Jaskinia Raj to największa atrakcja turystyczna w Górach Świętokrzyckich i najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Odkryta została w 1963 roku przypadkowo przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Po dokładnych badaniach i przygotowaniach oddana została do zwiedzania w roku 1972. Korytarze jaskini powstały około 150 milionów lat temu. Zamieszkiwana była przez neandertalczyków. Na ścianach jaskini wytworzyły się orginalne nacieki, króre robią ogromne wrażenie na zwiedzających.
Jaskinia Raj to wapienna jaskinia leżąca na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego , 11 km na południowy zachód od Kielc. Odkryta została w roku 1963 przez mieszkańców okolicznych wsi podczas wydobywania kamieni do celów budowlanych. Z braku zabezpieczenia początkowo wiele form naciekowych niestety uległo zniszczeniu. W roku 1964 rozpoczęto specjalistyczne badania. Jednak niekontrolowane zwiedzanie jaskini przyczyniło sie do kolejnych zniszczeń. Dopiero w 1966 roku udostępniono jaskinię do publicznego zwiedzania. Równocześnie przeprowadzono wiele prac górniczych. Wykonano niezbędne zabezpieczenia, chodniki i szyby wentylacyjne. W roku 1968 uznano jaskinię za rezerwat przyrody. W latach 1968 do 1972 trwały dalsze prace przygotowujące jaskinię do celów turystycznych. Zainstalowano oświetlenie elektryczne. Ostatecznie w 1972 roku udostępniono jaskinię do zwiedzania pod kierunkiem przewodnika.
Jaskinia Raj to największa jaskinia w Polsce. Znajdują się w niej nacieki skalne o różnorodnych kształtach. Te zwisające z góry to stalaktyty, a wyrastające z dołu do góry to stalagmity. Na ścianach jaskini są przepiękne różnego rodzaju nacieki. Długość jaskini wynosi 240 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura plus 9 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 95%. Korytarze jaskini powstały około 350 milionów lat temu.
W trzeciorzędzie i czwartorzędzie jaskinia powiększała się. Na podstawie przeprowadzonych badań znaleziono w jaskini ślady obecności człowieka sprzed 50 i 60 tysięcy lat i szkielety różnych zwierząt. Szatę naciekową jaskini uchroniło to , że w ostatnich tysiącach lat wejście do niej było zasypane. Wejście do jaskini poprzedzone jest przez przygotowany chodnik o długości 21 metrów. Trasa do zwiedzania prowadzi przez Komorę Wstępną i Komorę Złomisk. Dalej przez sztucznie przekopany chodnik do Sali Kolumnowej.
Najbogatsza w nacieki jest tzw. Sala Stalaktykowa, skąd potem przejść można przez Salę Wysoką i Komorę Wstępną do pawilonu muzealnego, który jest ostatnim etapem zwiedzania. Długość trasy turystycznej do zwiedzania wynosi 180 metrów i trwa około 45 minut. Jaskinia Raj otwarta jest dla zwiedzających od stycznia do listopada w godzinach od 10 do 17, oprócz poniedziałków. Oglądać można jaskinię tylko pod opieką przewodnika w grupach nie większych niż 15 osób. Zwiedzenie jaskini Raj jest przepięknym przeżyciem i dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Krystyna Rodowicz-Jamrog
Wiadomości do artykułu pochodzą z internetu