back to top
13.1 C
Berlin
Donnerstag, Oktober 3, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

Polscy artyści w Berlinie-Polnische Künstler in Berlin.

WeltweitBeiträge aus PolenPolscy artyści w Berlinie-Polnische Künstler in Berlin.

 „Człowiek, który wychodzi z domu na obczyznę, ciągnie za sobą przez świat cały cieniutką, niewidzialną niteczkę. Jej początek przywiązany jest do drzwi rodzinnego domu, a nic odwija się jak z czerwonego kłębka. Czasem tylko śmierć przecina nożycami tę nitkę purpurową.“

Tym cytatem Karola Makuszyńskiego rozpoczął się w piątek 2.6.2023 niezwykle ciekawy koncert „Zwierzęce opowieści” podczas którego berlińska Polonia mogła cofnąć się w czasie do pełnego gwaru, humoru i splendoru okresu przedwojennych polskich kabaretów, a to za sprawą wykonanych tego wieczoru nastrojowych i zabawnych piosenek o tematyce „zwierzęcej”, pochodzących głównie z repertuaru działającego wówczas słynnego chóru Dana. Jednym z wieloletnich artystów tego chóru był późniejszy gwiazdor polskiej estrady Mieczysław Fogg. Piosenki te sworzone zostały przez najlepszych polskich twórców: teksty napisali tacy mistrzowie pióra jak Jan Brzechwa, Kornel Makuszyński czy Julian Tuwim, a muzykę skomponowali Hentryk Gold, Bronisław Kaper czy Fanny Gordon. Aranżerem i akompaniatorem chóru Dana był dyplomata i zarazem kompozytor Władysław Daniłowski.

W piątkowy wieczór usłyszeliśmy piosenki w nowych czterogłosowych wersjach, opracowanych przez Urszulę Borkowską. Wystąpili berlińscy śpiewacy: sopran Małgorzata Picz (Brandenburgisches Staatsorchester), alt Ewa Lopocz-Wardawy, bas Marek Picz (Deutsche Oper Berlin). Bardzo miłą niespodzianką był występ tenora Leszka Marciniaka, na co dzień członka słynnej polskiej grupy a cappella „Affabre Concinui”. Wokalistom towarzyszył mały zespół instrumentalny w składzie Heiko Kulenkampff (pianino), Dariusz Błaszkiewicz (skrzypce), Andrea Marcelli (perkusja) i Randall Nordstrom (kontrabas).

Publiczność bardzo ciepło przyjęla wykonania artystów, wzruszając się rozterkami miłosnymi kanarka, przysłuchując się mrocznym sekretom nietoperzy czy dzikim wrzaskom zwierząt w afrykańskiej dżungli. Największym powodzeniem cieszyły się zabawny „Koncert żab” z kumkaniem i rechotaniem żab, melancholijne tango o „Czarnym kocie” oraz zupełnie zwariowana wersja „Czerwonego Kapturka”.

2 be

Podczas koncertu zaprezentowała się także młodzieżowa grupa folklorystyczna „Krakowiacy”, która ubrana w polskie stroje ludowe żywiołowo wykonała trzy polskie tańce, za co została nagrodzona dużymi brawami. Dzięki moderacji prowadzonej w dwóch językach zarówno polscy, jak i niemieccy melomani mieli okazję poznać życiorysy przedwojennych twórców artystów, opowiedziano bowiem wiele angdot i ciekawostek z ich życia.

Projekt zorganizowało polonijne Stowarzyszenie Spotkań Międzykulturowych. Wsparcie finansowe zapewnił Pełnomocnik Rządu Niemieckiego do spraw Kultury i Mediów oraz Instytut Polski w Berlinie.

 

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles