back to top
4.8 C
Berlin
Samstag, Oktober 12, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

WeltweitBeiträge aus PolenKOPALNIA SOLI W WIELICZCE

Historia Kopalni soli w Wieliczce, leżącej na terenie południowej Polski blisko Krakowa sięga średniowiecza. Wtedy sól wydobywano ze słonych źródeł przy pomocy metody warzelniczej, to jest przez odparowywanie wody. To wtedy natrafiono tam na ogromne złoża soli i zaczęto je wydobywać.

W tamych czasach sól była bardzo cennym produktem. Używano ją przede wszystkim do konserwacji mięsa, garbowania skór, a także do produkcji prochu strzelniczego.

W latach osiemdziesiątych XIII wieku wybudowano w Wieliczce szyb Goryszewskiego, a pod koniec tego wieku powstało przedsiębiorstwo zwane Żupami krakowskimi. Największy rozkwit tego przedsiębiorstwa był od XVI do połowy XVII wieku. W tym czasie sól wydobywano aż z trzech poziomów i powstało wtedy osiem szybów. Jeden z nich, szyb Daniłowicza służy dzisiaj do obsługi ruchu turystycznego. Żupy krakowskie istniały przez prawie 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku doszło do rozdzielenia Żup krakowskich na Żupe w Wieliczce (Kopalnia soli Wieliczka) i Żupa w Bochni (Kopalnia soli Bochnia).

W drugiej połowie XVII wieku z powodu złego zarządzania kopalnią nastąpił jej upadek. Dopiero w XVIII wieku kopalnia odżyła ponownie dzięki specjalistom niemieckim z Saksonii.

W latach 1772 – 1918 nastąpił ogromny rozwój kopalni i w tym czasie powstała też pierwsza trasa turystyczna.

Potem znowu z powodu nadmiernej eksploatacji i poważnych zaniedbań pogorszył się stan kopalni. Do tego doszła II wojna światowa. Po wojnie chciano nawet kopalnię zatopić. W roku 1996 zaprzestano całkowitej eksploatacji soli w kopalni.

Zabytkowa Kopalnia soli w Wieliczce należy do najbardziej znanych tego typu obiektów turystycznych nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. W roku 1978 Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana przez UNESCO na Pierwszą Międzynarodową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.

Oto fragment tego wpisu: „ Zabytkowa Kopalnia soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej orginalne wyrobiska, chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki, o łącznej długości około 300 km usytuowane na 9 poziomach, sięgających głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.”

To trzeba koniecznie widzieć i przeżyc. Doskonale zachowane wyrobiska górnicze, duże komory z potężnymi drewnianymi obudowami. Przepiękne, nie do opisania podziemne korytarze ze wspaniałym wystrojem. Liczne urokliwe podziemne jeziorka i ślady robót górniczych oraz stare maszyny służące do transportu soli i różne urządzenia kopalnicze. W tym jedyna na świecie kolekcja drewnianych maszyn , tzw. kieratów, służących do transportu pionowego.Zachowane ślady prac górniczych obrazujące zmaganie się ludzi z podziemnym żywiołem . Ukazują nam pracę górników, ich pasje i wierzenia. Podziwiać to można w postaci niezliczonych rzeźb i płaskorzeźb solnych. Przede wszystkim zjawiska przyrodnicze związane z wydobywaniem soli od czasów średniowiecza aż do naszych czasów. Poza tym dużą wartość historyczną stanowią tam ogromne zbiory archiwalne z bogatą kartografią górniczą.

Te wszystkie wspaniałe obiekty udostępnione są dla zwiedzających w formie podziemnej trasy turystycznej liczącej 2 km długości. Prowadzi ona od szybu Daniłowicza z poziomu pierwszego na poziom trzeci oraz przedstawia obszerną ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich.

Szczególnie godną uwagi jest komora świętej Kingi. Jest to największa i najbogatsza pod względem wyposażenia kaplica w kopalni wielickiej. Zostala założona w 1896 roku i jest prawdziwą perłą artystyczną godną obejrzenia. Na koniec tych wspaniałych wrażeń można odpocząć w kompleksie komór na głębokości 125 m pod ziemią.Jest tam lecznicze powietrze szczególnie zalecane dla ludzi cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych. Poza tym można jeszcze skorzystać pod ziemią z znajdujących się tam sklepów, restauracji i poczty.

Na koniec jeszcze zaproszenie na targi turystyczne do Berlina ITB Berlin Messe w dniach od 4 do 8 marca 2015roku. W polskiej hali nr 15 można odwiedzić stanowisko z Kopalni soli Wieliczka i zasięgnąć więcej informacji na ten temat.

Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z materiałów dostępnych w internecie.

Janusz Mrozek

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles