back to top
11.5 C
Berlin
Freitag, Oktober 11, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

WĘDRÓWKA W GŁĄB ZIEMI

WeltweitBeiträge aus PolenWĘDRÓWKA W GŁĄB ZIEMI

Kopalnia soli Kłodawa znajduje się w miejscowości Kłodawa, w powiecie kolskim, województwie wielkopolskim. W porównaniu do słynnej kopalni w Wieliczce, która powstała w średniowieczu, kopalnia w Kłodawie jest stosunkowo młoda.

Początki kopalni sięgają lat przedwojennych. W latach 1937 – 1939 profesor Edward Janczewski prowadził badania, które przyniosły odkrycie wielkiej struktury solnej. Jej długość wynosiła 63 km, a szerokość do 4 km. II wojna światowa przeszkodziła w prowadzeniu badań. Dopiero wykonane wiercenia w latach 1945 – 1950 udokumentowały istnienie ogromnych zasobów solnych w tym rejonie.

Budowę kopalni rozpoczęto w 1949 roku. W latach 1950 – 1954 powstały dwa szyby kopalniane: Michał, imię na cześć budowniczego kopalni i pierwszego dyrektora inż. Michała Białego i szyb Barbara na cześć patronki górników św. Barbary. Eksploatację soli rozpoczęto w 1956 roku.

Przez 10 lat w podziemiach kopalni pracowało 40 koni jako siła pociągowa. Dopiero w 1966 roku uruchomiono w kopalni trakcję elektryczną, a na powierzchni rozbudowano zakład przetwórczy. W kierunku północno-zachodnim, 4 km od kopalni wydrążono szyb wentylacyjny imieniem Chrobry z okazji obchodzonego w 1966 roku 1000 lecia powstania Państwa Polskiego.

W roku 2007 pierwszy raz w historii kopalni 600 metrów pod ziemią odbył się koncert muzyczny. Filharmonicy z Filharmonii Kaliskiej i solista Dimitrij Vasilljew zagrali utwór „Cztery pory roku“ Antonio Vivaldiego. Tym samym został pobity rekord w Księdze Rekordów Guinnessa jako koncert na najniższej głębokości pod ziemią. W roku 2012 kopalnia uległa uszkodzeniu z powodu powstałego w niej pożaru.

Kopalnia soli w Kłodawie jest głównym dostawcą soli w Polsce i eksportuje ją do innych krajów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie przede wszystkim jako sól kuchenna. Sól dla przemysłu spożywczego, dla potrzeb rolnictwa i dla przemysłu chemicznego. Także służy do posypywania dróg w okresie zimowym.

Złoża kłodawskie mają zróżnicowaną strukturę. Istnieje tam starsza sól kamienna biała o zawartości około 95,5 % NaCl. Także pokłady starszej soli szarej, tzw. soli drogowej o zawartości około 94% NaCl. Poza tym zalegają tam też pokłady młodszej soli magnezowo-potasowej o zawartości około 8% K20 oraz najmodszej soli różowej o zawartości około 97,5% NaCl.

W kopalni stosowany jest komorowy system wydobywczy, z pozostawieniem półek i filarów międzykomorowych. Wydobycie odbywa się tam tradycyjną metodą górniczą. Pozwala to zachować w pełni stworzone przez naturę walory kłodawskiej soli.

Końcowe produkty tworzy się tam tylko na drodze przeróbki mechanicznej soli, bez żadnych zabiegów chemicznych.
Początkowo w kopalni wydobywano sól na głębokościach 450 i 600 metrów. Obecnie prace wydobywcze trwają na głębokości 750 metrów. Obliczono, że zasoby soli na tej głębokości wystarczą na najbliższe 10 lat.

W 2007 roku najstarsza część Kopalni soli w Kłodawie i wybrane stanowiska geologiczne wpisane zostały do rejestru zabytków.
Kopalnia otrzymała też liczne nagrody. Między innymi w 2003 i 2004 roku „ Najlepsza Polska Jakość“ oraz złoty medal XX Targów Zdrowego Życia i Żywności „Ecolife” w 2004 roku.

Kopalnia w Kłodawie mimo trwającego ciągu wydobywczego jest udostępniona turystom do zwiedzania. Jest to najgłębsza na świecie trasa turystyczna 600 metrów pod ziemią.

Zjazd do kopalni następuje windą z szybkościa 6m/s, co daje niezapomniane wrażenia.

Zwiedzając kopalnię można w niej zobaczyć wspaniałe wyrobiska i podziemne korytarze. Możliwość obejrzenia wyeksploatowanych komór solnych. Maszyn stosowanych w podziemnym górnictwie solnym i wiele innych ciekawostek związanych z trwającym w kopalni wydobyciem soli. Na poziomie 600 metrów w solnej grocie znajduje się przepiękna kaplica z rzeźbą wykonaną z soli świętej Kingi patronki górników solnych. Na ścianie tej kaplicy umieszczona jest pamiątkowa tablica z wyrytymi 20 nazwiskami górników, którzy zginęli w kopalni.

Kopalnię można zwiedzać tylko w dniach roboczych z przewodnikiem z nałożonymi na głowach kaskach ochronnych. Cała trasa jest oświetlona elektrycznie. Czas zwiedzania trwa około trzy godziny.

Zwiedzanie jest możliwe tylko dla osób pełnosprawnych i zdrowych. Istnieje możliwość zakwaterowania w Domu Górnika. Dla zmotoryzowanych jest dostępny bezpłatny parking.

W sklepiku firmowym można nabyć piękne pamiątki z wyprawy do kopalni. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że obecnie trwają prace nad utworzeniem w kopalni uzdrowiska. Cała brać górnicza Kopalni soli w Kłodawie zaprasza chętnych do odwiedzenia kopalni.

Artykuł na podstawie materiału dostępnego w internecie

Krystyna Rodowicz-Jamrog

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles