Ukraińscy patrioci i solidaryzujący z nimi klubowicze GP B-B wraz z Berlińczykami zorganizowali 28 lutego 2020 roku demonstrację przeciwko Rosji Putina, informującą o zajęciu przed sześciu laty po ucieczce prezydenta Wiktora Janukowycza z Kijowa do Rosji ( demonstracje na Majdanie), przez Federację Rosyjską ukraińskiego Krymu, o rozpętaniu wojny w Donbasie i o prześladowaniach Tatarów Krymskich oraz ludności ukraińskiej przez terrorystów Putina.
Przy okazji przypomniano losy rodzin tatarskich wywiezionych przez Sowietów w operacji deportacyjnej rozpoczętej 18maja 1944 roku na rozkaz zbrodniarza Stalina.
Wysiedlenie Tatarów z Krymu miało być zbiorową karą dla narodu za domniemaną współpracę z hitlerowcami jaka ponoć miała miejsce w czasie II wojny światowej.
W czasie akcji od 18 do 20 maja 1944 roku wywieziono z Krymu ok.200tyś. Tatarów.
Sowiecka akcja wysiedleńcza cechowała się niezwykłą brutalnością. Wywiezieniu towarzyszyła konfiskata całego mienia nieruchomego i większości ruchomego. Wskutek warunków transportu(bydlęce wagony) i osiedlenia w miejscach zesłania zmarło do końca 1949 około 120 tyś.Tatarów krymskich.
Śmiertelność wysiedlanych podczas transportu i pierwszych kilku lat osiedlenia w nowym miejscu była bardzo wysoka i wynosiła blisko 50%. Teoretycznie w 1967 roku władze ZSRR uznały, że oskarżenie całego narodu krymsko tatarskiego o współpracę z Niemcami powinno być cofnięte (postanowienie Rady Najwyższej z 5 IX 1967), a Tatarzy krymscy mają prawo osiedlać się na terenie całego państwa , jednak w praktyce opuszczenie rejonu zesłania pozostawało utrudnione, a powrót na Krym był niedozwolony aż do czasu upadku ZSRR. W dniu 12 listopada 2015 Rada Najwyższa Ukrainy uznała deportację Tatarów krymskich za ludobójstwo. Po zajęciu Krymu przez siepaczy Putina w lutym 2014 roku represje ponownie dotknęły ludność tatarską i Ukraińców .
Poprzez manifestację w centrum Berlina, na placu Hardenbergplatz-der Bahnhof Berlin Zoologischer Garten-Bahnhof Zoo,demonstranci dobitnie wyrazili sprzeciw wobec napaści Rosji na Ukrainę -czyli wojnie w Donbasie ,bezprawnej od sześciu lat okupacji ukraińskiego Krymu i prześladowaniu ludności tatarskiej i ukraińskiej przez separatystów i władze Federacji Rosyjskiej.
Manifestanci wznosili transparenty oraz flagi Ukrainy, Polski ,Niemiec ,skandowali hasła antyputinowskie i pro ukraińskie, wygłosili apele w j. angielskim, niemieckim ,polskim i ukraińskim.
Wielu mieszkańców Berlina i turystów wychodząc z dworca kolejowego, popularnego Dworca ZOO, z zainteresowaniem obserwowało protestujących i wyrażało poparcie dla ich haseł ,nagrywając telefonami komórkowymi przebieg demonstracji.
Józef Galiński