Co dwa lata cały kolejowy świat spotyka się w Berlinie na Międzynarodowych Targach Technologii Transportu, czyli na InnoTrans Berlin. Targi te są największym świętem kolejnictwa w naszych czasach. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w dniach od 20 do 25 września 2016 roku. W zakres imprezy wchodził przede wszystkim transport szynowy i wszystko związane z transportem kolejowym.
InnoTrans to największe na świecie targi poświęcone transportowi szynowemu. Odbywały się w historycznym czasie dla branży transportowej. Z jednej strony branża kolejowa rośnie i rozwija się, zwłaszcza w Europie Zachodniej i w Afryce. Z drugiej jednak strony strony rynek usług transportowych staje się coraz mniej dostępny dla producentów europejskich w krajach azjatyckich. W zakres imprezy wchodziły przede wszystkim pojazdy szynowe i wszystko związane z transportem kolejowym. Części, serwis i konserwacja pojazdów kolejowych, wyposażenie wnętrz pojazdów, autobusy miejskie i dalekobieżne oraz tramwaje. Także systemy informacyjne, sterowanie ruchem kolejowym, logistyka transportu pasażerskiego i towarowego. Poza tym też maszyny budowlane, różne systemy bezpieczeństwa, oświetlenia i wentylacji.
Przede wszystkim targi pokazały wykorzystanie nowoczesnych technologii i dlatego osobna część targów poświęcona była przyszłości tego transportu. Właśnie ta część wzbudzała największe zainteresowanie zwiedzających targi.
Ważnym tematem części infrastrukturalnej targów były tunele, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie w komunikacji kolejowej.
Zwiedzanie targów podzielone było na dwa etapy. W pierwszej części targów, w dniach od 20 do 23 września uczestniczyli tylko specjaliści z branży transportowej. Druga część od 24 do 25 września przeznaczona była dla publiczności, która zwiedzała zwłaszcza tereny szynowe targów na wolnym powietrzu. Ta część targów cieszyła się największym zainteresowaniem zwiedzających. Na zewnątrz na torach wystawiono aż 127 pojazdów szynowych, pociagi, lokomotywy, wagony. tramwaje i samochody potrafiące jeździć po szynach.
Targi były też miejscem spotkań różnych producentów, przedstawicieli publicznych i prywatnych przedsiębiorstw komunikacyjnych, a także zagorzałych pasjonatów kolejnictwa.
Targi InnoTrans Berlin stale się rozwijają. Poprzednie dziesiąte targi jubileuszowe w roku 2014 były rekordowe. Jednak w roku 2016 wszelkie rekordy zostały pobite.
Powierzchnia wystawiennicza wyniosła 103 409 m kw.
Liczba wystawców 2955 z 60 krajów, w tym 80 firm z Polski. Po raz pierwszy w targach InnoTrans Berlin 2016 roku pojawiły się firmy z Egiptu, Armenii, Azerbajdżanu, Wietnamu, Tajlandii i Honkongu.
Liczba zwiedzających specjalistów z branży wyniosła 244 470 ze 140 państw świata, z tego było 60 % spoza Niemiec.
Światowych premier wszystkich produktów było 149.
Na wystawie zewnętrznej prezentowało się 127 pojazdów.
Zainteresowaniem czekamy na następne targi InnoTrans Berlin, które odbędą się w dniach od 18 do 21 września 2018 roku.