back to top
10.8 C
Berlin
Samstag, Oktober 12, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

Rosja – Chiny: Wschodzący sojusz czy wieczny rywal?

WeltweitBeiträge aus PolenRosja - Chiny: Wschodzący sojusz czy wieczny rywal?

Fundacja Konrada Adenauera zorganizowała dnia 14.01.20 w Berlinie bardzo interesujący panel dyskusyjny na temat:” Rosja – Chiny: Wschodzący sojusz czy wieczny rywal?” Zaproszeni zostali do dyskusji wybitni znawcy stosunków rosyjsko-chińskich pani z Francji dr Valérie Niquet, pracownik naukowy z Fundacji Badań Strategicznych,pan Barry Pavel wiceprezes i dyrektor Scowcroft Center for Strategy and Security Rada Atlantycka oraz dr Johann Wadephul wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU / CSU. Moderował dyskusję z prelegentami i publicznością pan Frank Priess, zastępca kierownika z Departamentu Współpracy Europejskiej i Międzynarodowej, fundacji Konrada Adenauera. Każdy z uczestników w ok.10-cio minutowej prelekcji przedstawił swój punk widzenia odnośnie stosunków rosyjsko-chińskich, a potem nastąpiła dyskusja. Prelegenci odpowiadali na pytania moderatora i zadawane od publiczności.

Warto zaznaczyć, że zauważa się intensyfikację współpracy między Moskwą i Pekinem od 2014 roku, o czym świadczą liczne wspólne projekty np. w dziedzinie technologii i rozwój 5G , rosnący wolumen obrotu, rosnące dostawy energii i liczne projekty gospodarcze oraz częste spotkania dwustronne przywódców krajów Rosji prezydenta Władimira Putina i prezydenta Xi Jinpinga z Chin, od 2013 roku 30 spotkań, mogą świadczyć o możliwym nowym sojuszu .Oba kraje nie są oazą demokracji a raczej bliżej im do totalitarnych rządów. Chiny nie potępiły aneksji Krymu przez satrapę Putina tak jak kraje UE i USA jak i nie potępiają wojny w Donbasie. Dodatkowo Rosja wykorzystuje dla swoich niecnych celów spór handlowy między Pekinem a Waszyngtonem.

Mogą być poczytane za zagrożeniem dla UE i USA wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Chin ,np. te na Bałtyku o czym wspomniał pan dr Johann Wadephul. Prelegenci raczej byli skłonni do tezy, że ustanowienie strategicznego sojuszu między Republiką Ludową Chin a Rosją jest mało prawdopodobne. Warto przypomnieć zatarg Chińskiej Republiki Ludowej i ZSRR, wzięli się za kudły, konflikt nad Ussuri od 23.01.1969, jak wcześniej Hitler że Stalinem. Podkreślano wagę strategicznego sojuszu między krajami UE i Stanami Zjednoczonymi .W II półroczu 2020 roku gdy prezydencję w UE obejmą Niemcy zapewne dojdzie do szerszej dyskusji o stosunkach UE i Chiny zaznaczył poseł do Bundestagu dr Wadephul. Należą się podziękowania dla organizatorów tego bardzo ciekawego spotkania .Właśnie w rozmowach kuluarowych przy smacznym poczęstunku zaproszeni goście jak prelegenci wymienili się dodatkowymi spostrzeżeniami na ten interesujący temat panelowy.

Józef Galiński

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles