Fundacja Konrada Adenauera zorganizowała dnia 14.01.20 w Berlinie bardzo interesujący panel dyskusyjny na temat:” Rosja – Chiny: Wschodzący sojusz czy wieczny rywal?” Zaproszeni zostali do dyskusji wybitni znawcy stosunków rosyjsko-chińskich pani z Francji dr Valérie Niquet, pracownik naukowy z Fundacji Badań Strategicznych,pan Barry Pavel wiceprezes i dyrektor Scowcroft Center for Strategy and Security Rada Atlantycka oraz dr Johann Wadephul wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU / CSU. Moderował dyskusję z prelegentami i publicznością pan Frank Priess, zastępca kierownika z Departamentu Współpracy Europejskiej i Międzynarodowej, fundacji Konrada Adenauera. Każdy z uczestników w ok.10-cio minutowej prelekcji przedstawił swój punk widzenia odnośnie stosunków rosyjsko-chińskich, a potem nastąpiła dyskusja. Prelegenci odpowiadali na pytania moderatora i zadawane od publiczności.
Warto zaznaczyć, że zauważa się intensyfikację współpracy między Moskwą i Pekinem od 2014 roku, o czym świadczą liczne wspólne projekty np. w dziedzinie technologii i rozwój 5G , rosnący wolumen obrotu, rosnące dostawy energii i liczne projekty gospodarcze oraz częste spotkania dwustronne przywódców krajów Rosji prezydenta Władimira Putina i prezydenta Xi Jinpinga z Chin, od 2013 roku 30 spotkań, mogą świadczyć o możliwym nowym sojuszu .Oba kraje nie są oazą demokracji a raczej bliżej im do totalitarnych rządów. Chiny nie potępiły aneksji Krymu przez satrapę Putina tak jak kraje UE i USA jak i nie potępiają wojny w Donbasie. Dodatkowo Rosja wykorzystuje dla swoich niecnych celów spór handlowy między Pekinem a Waszyngtonem.
Mogą być poczytane za zagrożeniem dla UE i USA wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Chin ,np. te na Bałtyku o czym wspomniał pan dr Johann Wadephul. Prelegenci raczej byli skłonni do tezy, że ustanowienie strategicznego sojuszu między Republiką Ludową Chin a Rosją jest mało prawdopodobne. Warto przypomnieć zatarg Chińskiej Republiki Ludowej i ZSRR, wzięli się za kudły, konflikt nad Ussuri od 23.01.1969, jak wcześniej Hitler że Stalinem. Podkreślano wagę strategicznego sojuszu między krajami UE i Stanami Zjednoczonymi .W II półroczu 2020 roku gdy prezydencję w UE obejmą Niemcy zapewne dojdzie do szerszej dyskusji o stosunkach UE i Chiny zaznaczył poseł do Bundestagu dr Wadephul. Należą się podziękowania dla organizatorów tego bardzo ciekawego spotkania .Właśnie w rozmowach kuluarowych przy smacznym poczęstunku zaproszeni goście jak prelegenci wymienili się dodatkowymi spostrzeżeniami na ten interesujący temat panelowy.
Józef Galiński