back to top
9.1 C
Berlin
Samstag, Oktober 5, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

Tabliczka pamiątkowa

WeltweitBeiträge aus PolenTabliczka pamiątkowa

Po 76-ciu latach poszukiwań 2.09.2020 udało się odnaleźć miejsce pochówku  śp. Harriego,ojca Volkera Schmitza!

Zginął (uległ zaczadzeniu) 18 grudnia 1944r. podczas alianckiego nalotu bombowego na okręt, na którym służył jako marynarz w okupowanej przez Niemców-hitlerowców  Gdyni. Podczas okupacji Niemcy-naziści zmienili nazwę Gdynia na Gotenhafen.

Ojciec Volkera został powołany do Kriegsmarine w końcu 1942 roku i skierowany do służby na pancerniku o niechlubnej historii Schleswig-Holstein, który to o godz. 4:45 dnia 1.09.1939 roku rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Wydarzenie to jest przyjmowane za początek II wojny światowej.

Marynarz został pochowany w zbiorowej ,żołnierskiej mogile na cmentarzu w Gdyni-Witomino.

Po wkroczeniu oddziałów sowieckich do Gdyni zbiorowy grób został, w akcie zemsty, barbarzyńsko zdewastowany przez „wyzwolicieli“ ze Wschodu.

Matka z jednorocznym Volkerem i babcią, (katolicy), uciekła w styczniu ostatnim pociągiem z Gdańska do Berlina, dokąd podróżowali ok.2 tygodni. Dzięki zapalonej gromnicy, którą ogrzewała małe dziecko i modlitwie udało się im ocalić jednorocznego Volkera. To był los zwykłych Niemców za ich masowe poparcie wyboru na kanclerza 30.01.1933 roku w demokratycznej Republice Weimarskiej zbrodniarza wszechczasów Adolfa Hitlera i jego szatańskiej, zbrodniczej sitwy!

Mimo ulewnego deszczu zapaliliśmy znicze i modliliśmy się za duszę śp. Harriego pod tablicami na murze witomińskiego cmentarza.

Pomoc okazana w celu upamiętnienia zmarłego obywatela Niemiec to faktyczny gest pojednania, kontrastujący z niedawną wypowiedzią niemieckiej wiceprzewodniczącej PE , by „finansowo zagłodzić“ ludzi na Węgrzech i w Polsce, których ona  nie toleruje.

Znamienne, że możliwe po polskiej stronie, mimo ogromu cierpień doznanych od Niemców-nazistów  w czasie II WŚ,  wyciągnięcie pomocnej dłoni do obywatela Niemca, poszkodowanego w skutek polityki innych Niemców-nazistów,  napotyka na zaciśniętą pięść niemieckiej wysokiej rangą przedstawicielki Parlamentu Europejskiego z partii SPD.

Godne podkreślenia jest wykonanie z inicjatywy klubowiczów Rodło/GP z Berlina  przez  dyrekcję witomińskiego cmentarza, pamiątkowej tabliczki dla  Harriego Schmitz i umieszczenie jej w dniu 20.10.2020  na Ścianie Pamięci.

To szlachetne działanie ludzi dobrej woli  i oddanie czci zmarłemu poprzez widoczny znak jest  godne uznania i wskazuje, że po stronie zwykłych obywateli proces pojednania jest dużo łatwiejszy, niż po stronie polityków. 

Unknown

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles