W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2018 roku odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Klubowicze GP zapalili dwa znicze biały i czerwony na cmentarzu pod Krzyżem, zanim Pan Ambasador wygłosił przemówienie w języku niemieckim.
Niestety nie było powitania w języku polskim ani nie było przedstawienia poczt sztandarowych,także nie przedstawiano ,kto właśnie składa wieńce lub wiązanki kwiatów.W uroczystości wzięli udział oraz złożyli wieńce przedstawicele władz politycznych z Niemiec .Na tę wzniosłą uroczystość przybyli przedstawiciele attachatów wojskowych różnych krajów,członkowie Klubów Gazety Polskiej ,Klubów Rodło oraz środowisk kombatanckich i polonijnych.Przedstawiciele Gazety Polskiej i Klubów Rodła w tym potomkowie byłej Mniejszości Polskiej w Niemczech nie zostali zaproszeni na poczęstunek do ambasady po uroczystym złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów. Wyglądało na to jakby impreza za drzwiami ambasady miała charakter dla wybranych. Goście ,Rodłacy z Polski nie dość że nie byli powitani w języku polskim to de facto nimi wzgardził pan Konsul ,współorganizator tego wydarzenia.Pomimo próśb członkiń klubu GP nie zaprosił pan Konsul tych starszych klubowiczów Rodła do ambasady na obiad.Oczywiście klubowicze GP B-B ugościli przedstawicieli Klubu Rodło Ziemi Babimojskiej ,dwoje przeżyło gehennę II Wojny,zaprosili ich na obiad do pięknej włoskiej restauracji . Warto w tym miejscu podkreślić , iż były to osoby w podeszłym wieku.
Czekały około 30 minut by porozmawiać z panem Konsulem, który stwierdził że attache wojskowy zaprosił jedynie wojskowych uczestników na poczęstunek do pomieszczeń ambasady , pomimo słów wygłoszonych przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego na polskim Westerplatte „bądźmy razem”. Trzeba zaznaczyć, iż Klub Gazety Polskiej Berlin Brandenburg złożył w terminie projekt w tej sprawie do konsulatu, aby ugościć zaproszonych potomków byłej Mniejszości Polskiej w Niemczech .Należy zadać pytanie,kto jest odpowiedzialny za ten nietakt?Podobny skandal wydarzył się w dniu 8 maja 2018 roku,zakończenie wojny z Niemcami,także potomkowie byłej Mniejszości Polskiej w Niemczech,obecnie członkowie Klubu Rodło nie zostali zaproszeni do ambasady na poczęstunek.Zauważyliśmy, że na pięciu polskich pomnikach upamiętniających poległych polskich żołnierzy – lotników jest znak orła lecz brakuje krzyży.Mamy nadzieję,że pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej w Berlinie postarają się,aby na pięciu mogiłach polskich bohaterów II Wojny krzyże się znalazły!
„II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945), jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią[1]. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50[2] do 78[3] milionów ludzi.
Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – atak Niemiec na Polskę oraz od 17.09.1939 najazdem pomocniczym Niemcom przez ZSRR na Polskę. 3 września przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy historycy za początek wojny światowej uznają wojnę chińsko-japońską, rozpoczętą 7 lipca 1937 roku najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 roku konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej i aktualnie rosyjskiej używane jest pojęcie wielkiej wojny ojczyźnianej – rozpoczęła się ona 22 czerwca 1941 atakiem niemieckim, a zakończyła w dniu 9 maja 1945. Formalnie Stany Zjednoczone wojnę rozpoczęły 7 grudnia 1941 w wyniku japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej Pearl Harbor na wyspie Oʻahu.”
Źródło:Wikipedia: