W dniu 30.08.2020 w Szczecinie odbyły dwie podniosłe uroczystości,98 rocznica powołania Związku Polaków w Niemczech oraz 40.rocznica podpisania porozumień szczecińskich między strajkującymi robotnikami i butną władzą komunistyczną.Podniosłe uroczystości rozpoczęły się Eucharystią ,którą celebrowali w katedrze pw. św. Jakuba w intencji Klubów Rodła i zmarłych członków ZPwN z okazji 98. rocznicy powstania ZPwN oraz w intencji prześladowanych robotników ,antykomunistów ,czcigodny Ksiądz Proboszcz,Prałat Dariusz Knapik i Ksiądz Senior.Przejmującą homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz,podkreślając,że warto pamiętać i oddawać cześć ludziom walki o wolność i suwerenność Ojczyzny.Po Mszy św.pod tablicą śp.Patrona,dr Księdza Bolesława Domańskiego umieszczoną na ścianie katedry złożono wiązanki kwiatów i modlono się za duszę zmarłego ,bohaterskiego kapłana,byłego prezesa Związku Polaków w Niemczech.
Następnie uczestnicy pojechali pod Bramę Stoczni Szczecińskiej,gdzie odbywały się uroczystości obchodów 40.lecia podpisania porozumień pomiędzy strajkującymi stoczniowcami i przedstawicielami znienawidzonej komunistycznej władzy,przwiezionej w 1945 roku na czołgach zbrodniczej armii sowieckiej.W liście do uczestników uroczystości napisał Pan Prezydent-„ To była wolnościowa iskra i przepustka do wolnej Polski, bo komunistyczna władza po raz pierwszy ugięła się pod naciskiem żądań robotników. Mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych. Szczecin to jeden z kluczowych symboli społecznego protestu”.Dalej w liście Pan Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że to Szczecin był jednym z kluczowych symboli robotniczego protestu,przeciw komunistom,tutaj żył bardzo silny duch wolności i otwartości,związany z portowym charakterem Szczecina. Od 1970 roku krwawo stłumionych robotniczych protestów ,w społeczności szczecińskiej ciągle istniało zarzewie oporu wobec znienawidzonego przez Polaków systemu komunistycznego. List od Pana Prezydenta odczytała pani minister Halina Szymańska, szef Kancelarii prezydenta RP.Także Pan Premier Mateusz Morawiecki napisał list podkreślając , że sierpniowy pracowniczy zryw był iskrą, która rozpaliła wolnościowy płomień nadziei na przemiany w Polsce.
List odczytał Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W południe przed bramą stoczni zabrzmiały syreny,ponieważ w tym miejscu 40 lat temu podpisano porozumienia ,to tutaj strach zamienił się w nadzieję, zakończyły się strajki na Pomorzu Zachodnim.
Pan Przewodniczący Solidarności Piotr Duda podkreślił , że to związek obalił znienawidzony komunistyczny reżim w sposób pokojowy,modląc się pod krzyżem. Pan Przewodniczący „Solidarności” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek odczytał podpisane postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z komisją rządową na podstawie których później powstawały struktury samorządnych związków zawodowych Solidarność. Wieńce i wiązanki kwiatów przed solidarnościowym krzyżem i tablicą poległych w grudniu 1970 roku złożyły przybyłe delegacje parlamentarzystów, władz Szczecina ,opozycjoniści z czasów PRL-u i delegacja z Niemiec złożona z członków Klubów Rodło/GP oraz dzałacza CDU i jego Małżonki.Następnie klubowicze Rodło /GP udali się przed pomnik-obelisk na Placu Rodła w Szczecinie,gdzie złożyli wiązanki kwiatów i odśpiewali Rotę.Na uczestników uroczystości w restauracji Sorrento czekała obsługa z przygotowanym smacznym obiadem i napojami chłodzącymi.
https://szczecin.tvp.pl/…/szczecinskie-obchody-40-rocznicy-…
Józef Galiński