back to top
10.8 C
Berlin
Samstag, Oktober 12, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

Berlin,1.09.2018.-Brytyjski Cmentarz Wojenny.

WeltweitBeiträge aus PolenBerlin,1.09.2018.-Brytyjski Cmentarz Wojenny.

W  79. rocznicę wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2018 roku odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Klubowicze GP zapalili dwa znicze biały i czerwony na cmentarzu pod Krzyżem, zanim Pan Ambasador wygłosił przemówienie w języku niemieckim.

Niestety nie było powitania w języku polskim ani nie było przedstawienia poczt sztandarowych,także nie przedstawiano ,kto właśnie składa wieńce lub wiązanki kwiatów.W uroczystości wzięli udział oraz złożyli wieńce przedstawicele władz politycznych z Niemiec .Na tę wzniosłą uroczystość przybyli przedstawiciele attachatów wojskowych różnych krajów,członkowie Klubów Gazety Polskiej ,Klubów Rodło oraz środowisk kombatanckich i polonijnych.Przedstawiciele Gazety Polskiej i Klubów Rodła w tym potomkowie byłej Mniejszości Polskiej w Niemczech nie zostali zaproszeni na poczęstunek do ambasady po uroczystym złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów. Wyglądało na to jakby impreza za drzwiami ambasady miała charakter dla wybranych. Goście ,Rodłacy z Polski nie dość że nie byli powitani w języku polskim to de facto nimi wzgardził pan Konsul ,współorganizator tego wydarzenia.Pomimo próśb członkiń klubu GP nie zaprosił pan Konsul tych starszych klubowiczów Rodła do ambasady na obiad.Oczywiście klubowicze GP B-B ugościli przedstawicieli Klubu Rodło Ziemi Babimojskiej ,dwoje przeżyło gehennę II Wojny,zaprosili ich na obiad do pięknej włoskiej restauracji . Warto w tym miejscu podkreślić , iż były to osoby w podeszłym wieku.

Czekały około 30 minut by porozmawiać z panem Konsulem, który stwierdził że attache wojskowy zaprosił jedynie wojskowych uczestników na poczęstunek do pomieszczeń ambasady , pomimo słów wygłoszonych przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego na polskim Westerplatte „bądźmy razem”. Trzeba zaznaczyć, iż Klub Gazety Polskiej Berlin Brandenburg złożył w terminie projekt w tej sprawie do konsulatu, aby ugościć zaproszonych potomków byłej Mniejszości Polskiej w Niemczech .Należy zadać pytanie,kto jest odpowiedzialny za ten nietakt?Podobny skandal wydarzył się w dniu 8 maja 2018 roku,zakończenie wojny z Niemcami,także potomkowie byłej Mniejszości Polskiej w Niemczech,obecnie członkowie Klubu Rodło nie zostali zaproszeni do ambasady na poczęstunek.Zauważyliśmy, że na pięciu polskich pomnikach upamiętniających poległych polskich żołnierzy – lotników jest znak orła lecz brakuje krzyży.Mamy nadzieję,że pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej w Berlinie postarają się,aby na pięciu mogiłach polskich bohaterów II Wojny krzyże się znalazły!

DSCI1168

„II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945), jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią[1]. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50[2] do 78[3] milionów ludzi.

DSCI1212 1

Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – atak Niemiec na Polskę oraz od 17.09.1939 najazdem pomocniczym Niemcom przez ZSRR na Polskę. 3 września przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy historycy za początek wojny światowej uznają wojnę chińsko-japońską, rozpoczętą 7 lipca 1937 roku najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 roku konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej i aktualnie rosyjskiej używane jest pojęcie wielkiej wojny ojczyźnianej – rozpoczęła się ona 22 czerwca 1941 atakiem niemieckim, a zakończyła w dniu 9 maja 1945. Formalnie Stany Zjednoczone wojnę rozpoczęły 7 grudnia 1941 w wyniku japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej Pearl Harbor na wyspie Oʻahu.”
Źródło:Wikipedia:

DSCI1230 1

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles