back to top
9.1 C
Berlin
Samstag, Oktober 5, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

30.08.19.-niemiecko-polski panel dyskusyjny

WeltweitBeiträge aus Polen30.08.19.-niemiecko-polski panel dyskusyjny

 W dniu 30 sierpnia 2019 roku w sali parafii katolickiej pw. św. Elżbiety w Berlinie odbył panel dyskusyjny upamiętniający 80.rocznicę wybuchu najstraszniejszej z wojen, II wojny światowej .Ta godna najwyższego podziwu inicjatywa wpisuje się w sedno listu z dnia 18 listopada 1965 roku polskich biskupów do biskupów niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie“, gestu , który miał prowadzić do pojednania między Polakami – dotkniętymi barbarzyńską ,nazistowską okupacją i całym złem, które Niemcy-naziści wyrządzili Polsce w latach 1939-1945 – a Niemcami.

Inicjatorem tej pięknej uroczystości był Wikariusz Generalny P. Manfred Kollig wspólnie ze swoimi współpracownikami. Bardzo serdecznie powitał zaproszonych gości i moderatorów Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Heiner Koch. Polską Ambasadę w Berlinie reprezentował przedstawiciel dyplomatyczny pan Janusz Styczek, który odczytał dość obszerny elaborat.

Przy pięknie zastawionych stołach zaproszeni goście w skupieniu wysłuchali obu prelegentów. Następnie odbyły się trzy bardzo ciekawe debaty . Warto podkreślić, że organizatorzy wpadli na super pomysł zmian osób przy stolikach przy każdym dyskursie  .Miłe panie rozdawały nr z kartkami i zaproszeni goście zmieniali się miejscami przy stolikach. Każdy panel miał swój temat przewodni i tak pierwszy brzmiał: „pobożność – wspomnienia z przeszłości i teraźniejszości“, który prowadziła pani Klaudia Wildner-Schipek, szef niemiecko-polskiego miejsca spotkań w Löcknitz i biura projektu „wierzcie bez ograniczeń”

Drugi panel pod hasłem „walka o pojednanie – teraźniejszość i przyszłość stosunków polsko-niemieckich” który moderowała pani dr. Urszula Pekala z Instytutu Historii Europejskiej, Ekspert ds. Procesów pojednawczych w Europie .

W ostatnim trzecim panelu pt.” religia i tożsamość w perspektywie europejskie ” zabrał głos były wieloletni przewodniczący  Bundestagu pan dr Wolfgang Thierse. Na koniec tego super zorganizowanego dyskursu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na obfity, smaczny poczęstunek.Należą się ogromne podziękowania dla organizatorów tego spotkania.

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles