W dniu 16.11.2019. odbyły się uroczystości żałobne w Miejscu Pamięci i Muzeum Sachsenhausen(Oranienburg).Rozpoczęły się o godz. 11:30 Mszą Świętą Polową pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego,celebrowaną w baraku byłego niemieckiego-nazistowskiego obozu zagłady Sachsenhausen.
Uroczystości odbyły się w ramach : „Wyprawy Akademickiej „Śladami Sonderaktion Krakau – in memoriam prof. Andrzeja Małeckiego”. Celem Wyprawy było uczczenie 80. rocznicy podstępnego uwięzienia w dniu 6.11.1939 roku 183 Profesorów krakowskich uczelni i wywiezienia ich przez Niemców w dniu 9.11.1939 roku do obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau-organizatorem było Stowarzyszenie „NE CEDAT ACADEMIA” wraz z Pionem Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie“.
Przed tablicą poświęconą prześladowanym Profesorom krakowskim po modlitwie i złożeniu wieńców, wcześniej klubowicze Rodła zapalili znicz, JE Ks. Arcybiskup stojąc obok klubowiczki Zofii przypomniał martyrologię członków Mniejszości Polskiej spod znaku Rodła w III Rzeszy Niemieckiej .Podziękował przybyłym członkom Klubu Rodła(GP B-B).Oddali hołd bohaterowi, walki o wolną Polskę śp.. generałowi Stefanowi „Grot“ Roweckiemu dowódcy AK zdradzonego w 1943 roku przez agentów, komunistycznych pachołków wysługujących się gestapo w Warszawie, wspólnie z JE Ks. Arcybiskupem członkowie klubu Rodło.
„Nie przewidział “ tego hołdu dla śp. generała wysłannik byłego TW Wolfganga obecnego ambasadora RP w Berlinie., ale dostrzegł ten nietakt JE Ks. Arcybiskup. To zrozumiałe,gdy zauważy się, kto gestapowcom w 1943 roku zdradził mieszkanie dowódcy AK.
Przemawiający przed rozpoczęciem Mszy św. nie powitał wicedyrektor Muzeum Pamięci panią dr. Astrid Ley, ale nie zapomniał powitać innych gości w tym konsula generalnego Piotra .G., tego samego co w dniu 1.11.19 nawet kwiatka ani znicza nie przyniósł do celi straceń w muzeum na Plötzensee ,Hüttigpfad 16 w Berlinie „.
Zaginęła“ wiązanka kwiatów z szarfami KGP i klubów Rodło złożona w dniu 9.11.19 przy Panu Prezydencie RP Andrzeju Dudzie a pojawiła się na tym miejscu inna wiązanka,zapewne koleżkowie byłego TW Wolfganga podmienili wiązanki po uroczystości. Pozostałe dwie takie same wiązanki jak ta „zaginiona“ pod pomnikiem śp. generała „Grota“ i przed tablicą rozstrzelanych 33 Polaków nadal o dziwo się znajdowały.
Józef Galiński