Start Weltweit Beiträge aus Polen Upamiętnienie ofiar Hołodomoru na Ukrainie

Upamiętnienie ofiar Hołodomoru na Ukrainie

0
10

29.11.12 w Berlinie grupa Ukraińców, Polaków i Niemców wzięła udział w demonstracji pt .” Ewige Kerze-wieczne świece „ upamiętniającej miliony Ukraińców , którzy zginęli w latach 1932-1933  w skutek wywołanego sztucznie przez komunistów-stalinowców głodu, ,nazwanego później “Hołodomorem” tj. „zamorzenie głodem”.

Systemowe ,zbrodnicze działania władz stalinowskich , które wywołały masowy głód, były odpowiedzią na sprzeciw ludności wsi Ukrainy wobec prowadzonej na przełomie 1929/1931 przez kierownictwo sowieckie i władze państwowe ZSRR, polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej jej egzekucji przez organy państwowe ZSRR. Najnowsze badania wskazują , że w czasie Hołodomoru śmierć mogło ponieść nawet 6 milionów ludzi.

Berlińska demonstracja przeszła od stacji kolejowej Zoologischer Garten do pomnika ofiar stalinizmu przy Hardenbergplatz 11 .Tam został odczytany apel i złożono wieńce. Klubowicze GP – Rodło zapalili znicze w barwach Ukrainy i Polski .

Ocenia się, że 86 lat temu nie było ukraińskiej rodziny, która nie zostałaby dotknięta tragedią Hołodomoru. W 2008 r. Wielki Głód na Ukrainie został uznany przez Parlament Europejski za ludobójstwo(genocid), zbrodniarzy sowieckich na Narodzie Ukraińskim. Do do tej pory 15 krajów uznało Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo, są to: Kanada, USA, Meksyk, Portugalia, Polska, Watykan, Australia, Gruzja, Węgry, Kolumbia, Ekwador, Paragwaj, Estonia, Łotwa i Litwa.
 Także w niemieckim Bundestagu dyskutuje się teraz, czy Niemcy nie powinni uznać hołodomor za ludobójstwo.

Debata w Bundestagu to efekt złożonej petycji obywatelskiej z 73 000 podpisami.

Wielu komentatorów wskazuje, że parlamentarzyści niemieccy i rząd RFN mają obawy, by rezolucji nie uznano w Rosji za atak na prezydenta Putina. Przypomina się, że w Donbasie, na wschodniej Ukrainie od 5 lat toczy się wojna, i choć siły separatystyczne wspierane przez Kreml nadal atakują Ukrainę, w Niemczech niechętnie się o tym publicznie rozmawia.

Już po demonstracji , dzięki wsparciu pracowników ambasady Ukrainy, w Passionskirche (Marheinekeplatz 1) miała miejsce premiera spektaklu „Roter Hunger-czerwony głód ” na podstawie książki laureatki nagrody Pulitzera Anne Applebaum, żony byłego ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego. To on straszył uczestników Majdanu 21.02. 2014 roku, że wojsko ukraińskie „zrobi „ porządek na Majdanie cyt:” Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię. I wszyscy będziecie martwi”.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=EiI5xozu6gg&feature=emb_logo

Na widowisko teatralne złożyły się czytane fragmenty książki, z akompaniatmentem muzycznym i ilustrowane wielkim zdjęciami, bardzo sugestywnymi i przejmujące w swej wymowie. W czasie czytaniu tekstu podkreślano o dziwo ,że jedynymi, którzy pomagali głodującym chłopom ukraińskim byli sowieccy żydzi, a powszechnie wiadomo,kto kierował  aparatem ucisku( NKWD) w sowieckiej Rosji !

Sporym zgrzytem było odczytanie, już po spektaklu, przez prelegentkę , że to rząd polski podpisując pakt o nieagresji z 25 lipca 1932 roku z Rosją sowiecką dał swoiste alibi Stalinowi do rozprawy z ukraińskimi rolnikami .Podobne sugestie kierowano pod adresem rządu amerykańskiego, który umowy z ZSRR zawarł w 1934 roku.

Józef Galiński

Die mobile Version verlassen