back to top
4.8 C
Berlin
Samstag, Oktober 12, 2024

Ein Familiendrama aus Bad Harzburg

Auf was sollte man Achten, wenn man dem eigenen Sohn die gesamte Immobilie Notariell vererbt.Ein Familiendrama aus...

The Knights of Rizal

Am 11. Juli 2020 fand in den historischen Räumlichkeiten der Äbtestube im Hof zu Wil die Gründung...

Wie die Schweiz über Jahre radioaktives Material im Meer entsorgte

Der Güterzug steht in Siggenthal im Aargau zur Abfahrt bereit, beladen mit rund hundert Behältern. Es ist...

2 maja -Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granicą

WeltweitBeiträge aus Polen2 maja -Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granicą

W dniu 2 maja 2017 roku przed Belwederem odbyły się oficjalne uroczystości- Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granicą.Pan Prezydent Andrzej Duda powiedział do zaproszonych gości (w tym czonków Klubów Gazety Polskiej z całego świata )piękne i znamienne słowa , że 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą łączą się w sposób bardzo symboliczny.


Na tej podniosłej uroczystości, Pan Prezydent odznaczył osoby zasłużone dla Polonii oraz wręczył flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym.
Odznaczone zostały wnuczki śp.Jana Baczewskiego,Warmiaka,przedwojennego działacza Związku Polaków w Niemczech,Gabrysia Baczewska-Pazda i Elżbieta Baczewska z Rangsdorfu pod Berlinem.Wielkim przeżyciem dla polskich dzieci z Wielkiej Brytanii z sobotniej szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton był fakt otrzymania z rąk Pana prezydenta legitymacji szkolnych.Warto podkreślić,że Pan Andrzej Duda wyraźnie zaznaczył, że 2 maja łączy w sobie dwa elementy.
Łączy w sobie wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą,pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą wszyscy żyjemy na całym świecie.

Po części oficjalnej w ogrodzie przylegającym do Belwederu uczestnicy gali zostali ugoszczeni staropolskim zwyczajem wykwintnym posiłkiem.Oczywiście można było porozmawiać z Panem Prezydentem i jego najbliższymi współpracownikami-ministrami.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

Ustanowienie święta

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP.Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska flaga zawieszona w zrujnowanym, niemieckim Berlinie dnia 2 maja 1945 r.

Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

Obchody

Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.

W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

Dzień Flagi i Polonii i Polaków za Granic

Ciekawostki

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Święto flagi na świecie

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.”Źródło:Wkipedia.

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles