżki samochodem Honker po płycie lotniska.Na zakończenie imprezy słowa podziękowania wygłosił pan Komendant Muzeum płk Leonhard, wyrażając nadzieję, że rownież w przyszłym roku nie zabraknie naszej,polskiej ekspozycji. Warto podkreślić ,że polscy żołnierze i rezerwiści w czerwonych beretach zachwycają rzesze zwiedzających swoim profesjonalizmem jak i zaangażowaniem w propagowaniu tradycji Oręża Polskiego. Dzięki panu Prezesowi Lechowi Prieff mogliśmy w Berlinie z dumą spoglądać na polskie flagi, weteranów spadochroniarzy,polskich żołnierzy w czerwonych beretach i oglądać współczesną technikę spadochronową. Dwudniowe uroczystości były pełnym sukcesem i wspaniałą promocją Polskich Sił Zbrojnych.

DSCF8954