back to top
9.1 C
Berlin
Samstag, Oktober 5, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

Spotkanie z Panem Marszałkiem Knesetu w Berlinie.

WeltweitBeiträge aus PolenSpotkanie z Panem Marszałkiem Knesetu w Berlinie.

W fundacji Konrada Adenauera w Berlinie w dniu 11.02.20 odbyła się konferencja z udziałem pana Przewodniczącego  izraelskiego parlamentu (Knesetu) oraz dwóch panelistów,doktorantów i publiczności. Mimo rangi gościa, drugiej osoby w Izraelu po prezydencie, rutynowa w takich okolicznościach obecność służb izraelskich była bardzo dyskretna, prawie niezauważalna. 

Dostojnego gościa i panelistów oraz  publiczność powitał były Prezydent Bundestagu, obecnie szef Fundacji dr Norbert Lammert.

W swoim wystąpieniu  zaznaczył  ,że nie chce  ukrywać specyfiki stosunków niemiecko-izraelskich. Bardzo wyraźnie podkreślił, że „normalne“ to te stosunki między  oboma krajami nigdy nie były, nigdy nie mogą stać się „normalne“, zawsze będą i muszą pozostać bardzo wyjątkowe.

Lammert przypomniał, że Niemcy ponoszą historycznie uzasadnioną szczególną odpowiedzialność za istnienie i bezpieczeństwo Izraela.

Z kolei Marszałek Knesetu wspomniał,że Niemcy i Izrael od 55 lat są połączone wspólnymi wartościami i zainteresowaniami,istnieje ożywiona wymiana społeczna, kulturalna, naukowa i gospodarcza, a parlamenty obu krajów współpracują intensywniej, niż z innymi.

Przewodniczący Knesetu  Yuli-Yoel Edelstein, dodał w swoim przemówieniu, że „przyjaźnie są darem, do których nie ma pretensji”!

Podkreśłił,że Niemicy i Izrael, połączone nie tylko bezprecedensową przeszłością, ale także wspólnymi wartościami, dziś mają także te same interesy i to jest wielkie osiągnięcie młodego pokolenia.

Marszałek   Edelstein mówił w Fundacji Adenauera  także o specyfice  przyjaźni niemiecko-izraelskiej i potrzebie lepszych stosunków z Unią Europejską.

Przedstawił Izrael jako kraj w niestabilnym regionie, mogący wytrzymać kryzysy i konflikty, wojny i ataki terrorystyczne, ale co najważniejsze  „nie odrzucający demokracji“ i dodał : ”chcemy dać przykład, jak przezwyciężyć trudne okoliczności bez schodzenia z dróg podstawowych wartości“.

Omówił  relacje z Niemcami i  pragnienie zacieśnienia współpracy w zakresie wspólnych projektów oraz wyraził nadzieję na lepszą współpracę z UE  w trakcie tegorocznej niemieckiej prezydencji. 

Podkeśłił znaczenie  nowoczesnych  technologii i mediów społecznościowych, ale też osobistych relacji między  młodymi  ludźmi z obu krajów.

Warto przypomnieć, że  niedawno prezydenci Niemiec i Izraela, wraz z wysokimi rangą politykami i ocalałymi z Holokaustu, upamiętnili 75 rocznicę wyzwolenie obozu zagłady Aauschwitz –Birkenau.

Po przemówieniach, dr Michaelem Borchard, szef służb naukowych i były szef biura fundacji Adenauer w Jerozolimie,  zaprosił pana Marszałka Izraela oraz dwoje doktorantów , panią Meyrav Levy i pana Jakoba Landwera, do dyskusji.

Omawiano kwestie związane z bezpieczeństwem, zmianami klimatu i migracją .Prelegenci zaznaczyli , że  pomimo trudnych rozmów ze względu na różne stanowiska w konflikcie palestyńskim lub kryzysie irańskim, Bruksela i Jerozolima mogłyby na przykład razem współpracować w zakresie ochrony klimatu, to jednak wymaga pragmatycznych relacji, a nie sporów z UE.

Po panelu dyskusyjnym organizator zaprosił prelegentów i  gości na smaczny poczęstunek oraz dalsze kuluarowe rozmowy.

Józef Galiński

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles