back to top
9.1 C
Berlin
Samstag, Oktober 5, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

Protest Irańczyków w Berlinie.

WeltweitBeiträge aus PolenProtest Irańczyków w Berlinie.

W Berlinie odbyła się kolejna demonstracja diaspory irańskiej tym razem przed Bramą Brandenburską przeciwko reżimowi mułłów w Iranie ,po straceniu dwójki demonstrantów.Przez Iran przetacza się fala demonstracji a przyczyna obecnych masowych protestów

w Iranie była śmierć 22-letniej irańskiej kurdyjki Mahsy Amini .Policja moralna aresztowała ją, ponieważ rzekomo nie przestrzegała obowiązkowych przepisów dotyczących noszenia chusty na głowie. Jednostka policji obyczajowej aresztowały młodą dziewczynę 13 września 2022 roku. Aresztowanie miało miejsce w rejonie stacji metra Shahid Haqqani w Teheranie, gdzie Mahsa Amini przebywała wraz ze swoim bratem Kiareshem. Według naocznych świadków została pobita w policyjnym  radiowozie, czemu władze Islamskiej Republiki IranuI( irańska rewolucja-rewolucja, która w 1979 roku doprowadziła do przekształcenia Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, w następstwie obalenia szacha Mohammada Rezy Pahlawiego)stanowczo zaprzeczyły. Kiedy jej brat zaczął protestować przed posterunkiem policji po aresztowaniu siostry , powiedziano mu, że siostra została aresztowana na „odprawę edukacyjną“ i zostanie zwolniona godzinę później. Tak się jednak nie stało,zamiast tego aresztowana została później zabrana karetką do szpitala Kasra z posterunku policji. Według policji moralnej doznała zawału serca i udaru mózgu podczas aresztowania. Jednak w mediach społecznościowych poinformowano, że policja obyczajowa  pobiła aresztowaną  po tym, jak ponoć opierała się aresztowaniu. Jej rodzina poinformowała, że Mahsa Amini nie miała żadnych problemów zdrowotnych. Według doniesień medialnych, brat Amini i inni słyszeli krzyki bitej dziewczyny podczas oczekiwania przed posterunkiem policji, a kobiety, które opuszczały posterunek policji powiedziały: „właśnie zabili tam kogoś“. Amini zapadła w śpiączkę i zmarła trzy dni po aresztowaniu na oddziale intensywnej terapii szpitala Kasra w Teheranie. Według półoficjalnej agencji informacyjnej Fars stało się to 16 września 2022.Tomografia komputerowa jej głowy pokazuje krwawienie, obrzęk mózgu i – wbrew oficjalnym danym władz irańskich  – złamanie kości.

Po śmierci niewinnej dziewczyny 19 września 2022 roku tysiące ludzi wyszło na ulice wTeheranie a także  w rodzinnej prowincji Amini,Kurdystanie. Według doniesień medialnych doszło do starć między siłami bezpieczeństwa a demonstrantami.Kurdyjska organizacja praw człowieka podała ,że pięć osób zginęło w wyniku strzelaniny policyjnej. Dalsze brutalne tłumienie protestów przy użyciu broni palnej zwiększyło liczbę zabitych cywilów do ponad 50 do 23 września 2022 roku. Tego samego dnia irańskie władze aresztowały m.in. fotoreportera, który dokumentował protesty oraz dziennikarza, który relacjonował sprawę Mahsy Amini.

12

Rząd USA nałożył sankcje na urzędników reżimu w Iranie. Niemiecki rząd zażądał, aby ONZ zbadała okoliczności śmierci dziewczyny. Niedziela 8.01.2023 roku,to kolejny dzień protestów  po śmierci Mahsa Amini w stolicy Teheranie i innych miastach Iranu,oraz wielu miastach Europy,demonstranci wyszli na ulice w solidarności z protestami przeciwko reżimowi mułłów w Iranie. Hasło protestów „Kobieta, życie, wolność“ ,“precz z dyktaturą mułłów “,“ precz z ambasadorem“ było wyraźnie wykrzykiwane przed Bramą Brandenburską. Śmierć Chameiniemu, śmierć dyktatorowi“: to jedno z haseł protestów w Iranie „Marg bar Chamenei“ – dosłownie przetłumaczone „Śmierć Chameneiego“ to „slogan polityczny“, a nie wiarygodne zagrożenie. Na wiecu przeciwko reżimowi mułłów w Iranie  demostranci w Berlinie wyraźnie żądają praw dla kobiet ,reform demokratycznych i co zaskakuje,widać protestujących młodych Irańczyków

16

,okrytych tęczowymi flagami. W poprzednich latach także odbywały się ogromne demonstracje w Iranie ,ale reżim mułłów zawsze je spacyfikował. Protesty mają trwać tak długo, aż upadnie reżim ajatollachów,na co się obecnie nie zanosi.

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles