Młodzież z województwa lubuskiego sąsiadującego z Niemcami wzięła udział w debacie organizowanej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Badania i spotkania, czyli projekt zatytułowany „My nie chcemy stąd wyjeżdżać“ zorganizowało Stowarzyszenie ,,Matecznik Pomocniczości i Dobroci“, które w ramach projektów Erasmus + podjęło temat wyludnienia regionu. Przedsięwzięciu patronował poseł Jacek Kurzępa, z wykształcenia socjolog.
Uczniowie lubuskich szkół dyskutowali o swojej przyszłości na Ziemi Lubuskiej. Poruszono tematy związane z potrzebami młodych, edukacją oraz życiem kulturalnym. Debata była bardzo gorąca, ponieważ młodzi ludzie mieli możliwość zadawania pytań włodarzom lubuskich miast o dalszy rozwój miejscowości, w których mieszkają lub w przyszłości chcieliby zamieszkać. Celem tego spotkania było zwrócenie uwagi na atuty i słabości regionu oraz poznanie opinii młodzieży na temat osiedlenia się na stałe i podjęcia pracy w województwie lubuskim. Uczniowie szkół mówili o tym, co sprawia, że chcą tu zostać lub wyjechać.
Poruszono wiele wątków, m.in. o dobrej lokalizacji pozwalającej na wymianę towarów i usług z sąsiadującymi Niemcami, o licznych jeziorach i lasach, co przyciąga turystów z Polski i zagranicy, a przede wszystkim amatorów spływów kajakowych czy żeglarstwa, a także stanowi raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Natomiast słabością regionu okazała się źle funkcjonująca komunikacja PKP i PKS, ponieważ wiele osób z małych miejscowości ma trudności z dojazdem do szkoły i pracy, co przyczynia się do ograniczeń w codziennym życiu.
W województwie lubuskim nie ma ogromnych, hałaśliwych miast, głównymi centrami miejskimi są: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, gdzie znajduje się szeroki wachlarz sklepów i usług, zabytków, ośrodków kultury a przede wszystkim istnieje wiele możliwości edukacyjnych od przedszkola aż po szkoły wyższe.
Ponadto w Lubuskiem znajduje się sporo średniej wielkości miast, którym niczego nie brakuje do życia, takich jak Świebodzin, Sulechów, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól czy Żary. Niestety w dyskusji uczniowie zwracali uwagę na brak wystarczającej infrastruktury i miejsc zachęcających młodych do społecznych aktywności poza własnym domem. Zaproszeni goście – poseł, burmistrz, wójt, profesorzy uczelni – przedstawiali młodzieży wiele rozwiązań i możliwości rozwoju na uczelniach zielonogórskich, a także w podjęciu pracy zawodowej i naukowej oraz odpowiadali na liczne pytania związane ze wzrostem szans zdobycia zatrudnienia w regionie, zachęcając tym młodzież do pozostania w województwie lubuskim.
Na zakończenie debaty zorganizowano konkurs wiedzy o Ziemi Lubuskiej, gdzie uczniowie dzięki wykazanej wiedzy otrzymali atrakcyjne nagrody.